AB’den Vize Alır Gibi, Oturma ve Çalışma İzni Alın

Advist ile çalışarak 6 ayda Avrupa’ya taşının.
Üç adımdan oluşan süreci detayları ile sizin için anlattık.

Adım 1

Proje Yazımı ve Estonya İçişleri Bakanlığı'na Başvurunun Yapılması

Estonya İçişleri Bakanlığı, yenilikçi iş fikirine sahip (startup) girişimci şirket sahiplerine 5 yıla kadar oturma ve çalışma izini için referans mektubu vermektedir. Girişiminizi başvurunuzu yapmaktayız ortalama olarak 1.Adım 50-60 gün aralığında sürmektedir.

Adım 2

E-Residency Kart ile Şirket Kurulumu

İlk olarak E-Residency kart başvurusu yapılmaktadır. E-Residency kart aracılığı ile Estonya'ya gitmeden online olarak adınıza şirketiniz kurulmaktadır. Kart başvuru yapıldıktan sonra kart Ankara'daki Estonya Büyükelçiliğinden şahsen alınmaktadır. Ortalama olarak ikinci adım 30-45 gün aralığında sürmektedir.

Adım 3

Evrakların Konsolosluğa Teslimi

Estonya İçişleri Bakanlığı'ndan alınan referans mektubu ile Ankara'daki konsolosluğa istenilen evraklarla başvuruda bulunulmaktadır. Tüm evrakların tesliminden sonra oturma ve çalışma izni kartınız 3-4 ay sonra tekrardan konsolosluğa teslim alınmak üzere gelmektedir.

Sürecimi Başlat

Cevabını bulamadığınız,
Sorular mı var?

Bize her zaman [email protected] e-mail adresi veya +37255917645 numarası ile Whatsapp üzerinden Türkçe dilinde ulaşabilirsiniz. Pandemi nedeniyle verilen cevaplarda gecikmeler oluşabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Oturma ve Çalışma İzni kesin olarak verilmekte midir?

Oturma ve Çalışma iznin verilmesi Estonya Cumhuriyeti’nin insiyatifindedir.

Oturma ve Çalışma İzni Kartı ile başka AB ülkelerinde çalışabilir miyim?

Estonya’dan aldığınız oturma ve çalışma izni kartı ile sadece diğer AB ülkelerine seyahat edebilirsiniz. Estonya dışında diğer AB ülkelerinde çalışamazsınız.

Ücreti taksit ile ödeyebilir miyim?

Danışmanlık ücreti ve bütün harçları, kredi kartınız ile ödeyebilirsiniz.

Eşim ve çocuğum oturma ve çalışma izninden yararlanabilir mi?

Eşiniz ve 18 yaşının altındaki çocuklarınız sizin oturma ve çalışma izni almanızla birlikte onlarda almaya hak kazanırlar. Sadece 210€ olan kart basım ücretini ödeyerek bu haktan yararlanabilirler.

Birden fazla kişinin başvurması ücreti etkiler mi?

Aynı şirkette birden fazla kişinin kurucu olması durumunda kuruluş masrafları ortak başı 200€ azalmaktadır. En fazla beş ortak ile başvuru yapılabilmektedir.

Sürecimi Başlat