fbpx
Finlandiya

Finlandiya’da İş Bulmak İçin Ne Yapılmalıdır?

By Eylül 9, 2022 No Comments

Finlandiya iş ve işçi bulma kurumu tarafından ülke vatandaşları için uygun işlerin bulunmasına ilişkin hizmet verilmektedir. Bunun yanı sıra gelişen teknoloji sayesinde internet üzerinden birçok firma ile uzmanlık alanınıza göre iletişime geçebilir ve online olarak iş fırsatlarını değerlendirebilirsiniz. Finlandiya’da yaşamak ve oturma izni almak için öncelikle kendiniz için uygun bir iş bulmanız gerekmektedir.

İş bulma süreci sonrasında kişilerin iş bulduktan sonra oturma izni için başvuru yapmaları mümkündür. İş bulduktan sonra çalışma izni için başvuru yapılması daha doğru olacağı için bu süreci doğru şekilde planlamanız önerilmektedir. Finlandiya’da iş bulmak için online kariyer platformları üzerinden işlem yapılabilir.

Finlandiya’da İş Bulmak İçin Ne Yapmalı?

Finlandiya iş başvurusu için farklı kriterlerin sağlanması gerecektir. Öncelikle Finlandiya tarafından yabancı kabulüne ilişkin oturma ve çalışma izinlerini alınmasına dair koşulların sağlanması gerekmektedir. Bu koşulları sağlayan kişiler daha sonra kabul aldıkları kuruma göre ilgili makamlara iş başvurusunda bulunabilmektedir.

Her sektörde yer alan meslek doğrudan Finlandiya’da oturma izni almak için geçerli değildir. Bu nedenle Finlandiya’da oturma izni alabileceğiniz bir iş bulmanız son derece önemlidir. Mevsimlik veya kalıcı olarak da iki farklı şekilde Finlandiya’da çalışma vizesi alınabilmektedir. Finlandiya’da uzun süreli çalışma vizesi 9 ay ile 4 yıl arasında değişmektedir.

Finlandiya İşçi Alıyor Mu?

Finlandiya İşçi Alıyor Mu?

Finlandiya Türk iş ilanları kapsamında birçok kişi arama yapmaktadır. Avrupa genelinde işçi alımına dair özellikle Almanya gibi ülkeler tarafından farklı projelere başvurulmaktadır. Benzer sektörlerde Finlandiya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde de iş gücüne ihtiyaç duyulmaktadır. Doğrudan dışardan çok sayıda toplu işçi alımı gerçekleştirmese de bu alanda faaliyet gösteren kurumlar tarafından işçi alımı gerçekleştirilmektedir.

Finlandiya’da işçi alımına yönelik yapacağınız başvurulara çok daha kısa sürede dönüş alabilirsiniz. Özellikle hizmet sektörü içinde garsonluk veya ustalık alanına göre birçok farklı teknik konuda işçi alımı gerçekleştirilebilmektedir. Finlandiya’da iş bulmak için en çok aranan meslekler alanında iş başvurusunda bulunmak şansınızı artıracaktır.

Finlandiya’da Aranan Meslekler Hangileridir?

Finlandiya’da aranan meslekler arasında özellikle fiziksel güç gerektiren işler öne çıkmaktadır. Eğitim seviyesi yüksek bir ülke olması nedeniyle de hizmet sektöründe de çok fazla personele ihtiyaç duyulmaktadır. Öte yandan ofis çalışanı, sekreter, temizlik görevlisi, bakıcı, bahçıvan, şoför, aşçı, hemşire vb. temel meslek gruplarında da çok fazla personel alımı gerçekleştirilebilmektedir.

Avrupa genelinde olduğu gibi Finlandiya’da da birçok farklı sektörde işçilere ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle ağır işlerde çalışacak personellere ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Diğer yandan uzmanlık alanına göre farklı profesyonel mesleklerde de kişilerin başvurularını yapmaları ve sektöre göre iyi bir kariyer fırsatı elde etmeleri de mümkündür.

Finlandiya’da İş Bulmak İçin İlan Siteleri Hangileri?

Finlandiya iş ilanları online birçok platform kullanılarak araştırılabilir. Bu platformların genelinde aktif iş ilanları bulunmaktadır. Finlandiya’ya çalışmak için gitmeden önce bir firma ile anlaşmak ve işe kabul edilmek önemlidir. Oturma ve çalışma izni için başvuru yapmada önce iş bulmak gerekecektir. Sosyal medya platformları da aktif olarak kullanılarak Finlandiya’daki iş ilanları incelenebilir.

Finlandiya’da iş bulmak için kullanabileceğiniz online platformlardan bazıları ise şunlardır:

  • jopsfindland.fi
  • helsinki.fi

İlgili iş arama platformlarının yanı sıra Staffpoint ve Adecco gibi insanlar kaynakları firmaları ve taşeron çalışan hizmetleri sunan firmaların da sitelerinin ziyaret edilmesi mümkündür. Finlandiya’da iş bulmak için kapsamlı bir araştırma yapmak ve çalışma koşulları hakkında bilgi almak önemlidir. Finlandiya’da birçok farklı sektörde iş gücüne ihtiyaç duyulmaktadır.

Ayrıca Bakınız: Finlandiya’da Ev Fiyatları ve Kiralar

Leave a Reply