fbpx
Estonya

Estonya Merkezli Bir İş Yapmanın 7 Avantajı Nedir?

By Şubat 2, 2021 No Comments

Estonya’da şirket kurmak diğer ülkelere göre çok avantajlıdır. Bu avantajlar sadece Estonya vatandaşlarına değil tüm dünyadaki vatandaşlara sağlanır. Estonya’da şirket kurmak için ilk adımda Estonya hükümetinin onayladığı e-vatandaşlık alınmalıdır. E-vatandaşlık Estonya’da girişim yapmak isteyen kişiler için internet üzerinden alınan dijital bir kimlik karttır. Estonya’da şirket kurmak için e-vatandaşlık başvurusu yapan bir girişimci diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi herhangi bir gayrimenkul satın alması gerekmez. Estonya’da devlet tarafından e-vaatandaşlık onayı alındıktan sonra bir şirket kurulması için banka hesabı açılmalıdır. Bu banka hesabı sanal bir banka üzerinden açılabilir. Açılan banka hesabıyla şirket sahibi kişiler Paypal gibi ödeme sistemleri ile masraf ödemeleri yapabilirler.Estonya merkezli bir iş yapmanın 7 avantajı şöyledir:

  • Estonya’ya Özel Sabit Vergi Sistemi: Estonya, Avrupa Birliği’ne üye olan ülkeler arasında en rekabetçi vergi sistemine sahip olan ülkedir. Estonya hükümeti tarafından kurulan vergi sistemi sayesinde ülkedeki girişimcilere büyük avantaj sağlanmıştır. Estonya’da bir iş yapmak isteyen girişimciler Estonya hükümeti tarafından belirlenen %20 gelir vergisini ödemekle yükümlüdürler. Estonya hükümeti tarafından belirlenen bu gelir vergisi oranı sabittir, değiştirilemez. Eğer ki şirket kurulduğunda kar dağıtımı gerçekleşirse bu gelir vergisi oranı sabit kalır. Estoya’da bir iş kuran kişiler vergiden muaf olarak yatırımlarını yapabilirler. Bu düşük gelir vergisi oranı Estonya’da bir iş yapmanın en önemli avantajlarından biridir.
  • Düşük Şirket Maliyetleri: Estonya’da en yagın kurulan şirket tipi Limited Şirket tipidir. Girişimcilerin bir limited şirket kurmak için sadece 2.500 euroya ihtiyaçları vardır. Estonya’da şirket kurmak için olan bu sermaye şirketin kuruluşunda değil bir yıl içinde de ödenebilir. Estonya’da bir şirket kurmak için e-bankacılık, danışmanlık gibi dijital platformlara ihtiyaç vardır ve bunların maaliyeti yaklaşık 100 ile 150 euro arasında değişir. Estonya’da bir iş yapmak için Estonya’ya gitmeye gerek yoktur. İş kurulumu ve takibi internet üzerinden yapılabilir. Bundan dolayı herhangi bir ofis masrafı veya seyahat masrafı yapılmaz.
  • Avrupa Birliği Pazarı: Estonya bir Avrupa Birliği üyesi olan ülkedir. Avrupa Birliği ise Amerika ile birlikte dünyadaki en büyük ticaret pazarına sahiptir. Estonya’da bir iş kurmak isteyen girişimciler Avrupa Birliği üyeliği sayesinde Avrupa ve Amerika pazarlarına girerler. Böylece girişimcilere yaklaşık 500.000 tüketiciye ulaşım imkanı oluşur. Estonya’da bir iş kurularak tüm Avrupa birliği’ne üye olan ülkelerde gümrüksüz olarak ticaret yapılabilir.
  • Sanal Ödeme Sistemleri: Estonya, Avrupa Birliği’ne üye olan bir ülke olduğundan dolayı bu ülkede bir şirket kurulduğunda ödeme sistemi uluslararası olur. Estonya hükümeti dünyada bazı ülkelerin izin vermediği Paypal ödeme sistemi gibi sanal ödeme sistemine onay vermiştir. Estonya’da bir iş yapmak için şirket kurmuş girişimciler dijital platformlar üzerinden satış yapabilir ve sanal ödeme sistemleri sayesinde müşterilerinden ödeme alabilir.
  • Sanal Bankacılık Sistemi: Estonya’da bir iş kurulurken e-vatandaşlık alındıktan sonra kişilerin bir banka hesabı açması gerekir. Estonya’da iş kuruluşları genellikle uzaktan ve internet üzerinden yapıldığı için e-bankacılık sistemi ülkede gelişmiştir. Sanal bankacılıkta fiziki bir şube yoktur, bütün bankacılık sistemi finans teknolojisine bağlıdır.
  • E-vatandaşlık: Estonya’da bir iş yapmanın en önemli avantajı e-vatandaşlıktır. Estonya hükümeti tarafından verilen bu dijital kimlik sayesinde girişimciler Estonya’da bir iş yapabilirler. E-vatandaşlık sayesinde girişimcilere vizesiz seyahat ve Estonya’da oturma izni verilir. E-vatandaşlık alan kişiler genellikle ilk başvurularında 2 ile 5 yıl arasında oturma izni alıyorlar.
  • Şirket Gelişimi Ve İş İmkanı: Estonya’da dijital bir altyapı olduğu için ülkedeki yatırım ekosistemi her geçen gün genişliyor. Estonya devletinin izlediği politika yatırımcılar destekler niteliktedir. Özellikle teknoloji ve yazılım alanında ülkede büyük gelişmeler görülüyor. Estonya’da bir iş yapıldığında ülkedeki insanlara iş imkanları doğar.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

AB’ye Yerleşme Sürecinizde Advist ile çalışın.

Avrupa’da dilediğiniz ülkede oturma ve çalışma iznine sahip olsun!