fbpx
Avrupa Birliği

Avrupa’da Şirket Kurmak İçin En Çok Tercih Edilen Ülkeler

By Ağustos 22, 2022 No Comments

Avrupa’da en kolay şirket kurmak için ülkeler arasında yapılan ikili anlaşmaların detaylarına ve yatırım yoluyla vatandaşlık unsurlarına dikkat etmeniz önerilmektedir. Avrupa’da yer alan AB üyesi ülkeler ile AB üyesi olmayan Avrupa ülkelerinde şirket kurmak arasında da belirli farklılıklar ortaya çıkmaktadır.

Türk vatandaşlarının Avrupa’da şirket kurmak için en çok tercih ettikleri ülkeler arasında kısaca şunlar yer almaktadır:

  • Almanya
  • Karadağ
  • Macaristan
  • Bulgaristan
  • Çek Cumhuriyeti
  • Estonya
  • İsviçre
  • Norveç

Şirket kurarak aynı zamanda vatandaşlık fırsatlarından da yararlanmak ve diğer olanakları değerlendirmek için tercih edeceğiniz ülkenin genel kurallarına uygunluğunun araştırılması gerekmektedir. Avrupa’da şirket kurmak için en çok tercih edilen ülkeler arasında daha pek çok ülke sayılabilir.

Karadağ Şirket Kurmak

Karadağ şirket kurma avantajları arasında birçok fırsat yer almaktadır. Şirket kurulumu ile Karadağ’da oturma izni ve vatandaşlık alınmasına ilişkin birçok farklı kriter bulunmaktadır. Pasaport ve apostil damgalı belgeler sunularak Karadağ’da yerel bir banka hesabının da açılması ile şirket kurulumu kolay bir şekilde gerçekleşebilir. Karadağ, Avrupa’da yüksek turizm potansiyeli ve yeni atılımları ile dikkat çeken bir ülkedir.

AB üyesi olmamasına rağmen Avrupa’da yer alan ve bu sayede Türkler tarafından çok sık şirket kurma ve iş fırsatları ile değerlendirilen Karadağ, öne çıkan birçok özelliği ile en avantajlı ülkeler arasında yer almaktadır. Şirket kurulumuna ilişkin koşulları sağlayanlar gelecekte daha da öne çıkması beklenen Karadağ’da yatırım fırsatlarının değerlendirilmesini sağlamaktadır.

Almanya’da Şirket Kurmak

Yurt dışında şirket kurup oturum almak için Almanya yıllardır Türk vatandaşlar tarafından en sık tercih edilen Avrupa ülkeleri arasında yer almaktadır. Almanya’da mevcut düzenlemelere göre anonim şirketi kurmak için en az 50.000 euro sermayeye ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca bu sermayenin paylara bölünmüş olması gerekmektedir. Her bir hisse en az 1 euro değerinde olmalıdır.

Avrupa Birliği’nin bel kemiği konumunda yer alan Almanya, şirket kurmak isteyenler için de AB kriterleri dışında kendi kriterlerini de sunmaktadır. Öte yandan Ankara Anlaşması gibi fırsatları da değerlendiren kişilerin Avrupa’da şirket kurmak için en çok tercih edilen ülkeler arasında başı çeken Almanya’da yatırım fırsatlarını değerlendirmeleri mümkündür.

Hollanda’da Şirket Kurmak

Hollanda şirket kurmak isteyen yabancı yatırımcılar ve Türkler tarafından en çok tercih edilen ülkelerden biridir. Belirlenen kurumlara kişilerin başvurularını iletmeleri halinde şirket açılış işlemlerini gerçekleştirebilirler. Tek bir özel veya tüzel sermaye ile Hollanda’da şirket kurulabilir. Başlangıç için hisse sermayesinin ise minimum 45.000 euro olması gerekmektedir.

Hollanda yine Avrupa Birliği kapsamında yer alan bir ülke olması nedeniyle şirket kurmak isteyenler için farklı kriterler istemektedir. Tüm bu kriterleri taşıyan kişilerin Hollanda’da şirket kurma işlemlerini yaparak, yatırım yolu ile vatandaşlık, oturma izni ve diğer pek çok haktan yararlanmaları mümkündür.

Macaristan’da Şirket Kurmak

Macaristan şirket kurmak ve oturum izni için gerekli süre 30 gün olarak belirlenmiştir. Öte yandan şirket kurulumuna dair ilgili resmi makamlarca belirlenen şartları sağlayan ve Macaristan’a giriş yaptıktan 30 gün içinde oturum izni için gereken tüm prosedürlerin tamamlanması gerekmektedir.

Macaristan’da şirket kurmanın birçok avantajı da bulunmaktadır. Türkiye’ye olan yakınlığı ve iki ülke arasında devam eden olumlu ilişkiler sayesinde Avrupa’ya açılmak isteyen sermeye sahipleri için iyi bir başlangıç noktası olabilir. Avrupa’da şirket kurmak için en çok tercih edilen ülkeler arasında Macaristan’da ilk sırada anılmaktadır. Burada şirket kurarak birçok avantaj sağlanabilir.

Ayrıca Bakınız: Avrupa’da Oturma İzni Almanın Avantajları

Leave a Reply