fbpx
Finlandiya

Finlandiya Vatandaşlık Şartları Nelerdir?

By Eylül 6, 2022 No Comments

Finlandiya vatandaşlık başvurusu için gereken şartları sağlayan kişilerin başvuruları çoğunlukla kabul edilmektedir. Göçmenlik bürosu tarafından talep edilen şartlar şunlardır:

 • 5 yıl boyunca sürekli olarak Finlandiya’da ikamet etmek
 • Başvuru yapan kişinin 18 yaşını doldurmuş olması
 • Dil yeterliğini kanıtlamak (Fince ya da İsveççe)
 • Sabıka kaydının temiz olması
 • Vergi borcu gibi borçların olmaması
 • Gelir kaynağının olması

Finlandiya vatandaşlığı için sağlanması gereken başvuru şartlarıdır.

Finlandiya Kaç Yılda Vatandaşlık Verir?

Finlandiya vatandaşlık verme süresi değişiklik gösterebilmektedir. Göçmenlik bürosu tarafından çoğunlukla 6 ay ila 24 ay arasında vatandaşlık başvuruları sonuçlandırılmaktadır. Başvuru yapan kişilerin belgeleri incelendikten sonra denetime alınır ve denetimden sonra ise başvuru sonucuna karar verilir. Finlandiya vatandaşlığı verme süresi yapılan bu işlemlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Bazı kişiler 6 ay içerisinde sonuç alırken, bazı kişiler 1 yılın ardından sonuç alabilmektedir.

Finlandiya Vatandaşlık Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Finlandiya vatandaşlık ücreti başvuru türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Finlandiya vatandaşlığı başvurusu yapılırken 2 yol izlenir. Bunlardan birisi elektronik başvuru, bir diğer ise şahsi (fiziksel) müracaattır. Her iki başvuru yöntemine göre ödenmesi gereken Finlandiya vatandaşlığı başvuru ücreti değişebilmektedir.

 • Elektronik vatandaşlık başvuru ücreti: 610 Euro
 • Fiziksel müracaat başvuru ücreti: 890 Euro

Başvuru yöntemine göre belirlenen bu ödemelerin yanı sıra ek masraflar da çıkabilmektedir. Dosya masraflarının yanı sıra farklı ödemeler de göçmenlik bürosu tarafından talep edilebilir. Finlandiya’da yapılan vatandaşlık başvurusu göçmenlik bürosu tarafından reddedildiğinde yatırılan başvuru ücreti ve ödenen diğer masraflar iade edilmemektedir. Başvurusu reddedilen kişiler vatandaşlık için tekrar göçmenlik bürosuna başvuru yapabilirler. yeni başvuruları için yeniden ücret ödemeleri gerekir.

Finlandiya Çifte Vatandaşlık Başvurusunu Kabul Ediyor Mu?

Finlandiya Çifte Vatandaşlık Başvurusunu Kabul Ediyor Mu?

Finlandiya’ya çifte vatandaşlık başvurusu yapılabilmektedir. Finlandiya çifte vatandaşlığı başvurularını kabul eden bir ülkedir. Bu durumda kişiler hem Finlandiya vatandaşı olurken hem de başka bir ülkenin vatandaşı olmaya devam edebilirler. Finlandiya için yapılan vatandaşlık başvurularında kişilerin bu unsurlardan da bahsetmesi önem taşımaktadır. Çifte vatandaş olmak isteyen kişiler Finlandiya’ya başvuru yaparak çifte vatandaş taleplerini iletebilirler. Finlandiya vatandaşlığı alan kişilerin farklı bir ülkeden de vatandaşlığı olabilmektedir.

Finlandiya Vatandaşlık Başvurusu için Gereken Belgeler Nelerdir?

Finlandiya vatandaşlığı için gereken başvuru belgeleri başvuru türüne göre ek talepleri içerebilir. Örneğin evlilik sebebi ile başvuru yapacak olan kişilerin başvuru esnasında evlilik belgesini de sunmaları gerekmektedir. İstihdam ile Finlandiya’ya gelen kişilerin çalıştıklarını gösteren belgeleri yanlarında bulundurmaları istenebilir. Başvuru yapan kişinin Finlandiya’dan neden vatandaşlık istediği ve güvencesinin ne olduğuna göre istenen belgeler göçmenlik bürosu tarafından çeşitlendirilebilmektedir.

Finlandiya vatandaşlığı başvurusu esnasında büroya sunulması gereken ortak belgeler şunlardır:

 • Pasaport
 • Sabıka kaydı (sicil belgesi)
 • Kimlik kartı
 • Vatandaşlık başvuru formu
 • Dil seviyesini kanıtlayan belge (sınav puanı, kurs sertifikası vb.)
 • Gelir durumunu kanıtlayan belgeler (maaş bordrosu, sigorta ve hesap dökümü vb.)
 • Evlilik belgesi

Finlandiya Vatandaşlık Başvurusu Nereye Yapılır?

Finlandiya vatandaşlık başvurusunun yapıldığı yer Finlandiya Göçmenlik Servisidir. Tüm göçmenlik ve vatandaşlık işlemleri için ülkelerin belirlediği göçmenlik birimleri vardır. Her ülkede yer alan göçmenlik birimleri vatandaşlık başvurularının alındığı, incelendiği ve denetlendiği yerlerdir. Başvurular buraya yapılır ve buradaki yetkililer tarafından ilgili kanun ve kurallara tabi olunarak başvurular incelenir.

Finlandiya Göçmenlik Servisine Finlandiya vatandaşlığı için başvuru yapılacağı zaman randevu alınması gerekir. Finlandiya vatandaşlığı başvurusu için doldurulması gereken belge çevrim içi bir belge olmasına karşın başvuruda fiziksel baskısının da yer alması gerekir.

Ayrıca Bakınız: Finlandiya Toplu Taşıma ve Ulaşım Olanakları

Leave a Reply