fbpx
Finlandiya

Finlandiya Asgari Ücret

By Ağustos 26, 2022 No Comments

Finlandiya asgari ücret 2022 ve 2021 yıllarında yapılan güncellemeler ile yükseltilmiştir. Finlandiya’da verilen asgari ücretin miktarı 2600 dolardır. Finlandiya’da askeri ücretle çalışan kişiler, 2600 dolar almaktadır. Asgari ücret için belirlenen birim çoğunlukla dolar olsa da euro ile kazanan birçok kişide bulunmaktadır. Çalışma alanına, yapılan işe ve istihdam sağlayan iş yerine göre verilen ödemelerin hangi döviz birimi ile yapılacağı değişiklik gösterir. Finlandiya asgari ücreti çoğu kişi için yeterli olmasına karşın belirtilen ücretten daha fazla kazandıran meslekler de bulunmaktadır.

Finlandiya’da Öğretmen Maaşları Ne Kadar?

Finlandiya öğretmen maaşı aylık ve saatlik olarak değişebilmektedir. Finlandiya’da öğretmenlere verilen aylık maaşı en düşük 1750 Euro, en yüksek ise 6000 Euro’dur. Çalışma saatlerine ve diğer koşullara göre verilen ödemeler değişiklik gösterir. Finlandiya’da öğretmen olarak çalışan kişilerin maaşları ortalama olarak aylık 3000 Euro olarak düşünülmektedir. Asgari ücretin üzerinde olan bu maaş birçok öğretmene verilen ortalamayı içerir.

Finlandiya’da Maaşlar Ne Kadar?

Finlandiya’da verilen maaşlar asgari ücrete bağlı olmaksızın değişiklik gösterir. Finlandiya’da çalışan kişilere verilen en düşük maaş çoğunlukla asgari ücret olarak belirlenmiştir. Ancak işletmeler ve birilerini istihdam eden farklı kurum ve kuruluşlar farklı fiyatlandırmalar da yapabilmektedir. Bu durumda Finlandiya’daki maaşların çoğunlukla 4.000 ila 5.000 Euro bandında değiştiğini söylemek mümkündür.

Finlandiya’da Saatlik Çalışma Ücreti Ne Kadar?

Finlandiya’da Saatlik Çalışma Ücreti Ne Kadar?

Finlandiya saatlik çalışma ücreti belirlenirken asgari ücret gibi ödenekler baz alınır. Finlandiya’da saat karşılığında çalışma ücreti alan kişiler çoğunlukla 12 euro’dan başlamakta ve 30 euro’ya kadar yükselen saatlik ücretler ile karşılaşabilmektedirler. Çalışılan sektöre ve yapılan işe göre gidilen saatlik ücretlerde değişiklik görülebilir. Finlandiya’da asgari ücretin saatlik hesabı yapıldığında 13 ila 14 Euro gibi bir sonuç ile karşılaşılmaktadır. Dolayısı ile saatlik kazanç üzerinden gelir elde edenlere en düşük 12 Euro ve en yüksek ise 30 euroyu bulabilmektedir. Çalışılan saate bağlı olarak kişinin alacağı ödeme miktarı da farklılık gösterecektir. Finlandiya asgari ücret şartları incelendiğinde bu kurallara tabi olarak çalışan kişilerin aylık 160 saat çalıştığı kaydedilmiştir.

Eğitim Durumuna Göre Maaş Zam Oranı Nedir?

Finlandiya eğitim durumuna göre zam yapan ülkeler arasında bulunur. Çalışmak isteyen kişilerin eğitim durumlarına göre yıl içerisinde maaşlarında yaşanacak artışlar belirlenebilmektedir. Her yer için geçerli olmayan bu durum finlandiya’nın farklı şirketleri ve kurumları tarafından kabul edilmiştir. Eğitim durumuna göre belirlenen maaşlardaki artışlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Lise mezuniyeti ve mesleki yeterlilik sertifikaları için artış %15 ila 17
  • Lisans mezuniyeti için artış %23 ila 25
  • Yüksek lisans için artış %26 ila 30

Aynı zamanda sadece eğitime değil, tecrübe süresine göre de maaşlarda yüzdelik artışlar yapılabilmektedir. Örneğin 2 senelik deneyimi olan bir kişinin alacağı yüzdelik zam ile 20 yıldır çalışan kişinin alacağı yüzdelik artış aynı olmamaktadır.

Finlandiya Mesleklere Göre Maaşlar Ne Kadar?

Finlandiya’daki mesleklere göre ortalama ücretler mesleğe, deneyime, kişinin çalışma süresine ve eğitimine göre belirlenir. Farklı kriterler maaş konusunu belirlemede öncü rol oynamaktadır. Finlandiya’da yapılan bazı işler ve ortalama maaşları şu şekilde sıralanabilir:

  • İşçiler aylık ortalama 3200 Euro alırlar.
  • Hemşireler aylık ortalama 4500 Euro alırlar.
  • Mühendisler aylık ortalama 4000 Euro alırlar.
  • Doktorlar aylık ortalama 10000 Euro alırlar.
  • Turizm sektöründe çalışanlar ortalama 5000 Euro alırlar.
  • Gıda sektöründe çalışanlar ortalama 5000 Euro alırlar.
  • Eğitim alanında çalışanlar ortalama 7000 Euro alırlar.

Finlandiya asgari ücretinden bağımsız aylık ortalama maaşlar ve meslekler bu şekilde örneklendirilebilir.

Ayrıca Bakınız: Finlandiya Oturma İzni: Finlandiya Başlangıç İzni Başvurusu

Leave a Reply