fbpx
Finlandiya

Hemen Finlandiya’ya Taşınmak İçin 10 Neden

By Ağustos 2, 2021 No Comments

Günümüzde ülkemizdeki birçok kişi Avrupa Ülkelerine taşınmak istemektedir. Bu yazımızda Finlandiya’ya taşınma nedenleri hakkında bilgi vereceğiz.

Finlandiya’ya taşınmak istemenin nedenleri gelir seviyesinin yüksek ve sahip olunan hakların fazla olmasıdır.

Finlandiya’ya Taşınmak İçin 10 Sebep Nedir?
 1. Kamuya bağlı tüm sağlık ücretleri ücretsizdir.
 2. Finlandiya’da geri dönüşüme çok önem verilmektedir. Plastik şişelerin tamamına yakını geri dönüştürülmektedir.
 3. Finlandiya pasaportu dünyanın her yerinde geçerliliği bulunur.
 4. 7- 17 yaşlar arasında çocukların için eğitim zorunludur.
 5. Kişi başına düşen yıllık milli gelir çok yüksektir. Bu değer yaklaşık 30 bin dolar civarındadır. Finlandiya bu yüzden dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer almaktadır.
 6. 6. İleri teknoloji alanında önde gelen ülkelerden birisidir.
 7. 7. Finlandiya’nın yarısı ormanlar ile kaplıdır. En çok ağaç burada bulunmaktadır.
 8. İnternet erişiminin yasal hak olarak kabul edildiği ilk ülkedir. 2010 yılında ilan edilmiştir.
 9. Finlandiya çilek cenneti olarak bilinir.
 10. Noel Baba Köyü bu ülkede bulunmaktadır.
Finlandiya’ya Taşındıktan Sonra Yapılması Gereken İşlemler Nelerdir?

Finlandiya’ya taşındıktan sonra yapılması gereken işlemler aşağıda açıklanmıştır.

 1. İkamet Kaydının Yapılması

Finlandiya’ya taşındığınız zaman ilk olarak ikamet kaydınızı yapmanız gerekmektedir. Kayıt için size en yakın bulunan Nüfus ve Dijital Veri Dairesi’ne gitmelisiniz. Eğer Finlandiya’da üç aydan uzun kalacaksanız geçici taşınma bildiriminde bulunmalısınız. Yabancı bir ülke vatandaşıysanız nüfusa kayıt yaptırdığınızda size bir kimlik numarası verilir.

Nüfus ve Dijital Veri Dairesi kayıt işleminde temel bilgilerinizi Finlandiya nüfus bilgi sistemine kaydederler. Bu temel bilgiler ad, cinsiyet, uyruk ve adres gibi esaslardan oluşmaktadır.

 1. Banka Hesabı Açılması

Maddi işleriniz için Finlandiya’da bir banka hesabına ihtiyacınız vardır. Banka hesabı açma işleminde bazı belgeler gerekir. Bunlar pasaport ve resmi kimlik belgesidir.

 1. Sosyal Güvenlik

Finlandiya’nın sosyal güvenliğin en önemli amacı zorlu hayat koşulları ortaya çıktığında kişilere yeterli miktarda gelir sağlamaktır. Mesela hastalandığın zaman ekonomik desteğe gereksinimiz olursa size yardım etmektir.

Maddi destek almak için Finlandiya’da kalıcı yaşamanız ya da çalışıyor olmanız gerekir. Bu şartları sağladığında maddi destek alma hakkı elde edilir.

 1. İnternet Bağlatma

İnternet sayesinde birçok işinizi kolayca halledebilirsiniz. Finlandiya’ya taşındığınızda yapmanız gereken bir şeyde internet bağlantısıdır.

 1. Sigortaların Yapılması

Finlandiya’da konut sigortasını yapmanız size büyük avantaj sağlayacaktır. Çünkü bu sigorta, eşyalarınızda oluşacak hasarları karşılamaktadır.  Ayrıca genellikle ev sahipleri kiralayacakları evleri için konut sigortası istemektedir.

Şahsi bir otomobiliniz varsa yasa gereğince trafik sigortası yaptırmanız zorunludur.

 1. Telefon Hattı Almak

Finlandiya’da ihtiyacınız olan bir diğer şeyde telefon hattıdır. Birçok şirket telefon hatları satar. Hat açarken, Finlandiya kimlik numarası gereklidir. Ayrıca ikamet adresiniz Finlandiya’da bulunmalıdır.

Pre-paid adı verilen hatlarda bulunur. Bunlar için Finlandiya kimlik numaranızın ve adresinizin olması gerekmez.  Arama yapabilmek için Pre-paid kartınıza bir miktar ücret yüklemelisiniz. Bu kartları marketlerden ve internetten satın alabilme imkânınız vardır.

Finlandiya’da Toplu Taşıma Nasıldır?

Toplu taşıma konusu bu ülkede oldukça iyi yönetilmektedir. Otobüs ve tren ile Finlandiya’nın çoğu yerine gitmek mümkündür. Ayrıca ülkenin birçok şehrine uçakla gitme imkânı da bulunur. Bu yönüyle çoğu ülkeden ayrılır.

Finlandiya Havayolları İmkanları Nelerdir?

Finlandiya’da toplam 24 adet havaalanı bulunmaktadır. En büyüğü, Helsinki-Vantaa Havaalanı’dır. Uluslararası uçuşların büyük bir kısmı Helsinki-Vantaa havaalanından kalkmaktadır.

Finlandiya Medyası Hakkında Genel Bilgiler Nedir?

Finlandiya’da yaklaşık olarak 200 adet gazetenin yayınlanması gerçekleşir. Toplam dört devlet televizyon kanalı vardır. Ticari televizyon kanallarının sayısı ise çok fazladır. İzlemek için kanal seçenekleriniz bulunmaktadır. Finlandiya’nın medyası bu şekildedir.

Leave a Reply