fbpx
Avrupa Birliği

Yunanistan Golden Vize Rehberi

By Mayıs 12, 2023 No Comments

Gayrimenkul yatırımınızı Yunanistan’a yapın, oturma izni kazanın! Yunanistan golden vize programı, Avrupa’da gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenlere çeşitli avantajlar sağlayan ve son döneme iyice damgasını vuran bir program. Bu vize sayesinde Yunanistan’da oturma iznine sahip olurken ayrıca Avrupa’ya vizesiz seyahat hakkı da elde edersiniz. Üstelik 5 yıl sonunda Yunanistan vatandaşlığından yararlanma şansınız da söz konusu. İşte Avrupa’da gayrimenkul almak isteyenler için Yunanistan golden vizesi hakkındaki tüm detaylar…

Yunanistan Golden Vizesi Nedir?

Yunanistan tarafından uygulanan golden vize programı 2013’den beri faaliyette. Özelikle Avrupa ülkelerinde ev sahibi olmak isteyenleri veya gayrimenkul yatırımını Avrupa ülkelerinde değerlendirmek isteyenleri çeken bir uygulama. Program, sadece 250 bin Euro asgari yatırım tutarıyla Yunanistan’da hem gayrimenkul hem de 5 yıllık oturma izni kazanma şansı sunar. Bu programa katılım gösterenler Yunanistan üzerinden Avrupa’nın diğer ülkelerine de vizesiz seyahat etme hakkı kazanır. Ancak oturma izni Yunanistan’a mahsus bir haktır.

Yunanistan Golden Vizesi Avantajları Nelerdir?

Programın en önemli avantajı Yunanistan’da oturma izni kazanmak. Üstelik taşınmaz mülkünüzü elinizde tuttuğunuz sürece oturma iznini uzatma hakkınız her zaman vardır. 5 yılın sonundaysa vatandaşlık hakkı kazanma şansınız söz konusudur. Bunların yanında öne çıkan avantajlar şöyle:

 1. Yunanistan’da yaşama hakkı: Kadim Yunan kültürüne sahip cadde ve sokaklarda her gün farklı bir hikayenin oyuncusu haline dönüşebilirsiniz. Üstelik aileniz varsa onlara da Yunanistan’da yaşama hakkı sağlamanız mümkün.
 2. Vizesiz seyahat özgürlüğü: AB’ye dahil 26 ülkeye Yunanistan üzerinden olmak şartıyla vizesiz seyahat etme özgürlüğü kazanabilirsiniz. Schengen bölgesine mahsus haktan aileniz de yararlanabilir.
 3. Aile birleşimi: Golden vizenin en önemli avantajlarından biri de ailenizi bize kapsamındaki tüm avantajlara dahil etmesidir. Eşiniz varsa bakmakla yükümlü olduğunuz 21 yaş altı çocuklarınız için golden vize programıyla Yunanistan’da ikamet etmelerini sağlayabilirsiniz. Ayrıca Yunanistan genişletilmiş aile birleşimi hakkı da sunar. Bu başvuru sahibinin anne babasını kapsayan bir oturum izni hakkı sağlar. Üstelik varsa eşinizin anne babası için de genişletilmiş aile birleşiminden yararlanmak mümkün.
 4. İvme kazanan gayrimenkul sektörü ve düşük yatırım eşiği: 2008 krizinden sonra toparlanma konusunda önemli sıkıntılar yaşayan Yunanistan, gayrimenkul sektöründe de ciddi kayıplar yaşamasına rağmen 2021 yılından bu yana büyüme trendini sürdüren bir ülke. Ayrıca golden vize imkanı sağlayan diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha düşük asgari yatırım limitiyle dikkatleri üzerine çeken bir konumda. Dolayısıyla düşük gayrimenkul yatırımıyla golden vizesinin sağladığı avantajlara erişmek için Yunanistan’ı değerlendirmek doğru bir karar olabilir.
 5. Vergi avantajı: Yunanistan’da kalma sürenize de bağlı olarak ülke dışında kazandığınız gelirler için herhangi bir vergilendirme yapılmaz. Bu kural bazı ülkeler için değişkenlik gösterebilir. Ayrıca Yunanistan tarafından sağlanan çok daha farklı vergi avantajlarından yararlanma şansınız da vardır.
 6. Yüksek kira getirisinden faydalanın: Örneğin asgari yatırım tutarından edindiğiniz bir konutu 1000 Euro kiraya verebilir, düzenli bir gelir elde edebilirsiniz.

