fbpx

E-Residency, Estonya hükümeti tarafından hayata geçirilen ve dünyanın her neresinde olursanız olun yapacağınız başvuruyla elde edebileceğiniz dijital bir kimliktir. E-Residency kelimesi dilimize “Elektronik Vatandaşlık” olarak çevrilmiştir. Estonya hükümeti başlattığı bu programla bilhassa Avrupa Birliği sınırları dışarısında bulunan kimseleri hedefleyerek şeffaf, yasal ve sınırları bulunmayan dijital bir topluluk yaratmayı amaçlamaktadır. Dünya genelinde aralarında Bill Gates, Angela Merkel, Shinzo Abe (Japonya Başbakanı) gibi popüler isimlerin de yer aldığı 62.000’i aşkın e-Resident bulunmaktadır.

E-Residency kartına sahip kimseler için ortalama 45 dakika içerisinde bilgisayar başından Estonya merkezli olup işini Avrupa Birliği sınırları içerisine taşıyabilecek bir şirket kurmak mümkündür.

Sık karıştırılan bir husus ise E-Residency kartına sahip olanların oturum izni, vize muafiyeti, oy kullanma gibi haklara sahip olup olamayacağına ilişkindir. Karta sahip olanlar yalnızca şirket kurulumu gerçekleştirebilir. Haricinde oy kullanma, oturum izni, vize muafiyeti gibi hakları bulunmamaktadır.

E- Residency programı ile hedeflenen asıl amaç girişimci ve yatırımcıları Avrupa Birliği pazarı ile buluşturmaktır. E-Residency kartı sahipleri aşağıdaki işlemleri kolayca gerçekleştirebilir;

  • Dünyanın her neresinde olursa olsun şirket kurma,
  • Kurulan şirketi tamamen online bir biçimde yönetme,
  • Elektronik imza ile sözleşme düzenleyebilme ve gönderebilme imkanı,
  • Uluslararası ödeme kuruluşlarına erişim,
  • İş için banka hesabına başvuru ve güvenli elektronik bankacılık işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi sayılabilir.

 

Estonya’da şirket kurmanın avantajları ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Girişimciler için kurulum ve ücret kolaylıkları,
  • Avrupa Birliği merkezli şirket olmanın sağladığı güven ve ticaret serbestisi,
  • Gelir elde etmeyen ve kendisine yatırım yapan şirketten vergi alınmaması gibi vergi avantajları ve öngörülebilirlik,
  • İşlemlerin hızlıca online olarak halledilebilmesi.

Estonya sınırları içerisinde Türk vatandaşları tarafından kurulan ortalama 560 şirket faaliyet göstermektedir. Ayrıca Türkiye, E-Residency programına son zamanlarda Rusya ve Ukrayna ile birlikte en çok ilgi gösteren ve başvuru sayısı ivme kazanan 3 ülkeden biridir.

E-Residency başvurusu internet üzerinden online olarak yapılabilmektedir. Başvuru sayfasında 4 aşamalı bir süreç mevcuttur. Kişisel bilgiler, iletişim bilgileri, pasaport bilgileri ve özgeçmişinize dair kısa bilgiler istendikten sonra fotoğraf ve niyet mektubu niteliğinde neden E-Resident olmak istediğinize dair bir yazı istenmektedir. E- Residency ödemeleri yalnızca internet üzerinden yapılmaktadır. Tüm bu aşamalar tamamlandıktan sonra Estonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’nden ortalama 3-4 hafta içerisinde dijital kimliğinizi teslim alabilme imkanınız bulunmaktadır.

Kaynakça:

https://e-estonia.com/

https://e-resident.gov.ee/

https://apply.gov.ee/

https://blog.xolo.io/10-notable-people-who-are-e-residents-of-estonia-c3b7dcd3c7d6[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

AB’ye Yerleşme Sürecinizde Advist ile çalışın.

Avrupa’da dilediğiniz ülkede oturma ve çalışma iznine sahip olsun!