fbpx
Finlandiya

Finlandiya’da Şirket Kurmanın Avantajları

By Temmuz 30, 2021 No Comments

Finlandiya’da şirket kurmadan önce bir ticari faaliyet planı yapmalısınız. Şirketinizin nerede olacağına, hangi sektörde hizmet vereceğine ve nasıl işleyeceğini belirlemelisiniz.

Finlandiya’da şirket kurmanın avantajları arasında en çok karlı bir gelir etmek geliyor. Çünkü ülke de yaşam standartları oldukça yüksektir. Pek çok yatırımcı avantajlarından dolayı Finlandiya’yı tercih ediyor. Ancak bunun öncesinde bir ticari faaliyet planı yapmanızı önermekteyiz. Bilgi, beceri, güçlü ve zayıf yönlerinizi göz önüne alarak kendinize bir sektör seçmelisiniz. Müşterilerinizin kinler olduğunu, kimlere hitap edeceğinizi ve hangi ürünleri sunacağınızı belirlemelisiniz. Bu doğrultuda takiplerinizi yakından tanıyarak zirvede duracak adımlar atmanız gerekmektedir.

Hangi ülkenin vatandaşı olursanız olun Finlandiya’da şirket kurabilirsiniz. Ancak bunun için en az seviye de Fince ya da İsveççe bilmeniz şarttır. Eğitiminiz, Finlandiya’da bulunma nedeniniz ve mesleki bilginiz hakkında gerekli bilgileri yetkili kişilere vermeniz gerekiyor. Ancak bu doğrultuda ülke de şirket kurmanıza izin veriliyor. Finlandiya’da bir şirket kurmak istiyorsanız aşağıda yer alan bilgileri dikkatli bir şekilde incelemelisiniz.

 • Bir şirket türü seçmelisiniz.
 • Girişimci danışmanlığından yardım alın.
 • Finansman ayarlayın.
 • Ticari faaliyet planı yapmalısınız. Ticari konsept geliştirin.
Finlandiya’da Şirket Açmak İçin Oturma İzni Alın!

Eğer Finlandiya’da bir şirket açmak istiyorsanız oturma izni için başvuru yapmanız gerekiyor.

 • Kendi geçim kaynağını sağlayan şahıs işletmesi,
 • Startup girişimci,
 • Genel ortaklık ortağı,
 • Limitsiz ek ödemeden yükümlü olan kooperatif üyesi olmak,
 • Komandit şirketin sorumlu ortağı
 • Bir limitet şirkette yönetici konumunda çalışan ortak ya da başka bir ortaklık ile yönetici konumunda çalışan şahıs olmak,

Finlandiya yaşam koşulları nedeni ile şirket kurmak için oldukça doğru bir tercihtir. Kuracağınız şirket ile ciddi anlamda yüksek kazanç elde edebilirsiniz. Vereceğiniz hizmet ile kısa sürede tercih edilen bir marka olmayı başarabilirsiniz. Ancak bunun için ilk olarak şirketinizin ne tür bir hizmet vereceğini belirlemelisiniz. Şirketin konumu da yapacağınız iş ile uyumlu olmalıdır. Tüm bu unsurlar göz önüne alındığında şirket kurmanın size sunduğu avantajlardan kısa süre içerisinde faydalanabilirsiniz.

Finlandiya’da Şirket Kurulumu İçin Şartları Sağlayın!

Finlandiya’da sürekli bir iş yerine sahip olmak, birden fazla kişi ile istihdam edeceğiniz özel müteşebbis, komandit şirket, kolektif şirket, sınırlı sorumlu şirket, Finlandiya’da şube açmak ya da kooperatif gibi iş yerleri açmak için ticari tescil işlemini yapmanız gerekiyor. Dolayısı ile Finlandiya’da bir şirket kurmayı hedefliyorsanız ticari tescil işlemini yapmalısınız. Ülke kanunlarına göre bu işlemi yapmayan ve şirket açmak isteyen kişilerin şirket kurması imkansızdır.

Finlandiya’ya Şirket Kurmak Avantajlı Mı?

Finlandiya’da bir şirket kurmak oldukça avantajlı bir karardır. Peki, şahıs şirketi kurmanın avantajları nelerdir?

 • Defter tasdik ücretleri düşüktür.
 • Muhasebe ücretleri düşüktür.
 • Kademeli vergi sistemi geçerlidir.
 • Kurulumu hızlıdır.

Şahıs şirketi kurmak istiyorsanız gerekli belgeleri düzenlemeniz gerekiyor. Eğer şirket sahibi bu işler ile uğraşmak istemiyor ise şirket muhasebecisi bu işleri şirket sahibi adına yürütebilir. Finlandiya’da şirket kurabilmeniz için yeteri kadar bütçeye sahip olmanız gerekiyor. Bu bütçe kuracağınız şirketin türüne ve sunacağınız hizmete göre değişkenlik göstermektedir. Tüm varlığınızı şirket açmak için kullandığınızda emin olmalısınız ki kısa sürede şirket açma bedelini çıkarırsınız. Aynı zamanda kısa sürede kar elde etmeye de başlayabilirsiniz.

Finlandiya’da şirket açmak pek kolay bir işlem değildir. Kanunlar gereği bazı unsurları sağlamanız isteniyor. Ancak bu doğrultuda ülkede şirket kurmanıza izin veriliyor. Aksi taktirde sizden istenilen şartları sağlamazsanız Finlandiya’da şirket kuramazsınız.

Leave a Reply