fbpx
Finlandiya

Finlandiya Çalışma İzni

By Ağustos 27, 2022 No Comments

Finlandiya’da çalışmak isteyen ancak bu ülkenin vatandaşı olmayan kişilerin çalışma iznine başvuru yapması gerekir. Finlandiya’dan çalışma izni almak için belirli şartların yerine getirilmesi gerekir. Şartları yerine getiren kişiler çalışma alanlarına göre bağlı olarak değişen evrakları göçmenlik bürosuna sunmalıdır. Yasalara tabi şekilde çalışarak aynı zamanda oturum izni alınması da mümkündür.

Bunun için çalışma iznine başvuru yapılması ve çalışma koşullarından çalışma detaylarına kadar her bir detayın göçmenlik bürosuna aktarılması önem taşır. Finlandiya çalışma vizesi alındığı takdirde vizenin koşullarına uyulması gerekir. Vizesi verildikten sonra uyulması gereken kurallar göz ardı edildiğinde ya da kalk ihlalleriyle karşılaşıldığında kişinin çalışma izni iptal edilebilmektedir. Bu sebeple de çalışma vizesi olan kişilerin kurallara tabi olarak Finlandiya’daki hayatlarına dikkat etmeleri gerekir.

Finlandiya Çalışma İzni Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Finlandiya çalışma izni için gereken evraklar şu şekilde listelenebilir:

  • Başvuru yapan kişinin iş sözleşmesi.
  • Oturma izni var ise oturma iznini gösteren belge.
  • Sağlık sigortası.
  • Gelir durumunu gösteren belge (gelir belgesi, malvarlığı belgesi vb.)
  • Adli Sicil kaydı.

Finlandiya’da çalışma hayatına katılmak için çalışma vizesi almak isteyen kişilerden istenen başvuru belgeleridir.

Oturum İzni Olmayanlar Finlandiya’dan Çalışma Vizesi Alabilir Mi?

Finlandiya oturum iznini almamış olan kişilerin çalışma vizesine başvurmasına izin verilmemektedir. Finlandiya’da çalışmak isteyen kişilerin çalışma vizesi alması gerekir. Ancak çalışma vizesini alabilmeleri için ise hali hazırda Finlandiya’da oturduklarını gösteren izin belgesine ihtiyaçları vardır. Oturum izni ya da ikamet belgesi gibi isimler ile de bilinen bu unsurlara sahip olmak önemlidir. Oturum izni ya da ikamet izni olmayan kişilerin çalışma vizesine başvurmalarına izin verilmez. Dolayısıyla çalışma vizesi almak isteyen kişilerin öncelikle oturma vizesi alması gerekir. Finlandiya çalışma vizesini oturum izni olanlar alabilir.

Finlandiya Çalışma İzni Türleri Nelerdir?

Finlandiya Çalışma İzni Türleri Nelerdir?

Finlandiya çalışma vizesi türleri 2 grup altında incelenir. Bu gruplardan birisi mevsimlik vizedir. 1 diğeri ise kalıcı vizedir. Kalıcı vizenin değişmesi ve şartlarının ve süresinin farklılık göstermesi mümkündür. Adının kalıcı olması sadece uzun süre verilmesinden kaynaklanır. Uzun süreli çalışma izni olarak da bilinen kalıcı vize ise 4 yıla kadar verilebilmektedir. Mevsimlik çalışma vizesi olarak bilinen kısa ya da geçici vize ise 1 senelik verilmektedir. Bazı durumlarda 2 yıllık verilmesi ile karşılaşılırsa da bu meslek gruplarına ve çalışılan işe göre farklılık gösterebilir.

Finlandiya Çalışma İzni Başvurusu Nereye Yapılır?

Finlandiya çalışma izni başvuru yeri göçmenlik bürosunun yanı sıra Finlandiya temsilciliği olarak belirlenmiştir. Öncelikle oturum izni için başvuru yapılacak ise göçmenlik bürosu ile görüşülmesi gerekir. Belgeler buraya teslim edilmeli ve başvuru süreci göçmenlik bürosu üzerinden denetlenmelidir. Doğrudan çalışma izni için başvuru yapılacağı zaman ise Finlandiya temsilciliğine başvuru yapılması mümkündür. Burada bahsedilen Finlandiya temsilciliği büyükelçiliktir. Başvurunun Finlandiya’dan mı yoksa Türkiye’den mi yapıldığı gibi unsurlara bağlı olarak kişinin başvuru yapacağı yer değişebilir.

Finlandiya Çalışma İzni Yenilenir Mi?

Finlandiya çalışma iznini yeniletmek isteyenlerin uzun dönem çalışma vizesi olması gerekir. Kalıcı çalışma vizesi ismiyle de bilinen vizeye başvuru yapıldığı takdirde kişiler sözleşmelerinin bitmesine yakın çalışma izinlerini uzayabilmektedir. Bu durum sadece yeni sözleşme imzalandığında geçerlidir. Kişiler yeni 1 iş bulamadıkları takdirde çalışma izinlerini yeniletmelerine çoğunlukla izin verilmez. Finlandiya çalışma vizesi verilirken temel amaç kişinin ülkede çalışabilmesine izin vermektedir. Bu sebep ile de Finlandiya çalışma vizesi alan kişilerin belirli bir iş yerinde ve belirli bir işverene bağlı olarak çalışmaları gerekir.

Ayrıca Bakınız: Finlandiya Asgari Ücret

Leave a Reply