fbpx
Finlandiya

Finlandiya’da Ev Fiyatları ve Kiralar

By Eylül 8, 2022 No Comments

Finlandiya ev fiyatları yabancı yatırımcılar açısından pahalı olabilir. Kuzey Avrupa’nın refah düzeyi yüksek ülkelerinden biri olan Finlandiya’da kiralar ve ev fiyatları ortalama bir gelire sahip kişilerce rahatlıkla alınabilecek düzeyde seyretmektedir. Konuya ilişkin elde edilen verilere göre ev fiyatları ülke vatandaşlarının gelirine oranı sıralamasında 34 ülke arasında 5’inci sırada yer almaktadır.

Diğer pek çok ülkeye nazaran Finlandiya’da yaşayan kişilerin gelirine kıyasla ev fiyatları daha ucuz olduğu görülmektedir. Kira fiyatlarına bakıldığında ise metrekare başına ortalama 10 – 25 euro arasında bir ücretlendirme görülmektedir. Finlandiya’da ev fiyatları ve kiralar birçok ülkeye göre çok daha uygundur. Finlandiya’da ortalama ev satış fiyatları ise 260.000 – 680.000 euro arasında değişmektedir. Çok daha düşük veya yüksek fiyatlara da ev bulmak mümkündür.

Finlandiya’da Yaşam Pahalı Mı?

Finlandiya’da yaşam masrafları incelendiğinde ülkenin dünya üzerindeki en pahalı ülkeler arasında 19’uncu sırada yer aldığı görülmektedir. OECD ülkeleri arasında en düşük dördüncü yoksulluk oranına sahiptir. Toplamda yüzde 16 seviyelerinde yoksulluk oranına sahiptir. Avrupa Birliği kapsamında ise bu oran yüzde 22 olarak dikkat çekmektedir. Bu açıdan çoğu Avrupa ülkelerinden daha düşük bir orana sahiptir.

Türkiye’den turistik seyahat için Finlandiya’yı tercih edecekler için pahalı gelebilir. Ancak buraya yerleşip çalışan kişiler yine gelir durumlarına göre değişmekle beraber refah düzeyi yüksek bir yaşam sürebilirler. Birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi Finlandiya tarafından da vatandaşlarının refahı ön planda tutulmaktadır.

Finlandiya’da Kiralık Ev Fiyatları Ne Kadar?

Finlandiya’da Kiralık Ev Fiyatları Ne Kadar?

Finlandiya kiralık ev aylık hesaplamalara göre birçok farklı unsura göre değişecektir. Evin durumu, konumu ve diğer değişkenler ücretleri belirlemektedir. Ortalama olarak metrekare başına Finlandiya’da kira fiyatlarının 10 – 25 euro arasında değiştiği görülmektedir. Ortalama bir saatlik asgari ücret ile çalışan bir kişi şehir merkezinde rahatlıkla ev kiralayabilmektedir.

Şehir merkezinde 1 yatak odalı daireler ortalama 700 – 800 euro arasında bir kiraya sahiptir. Yine Finlandiya’da şehir merkezinde 3 yatak odalı bir daire ise ortalama 960 – 1.250 euro arasında bir fiyata sahiptir. Fiyatlar dikkate alınırken Finlandiya’nın başkenti Helsinki baz alınmıştır. Finlandiya’da ev fiyatları ve kiralar şehirlere, bölgelere, ev türüne ve oda sayısı ve daha pek çok unsura göre değişecektir.

Finlandiya’da Kimler Gayrimenkul Yatırımı Yapabilirler?

Finlandiya’da ev almak Avrupa Birliği vatandaşları için çok daha kolaydır. AB vatandaşı olan kişiler herhangi bir onay gerekmeden gayrimenkul yatırımı gerçekleştirebilmektedir. AB vatandaşı olmayan kişiler eğer Finlandiya’dan ev satın almak isterlerse o durumda Finlandiya Savunma Bakanlığı ve diğer resmi kurumlardan izin almaları gerekmektedir.

Finlandiya vatandaşlığı alan kişiler aynı zamanda ülkenin büyük bir bölümde konutları oluşturan kooperatif evlerinden satın almaları mümkündür. Resmi başvuruları sonucunda herhangi bir sorun teşkil etmeyen kişilerin Finlandiya’nın diledikleri bölgesinde gayrimenkul yatırımı gerçekleştirmeleri mümkündür.

Finlandiya Emlak Siteleri Nelerdir?

Finlandiya kiralık ev siteleri arasında birçok farklı seçenek yer almaktadır. Gelişen internet ve teknoloji sayesinde internet üzerinden de kiralık ve satılık ev ilanlarına kısa süre içinde erişim sağlanabilmektedir. Finlandiya’da satılık – kiralık ev ilanlarına ulaşabileceğiniz bazı platformlar kısaca şunladır:

  • kodisto.fi
  • realting.com
  • oikotie.fi

Finlandiya’da ev kiralamak veya ev satın almak isteyenlerin ilgili platformlar üzerinden tüm ilanlara ulaşmaları mümkündür. Finlandiya’da ev fiyatları ve kiralar evin konumuna ve diğer değişkenlere göre belirlemektedir. Helsinki, Vantaa, Espoo, Tampere, Turku ve Kerava gibi şehirlerde yer alan tüm ilanlar arasında her bütçe için uygun seviyelerde satılık ve kiralık evler bulunmaktadır.

Ayrıca Bakınız: Finlandiya Araba Fiyatları Ne Kadar?

Leave a Reply