fbpx

Estonya Yaşam Rehberini Sizin İçin Hazırladık

 

MUTFAK

Estonya’da süpermarket gıda fiyatları ülke yaşam standartlarına göre ucuz olarak tanımlanabilir. 1 kg dana kıyma 6 euro,1 kg geyik sucuk 11 Euro, 10’lu yumurta paketleri 1-2 Euro aralığındadır. Estonya bayrak etiketli ürünler Estonya’da üretilmiş olup doğal olduğunu belirtmek maksadıyla kullanılır. Kuzey Avrupa ülkelerine nazaran market fiyatları oldukça uygundur. Başkent Tallinn’de birçok ülke mutfağına yönelik mekanlar bulunması sebebiyle kendi kültürünüze ait yemeklerin malzemelerini rahatlıkla tedarik edebilirsiniz.

Türk ürünleri için başkentte Türk marketi bulunmaktadır. Estonya’da mutfak araç gereçlerini de oldukça ucuza tedarik edebileceğiniz mağazalar mevcuttur. Türkiye’de yaygınlaşan bir milyoncu mağazaları tarzında, marketlere nazaran daha düşük ücretlerle araç gereç temin edilebilecek yerler vardır. Süpermarketlerde sıcak yemek servisi yapan bölümler bulunmaktadır. Sıcak yemeği paket olarak süpermarketlerden temin edebilirsiniz. Eve yemek siparişleri için Wolf, Bolt Ford uygulamalarını kullanabilirsiniz. Mutfak alışverişi için inceleyebileceğiniz siteler;

https://www.rimi.ee

https://www.selver.ee

Alternate text

EĞİTİM

Okul öncesi eğitim ;
18 ayını tamamlamış olanlar ile 7 yaş arası bu okullarda eğitim görmektedir. Çocukların erken eğitime başlama hakları vardır. Ailelerin çocuklarını eğitimli bireyler olarak yetiştirebilmeleri için erken aşamada eğitim söz konusudur. Okul öncesi müfredatı devlet tarafından belirlenir. Okul öncesi müfredatını tamamlayan çocuklar aldıkları sertifika ile okul kayıtlarını yaparlar. Okul öncesi eğitim zorunlu değildir. Okul öncesi eğitimde sınıf öğrenci üst limiti kreşlerde 14, ana okullarında 20’dir.Okul öncesi eğitimde öğrencinin masraflarına aileler katkı sağlar. Gelir düzeyi düşük olanların ise katkıları belediyeler tarafından karşılanır. Belediyeler okul öncesi eğitim ihtiyacı duyan çocukların olduğu bölgelerde eğitim kurumları açmak zorundadırlar.

Temel kapsamlı eğitim;
1. Sınıftan 9.sınıfa olan kadar aralığı ifade eder. Devam zorunluluğu olan eğitim sürecidir. İlk üç sınıfı başlangıç okulu olarak kabul edilir. Temel okuldan mezun olabilmek için müfredatı tamamlamak, Estonca, matematik ve öğrencinin seçeceği bir dersten oluşan temel sınavı vermek zorunludur. Bitirme ödevinin tamamlanmasıyla mezuniyet sağlanır. Bununla alakalı detaylı araştırma yapmak isteyenler “põhikool” yani temel okul yazarak araştırma yapabilirler.

Orta Öğrenim;
genel ortaöğrenim ve mesleki ortaöğretim olarak ikiye ayrılır. Üst ortaöğretim okulları temel eğitim okullarının devamı olan 3 yıllık süreyi kapsar. Eğitim süresi toplam 12 yıldır. Başarıyla tamamlayan öğrenciler yükseköğrenim kurumlarında yahut mesleki eğitim kurumlarında eğitime devam etme hakkı kazanılır.

Üniversiteler genellikle eylül ayında başlar ve iki sömestrden oluşur. Lisans eğitimi normal süresi 3 yıldır. İlk kurulan üniversitesi Tartu Üniversitesi’dir. Tartu Üniversitesi hukuk eğitimi ile dünyaca kabul edilen bir üne sahiptir.

SAĞLIK

Estonya’da birincil sağlık hizmetleri acil servisler, aile hekimleri veya poliklinikler tarafından sağlanmaktadır. İhtisas hastaneleri ise Tallinn ve Tartu’da mevcuttur. Zorunlu sağlık sigortası sistemi uygulanmaktadır. Ülkede ikamet eden yabancılar sağlık sigortalarını yaptıkları için sigorta kapsamı dahlinde tedavilerini yaptırabilirler. Devlet veya özel kliniklerde vizite ücreti 25-100 Euro arasında değişmektedir. Hastane yatış durumunda yatış ücreti günlük 2,5 Euro’dur.

KONAKLAMA

Estonya’da kira fiyatları şehirlere göre belirgin değişikliler göstermektedir. Başkent Tallinn’de ortalama bir aile için ev kiraları 350-500 Euro arasında değişmekteyken Narva şehrinde bu rakam 150-250 Euro arasındadır. Evler genellikle Türkiye mimarisine göre küçüktür. Tallinn hızla gelişmekte olan bir şehirdir. Bundan dolayı gayrimenkul satış fiyatlarında istikrarlı bir artış söz konusudur. Daire fiyatları Tallinn’de Kesklinna, Kadriorg gibi nezih semtlerde ortalama 100-300 bin Euro aralığındadır. Fakat diğer semtlerde ortalama 80-150 bin Euro aralığındadır. Gayrimenkul satış ve kiralama fiyatlarını incelemek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

https://www.city24.ee

ULAŞIM

İkamet etmeniz durumunda toplu taşıma ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Ülke genelinde ulaşım imkanları oldukça geniştir. Tallinn’de bulunan tramvay ve otobüs hatları oldukça sık kullanılmaktadır. Taksi çağırma uygulaması için Bolt ve Uber kullanabilirsiniz. Bolt ekonomik olması sebebiyle tercih edilmektedir. Fiyatlar şehirlere göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin Tallinn’de açılış ücreti ve km başı tarife söz konusu iken Narva şehrinde şehir içinde her yere sabit fiyat 2,5 Euro tarifesi kullanılmaktadır. Feribotlarla komşu ülkelere ulaşım imkanı vardır. Bir buçuk saatlik sürede 13 Euro’ya Finlandiya’ya seyahat edebilirsiniz. Eğer kendi aracınızı alacaksanız araç fiyatları Türkiye’ye göre düşük fiyattadır. Araç fiyatlarını incelemek için aşağıda bulunan linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

https://eng.auto24.ee

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

AB’ye Yerleşme Sürecinizde Advist ile çalışın.

Avrupa’da dilediğiniz ülkede oturma ve çalışma iznine sahip olsun!