fbpx
Estonya

Estonya Nüfusu Ve Alım Gücü Nasıldır?

By Şubat 2, 2021 No Comments

Estonyanın nüfusu karma bir etnik yapıya sahiptir. Estonya’nın Rusya tarafından işgal edilmesinin ardından Estonya nüfusunda bir miktar azalış yaşanmıştır. Fakat bağımsızlık kazanılıp birde Avrupa Birliği’ne üyeliği ile Estonya’nın nüfusunda bir artış olmuştur. Bu artışa rağmen Estonya’nın nüfusu Avrupa Birliği’nin, Euro Bölgesi’nin, NATO’nun, OECD’nin ve Schengen Bölgesi’nin en az nüfus oranına sahiptir.

Estonya’da Nüfus Dağılım Oranları Nasıldır?

Estonya’nın nüfusu 1.328.976 milyondur. Ülkedeki nüfus yoğunluğu alan başına 29, 22’dir. Estonya’daki bu nüfusun yaklaşık %70’ini estonlar oluşturur. Geri kalan nüfus ise SSCB’den Estonya’ya göç etmiş azınlık kesimdir. Estonya’da en gelişmiş bölge başkent Tallinn’inde içinde olduğu Harjumaa bölgesidir. Ülkedeki resmi dil Estoncadır fakat karma bir nüfusa sahip olduğundan ülkede fince, rusça, almanca ve özellikle ingilizce konuşuluyor. Rusya’dan gelen etnik Ruslar genellikle Estonya’nın kuzeydoğusundaki Ida-Viru bölgesinde yaşıyorlar. Etnik Rusların yoğun olduğu Ida-Viru bölgesindeki Estonların nüfus oranı ise %20’dir. Estonya’da on beş bölge vardır. Bu on beş bölgenin on üçünde eston nüfusun yüzdesi %80’den fazladır. Estonya’da Eston nüfusunun en çok olduğu bölge %98.4 oranla Hiiumaa bölgesidir. Estonya’da başkent Tallinn’inde içinde bulunduğu Harjumaa bölgesinde Estonların nüfus oranı %60’dır.

Estonya’nın Etnik Yapısı Nasıldır?

Estonya’nın etnik yapısı 2012 yılındaki sayıma göre oluşturulmuş. Bu etnik yapı şöyledir:

 • Eston nüfusu %68.7
 • Rus nüfusu %24.8
 • Ukraynalı nüfusu %2
 • Beyaz Rus nüfusu %1.1
 • Fin nüfusu %0.8
 • Diğer ırkların nüfusu %1.6,

Estonya’da yaşayan Eston halkı Ural kökenli bir Fin-Ugor halkıdır. Estonlar Baltık ülkelerine Urallar’dan göçerek gelmişlerdir. Estonlar, Finler ile çok yakın kültürlere saip olan bir halktırlar.

Estonya’daki Alım Gücü Nasıldır?

Estonya’daki alım gücü oldukça iyidir. Ülkede kullanılan para birimi eurodur. Euro en yüksek değere sahip para birimlerinden birisidir. Ekonomi piyasasında yüksek bir değere sahip olan euro diğer para birimleriyle kıyaslanma ihtiyacı duyulmaz. Estonya’nın Gayri Safi Yurt İçi Hasılalarına (GSHİH) göre kişi başına düşen satın alma gücü 37.606 dolardır. Tüm dünyadaki uluslararası para fonunda Estonya 39. sıradadır. Estonya’da yaşayan halkın kişi başına düşen alım gücü hakkında bir problemleri yoktur, kendilerine bu alım gücü çoğunlukla yeterli geliyor.

Estonya’daki Alım Gücü Nelerden Etkilenir?

Estonya’daki alım gücü ülkenin gelişmesiyle orantılıdır. Dünya standartlarına bakıldığında alım gücü asgari ücret üzeriden hesaplanıyor. Estonya’nın asgari ücreti 582 eurodur. Fakat ülkedeki okuma yazma bilen kişi sayısı sayesinde Estonya’da yaşayan halk asgari ücretten daha fazla maaş alıyorlar. Dünya standartlarında asgari ücret üzerinden hesaplanmasından dolayı alım gücü Estonya’nın düşük görülür. Fakat Estonya’daki alım gücü iyi durumdadır.

Estonya’nın Ticaret Hacmi Nasıldır?

Estonya’nın ticaret hacmi özellikle yurt dışı ticaret hacmi yaklaşık 30 milyar dolardır. Bu ortalama dış ticaret hacminin 19 milyar doları ithalat, 17 milyar doları ihracattır. Ülkenin dış ticaretinin gelişmesinin sebebi hem Avrupa Birliği’ne üye olması hemde bir kuzey ülkesi olmasıdır. Estonya’nın ticaretinde önemli rol oynayan ülkeler şunlardır:

 • Finlandiya
 • İsveç
 • Almanya
 • Letonya
 • Rusya
 • Litvanya
 • Hollanda
 • Çin

Estonya’da İthalat Ve İhracat Kalemleri Nelerdir?

Estonya’nın ithalat ve ihracat hacmi ikisinde de ortal ve 22 milyar dolardır. Estonya’nın başlıca ticaret yaptığı ülkeler İsveç, Finlandiya, Rusya, Almanya, Letonya ve Litvanya’dır. Bu ülkelerle yaptığı başlıca ithalat ve ihracat kalemleri şöyledir:

 • İhracat Kalemleri: Demir ve Çelik eşyalar, elektrikli motor taşıtları, ayakkabı, çeşitli imalet ürünleri, tarım ve gıda ürünleri.
 • İthalat Kalemleri: Demir ve Çelik hurdalar, elektronik eşyalar, değerli madenler
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

AB’ye Yerleşme Sürecinizde Advist ile çalışın.

Avrupa’da dilediğiniz ülkede oturma ve çalışma iznine sahip olsun!