Yunanistan golden vize oldukça ilgi ve rağbet gören bir vize türü. Sadece 2014 ve 2021 yıllarına ait verilere göre Yunanistan golden vizesi kazananların sayısı 9 bin 610 civarında. Bu sayı 2021 yılı ve sonrasında hızlı büyüme kaydederek kısa zaman zarfında 28 bin 767’ye yükseldi. Yunanistan’ın kazancıysa 2,6 milyar Euro.

Yunanistan Golden Vizeye En Çok Başvuru Yapan Ülkeler?

Avrupa’da gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen veya bu yöntemle Avrupa’ya serbest dolaşım hakkı elde etmek isteyenlerin en önemli durağı Yunanistan. Bu imkandan en fazla yararlanan ülkeler arasında ilk sıradaysa Çin var. Üstelik Çin, 6 bini aşan ana başvuru sayısıyla en yakın rakibi olan Türkiye’nin çok fazla üzerinde. Türkiye, golden vize programından yararlanan ikinci ülke konumunda. 2021 itibariyle başvurusu sayısı 618’dir. Türkiye’yi 596 ile Rusya takip ediyor. Diğer ülkeler arasında Lübnan, Mısır, İran, Ukrayna ve Amerika gibi ülkeler var.

Yunanistan Golden Vize Şartları Nelerdir?

Yunanistan golden vize programına başvuru konusunda bazı kriterleri karşılamanız gerekir. İşte onlar…

 • AB üyesi olmayan bir ülke vatandaşı olmak
 • 18 yaşından küçük olmamak
 • Temiz bir adli sicil kaydı
 • Sağlık sigortasına sahip olma

Bu kriterleri karşılamanız halinde online başvuru yaparak golden vizeye başvuru yapabilirsiniz.

Yunanistan Golden Vize Yatırım Seçenekleri Arasında Neler Var?

Golden vize programı gayrimenkul yatırımı şeklinde ilişkilendirilse de çok daha farklı yatırımlarla da ilgili vizenin sağladığı avantajlardan yararlanılabilir. İşte yatırım seçenekleri…

 • En az 250 bin Euro olmak kaydıyla gayrimenkul yatırımı yapmanız gerekir. Bu rakam, Mayıs 2023’de 500 bin Euro olarak bazı bölgeler için güncellenecek.
 • En az 10 yıllık kira sözleşmesi yaparak da golden vizesinden yararlanma şansınız var. Kiralama seçenekleri arasında otel konaklamaları veya turistlik beldelerdeki konutlar ön planda.
 • En az 400 bin Euro olması kaydıyla Yunan devlet tahvillerine yapılacak yatırımlar veya ülkedeki gayrimenkul firmalarının tahvillerinin satın alınması gibi seçenekler de golden vize kazanmanızı sağlar.

Kiralama yoluyla golden vizesi alırken ek şartlar elbette ki söz konusudur. Öncelikle kira sözleşme bedelinin 10 yıllık süre içerisinde en az 250 bin Euro olması gerekir. Bu bedelin tek bir kira olarak ödenmesi şeklinde sözleşme imzalanmalıdır. Eğer bir gayrimenkul satın alınıyorsa ilgili mülk sadece başvuru yapacak kişiye ait olması gerekir. Satın alınan gayrimenkul bir tüzel kişilik üzerine yapıldıysa tüzel kişiliğe sahip kurumun tamamı golden vizesine başvuru yapacak kişiye ait olmalıdır. Bu koşullara dikkat edilerek Yunanistan’dan mülk edinmeniz halinde golden vizesinden hızlıca yararlanmanız mümkündür.

