fbpx
Finlandiya

Finlandiya Toplu Taşıma ve Ulaşım Olanakları

By Eylül 5, 2022 No Comments

Finlandiya trafik sorunlarının son derece az olduğu tipik İskandinav ülkelerinden biridir. Ülke genelinde yayılan gelişmiş toplu ulaşım ağları sayesinde bir uçtan bir uca rahatlıkla ulaşım gerçekleştirilebilmektedir. Finlandiya’nın hemen hemen tüm noktalarına tren ve otobüs ile seyahat etme olanaklarına sahiptir. Ayrıca birçok şehre havayolu ile ulaşım olanaklarının da bulunması vakit kaybetmeden şehirlerarası seyahat edecek kişiler tarafından tercih edilebilir. Büyükşehirler ve ketlere yakın bölgelere iyi çalışan bir yerel toplu ulaşım olanakları da bulunmaktadır.

Ülke genelinde ulaşım çoğu zaman otobüsler ile sağlanmaktadır. Buna ek olarak tren kullanımı da yaygındır. Toplu taşımanın etkin oluşu sayesinde ayrıca ülkeye ziyarete gelen turistlerin de istedikleri yere kolayca gitmeleri sağlanmaktadır. Finlandiya toplu taşıma ve ulaşım olanakları içinde Helsinki gibi büyük kentlerde daha pek çok farklı seçenek sayılması da mümkündür.

Finlandiya Metro, Tramvay ve Tren ile Ulaşım

Finlandiya metro ile ulaşım kapsamında başkent Helsinki’de birçok noktaya kolay ulaşım sağlanmaktadır. Helsinki metrosu, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de bulunan bir metro ağıdır. Ayrıca Finlandiya’daki tek metro ağı da buradadır. 25 istasyona sahip metro, şehrin doğusuna hizmet verse de şehir merkezinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Sistem M1 ve M2 olmak üzere 25 istasyona hizmet vermektedir.

Helsiki banliyö treni de 15 hattan hizmet verilen 52 istasyona sahip bir ulaşım aracı olarak dikkat çekmektedir. Üç demiryolu ağından banliyö en geniş olanıdır. Şehrin kuzey ve kuzeydoğu ile batı banliyölerinin yanı sıra Vantaa’daki Helsinki Havalimanı’na da hizmet vermektedir. Helsinki’de ayrıca tramvaylarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Kasım 2017 yılında tramvaylar ile hizmet verilen tek şehir yine Helsinki olmuştur.

Finlandiya’da Otobüs ile Ulaşım

Finlandiya’da Otobüs ile Ulaşım

Finlandiya otobüs güzergahları incelendiğinde şehrin pek çok noktasına ulaşımın bu otobüsler ile sağlandığı görülmektedir. Özellikle tramvay ve metro gibi hizmetlerin ağırlıklı olarak Helsinki’de yer alması nedeniyle diğer kentlerde otobüs ile ulaşım sağlanması gerekmektedir. HSL tarafından üç tür otobüs hizmeti sunulmaktadır. Bunlar:

  • Standart Otobüsler
  • Mahalle Otobüsleri
  • Ara Yol Kavşağı Hattı Otobüsleri

Standart otobüs güzergahları için Helsinki içinde 14 – 23 numaralar merkez bölgeye hizmet veren otobüslerdir. 37 – 43 ise Kamppi ve Elielinaukio’dan kalkan ve Haaga ve Kannelmaki bölgelerine hizmet veren otobüsler arasında yer almaktadır. 50 ve 69 ise genelde doğu ve kuzey Helsinki’den Elielinaukio, Kamppi veya Rautatientori’ye giden şehirler arası hatlardır. 80 ve 98 ise doğu metro bağlantı otobüsleridir. Finlandiya toplu taşıma ve ulaşım olanakları içinde daha pek çok farklı hat ve güzergah sayılabilir.

Finlandiya Bisiklet ile Ulaşım Olanakları

Helsinki bisiklet kiralama hizmetleri de ulaşım sorunlarının çözülmesinde önemli bir etkiye sahiptir. 2016 yılında HSL, Helsinki bisiklet paylaşım programını başlatmıştır. Söz konusu tarihten itibaren kullanıcıların 5 euro günlük ücret ile 10 euro haftalık ücret yada sezonluk 25 euro karşılığında ağı kullanmak için kayıt işlemlerini yapabilmektedir. Bisiklet paylaşım sistemi CityBike Finland, HKL ve HSL arasında ortak bir girişim olarak uygulanmaktadır.

Havaalanından Helsinki’ye Ulaşım

Helsinki havaalanı ulaşım hizmetleri kapsamında alternatiflere sahiptir. Vantaa şehir merkezine 5 km mesafede yer alan Vantaa Havaalanı, toplu ulaşım ile 30 dakika sürmektedir. 615 numaralı otobüsler ile 45 dakika gibi bir sürede havalimanına ulaşım sağlanabilmektedir. Şehir içinde ulaşım olanakları kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Finlandiya toplu taşıma ve ulaşım olanakları içinde yer alan pek çok farklı unsur ile havalimanına da şehrin diğer kısımlarına olduğu gibi kolayca ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Finlandiya Oturma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Leave a Reply