Yunanistan’dan Golden Vizesi Nasıl Alınır? Adım Adım Süreç…

 1. Yatırım yapmak istediğiniz maksimum limite uygun mülk seçimi ile başlanır. Bu süreçte yapmak istediğiniz yatırım miktarına göre Yunanistan’ın farklı şehir ve kasabalarında mülk alımı yapma şansınız söz konusudur.
 2. Satın alma kararı verdikten sonra Yunan Mukim Olmayanlar Vergi Numarası edinilmesi gerekir. Bu vergi numarası ile banka hesabı açılabilir.
 3. Mülkü edinmek için satış sözleşmesi hazırlanarak gereken para transferi ve mülk senedinin tahsis işlemleri yürütülür.
 4. Mülk satın alındıktan sonra golden vize başvuru işlemleri yapılması gerekir. Bu süreçte Yunanistan’a da seyahat edip biometrik verileri ilgili makamlara teslim edilir.
 5. İşlemlerin sonucunda değerlendirme yapılır ve golden vize kartınız çıkar.
 6. Beş yılda bir mülkünüzün elinizde olması halinde golden vizenizi yenileyebilirsiniz.

Ayrıca Yunanistan’da yedi yıl yaşamanız halinde vatandaşlık hakkı kazanma şansınız da vardır. Bunun için herhangi bir suça karışmamış olmak gibi birtakım şartları karşılamanız gerekir.

Yunanistan Golden Vize Başvurusunda Talep Edilen Belgeler

Golden vize başvuru formunu eksiksiz şekilde doldurmanız ve ek olarak aşağıdaki belgeleri temin etmeniz gerekir:

 • Dört adet vesikalık fotoğraf
 • Pasaport
 • Paravolo üzerinden yapılan ücret dekontu
 • Sağlık sigortası belgesi

Bunların haricinde resmi makamlarca ek birtakım belgeler de talep edilebilir.

Yunanistan Gayrimenkul Alarak Vatandaşlık Nasıl Kazanılır?

Golden programı kapsamında asgari 250 bin Euro gayrimenkul yatırımı sonrasında bazı şartların sağlanması halinde vatandaşlık hakkı kazanılabilir. Öncelikle olarak Yunanistan makamları tarafından 5 yıl oturma izni sağlanır. Beş yılın ardından mülk/kira sözleşme koşullarının devam etmesi halinde ikinci kez oturma iznini yenilemek üzere başvuru yapılır. Yunanistan’da bulunma süreniz yedi seneye ulaştıktan sonra vatandaşlık için başvuru hakkı kazanır.  Bununla ilgili bazı şartlar şöyle:

 • 7 yıl Yunanistan’da yaşamak
 • Bu dönem içerisinde vergi mükellefi olmak
 • Yunan dil yeterliliğine sahip olmak
 • Yunan kültürüne karşı ilginizin bulunması
 • Herhangi bir suça karışmamış olmak

SSS

Golden vize ile aile birleşiminden yararlanmak mümkün mü?

Evet; eş ve 21 altı çocuklar için aile birleşiminden faydalanmak mümkündür. Ayrıca eşlerin doğrudan akrabaları için de bu hak tanınır.

Golden vize Yunanistan’da çalışabilir miyim?

Golden programı, Yunanistan’da oturma izni sağlar. Çalışma izniyle ilgili değildir. Bunun için ayrıca başvuru yapmak gerekir.

Ticari niteliği bulunan mülk satın alabilir miyim?

Golden programında herhangi bir mülk ayrımı söz konusu değildir. Asgari yatırım tutarını karşılaması halinde ticari veya konut fark etmeksizin vizeden yararlanmak mümkündür.

Mülkümü kiraya verebilir miyim?

Satın alınan mülkü üçüncü kişilere kiralayarak gelir elde etme şansınız vardır.

 

AB’ye Yerleşme Sürecinizde Advist ile çalışın.

Avrupa’da dilediğiniz ülkede oturma ve çalışma iznine sahip olsun!

Leave a Reply