fbpx
Uncategorized @tr

Çalışma İzni En Kolay Alınan Ülke Hangisidir?

By Ağustos 23, 2022 No Comments

Kolay çalışma izni veren ülkeler özellikle mevcut koşullarda yeterli iş gücüne sahip olmayan nüfusa sahip ülkeler olarak da tanımlanabilir. Özellikle Avrupa ülkelerinde son dönemde giderek yaşlanan nüfusun da etkisiyle dinamik iş gücüne ihtiyaç duyulmaktadır. Bu alanda iş gücüne ihtiyaç duyulan sektörlerde ve iş kollarında başvurularını yapan kişiler kısa süre içinde çalışma izni alabilmektedir.

Yurt dışında çalışma izninin en kolay alınabildiği ülkelerden bazıları kısaca şunlardır:

 • Almanya
 • Belçika
 • Avusturya
 • Birleşik Krallık
 • Hollanda
 • İsveç
 • Dubai

Yurt dışında çalışma izninin alınabileceği ülkeler arasında ağırlıklı olarak Avrupa ülkelerinin yer alması özellikle bu ülkelerde iş gücüne olan ihtiyacın her geçen gün artmasıdır. Çalışma izni en kolay alınan ülke bu kapsamda bölgelere göre de değerlendirilebilir.

Almanya Çalışma İzni

Almanya Çalışma İzni

Türkleri kabul eden ülkeler arasında Almanya her zaman ilk sırada gelmiştir. Uzun yıllardır Almanya’da çalışmak için bulunan Türkler, çalışma izni almak için birçok fırsatı bu kapsamda elde edebilmektedir. Almanya ayrıca 2022 yılında ve gelecek yıllar için de Türkiye’den işçi alımına yönelik yeni çalışmalar başlatmıştır.

Almanya için gerekli iş gücünün temin edilmesinde Türklerin tercih edilmesi ise dikkat çekicidir. Almanya’ya çalışma izni vizesi başvurusu yapmak için eğer çalışacak süre 90 günü aşıyorsa uzun süreli Ulusal Vize (D Tipi) alınması gerekmektedir. Ulusal bir program kapsamında Almanya’ya çalışmaya gidenlerin vize işlemleri de çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilecektir.

Fransa Çalışma İzni

Fransa’da çalışmak istiyorum diyenlere özel hükümet tarafından farklı iş bulma programları uygulanmaktadır. Fransa’da çalışmak isteyen bir kişinin öncelikle çalışacağı yerdeki işveren tarafından çalışma izninin alınması gerekmektedir. Bu nedenle gitmeden önce çalışacağınız işyerini ve işi bulmanız gerekecektir. Fransa ulusal vizesi ile ülkede çalışmak için kalmak isteyenlerin birçok farklı programdan yararlanması da sağlanmaktadır.

Çalışma izni en kolay alınan ülke olmasa da birçok ülkeye nazaran çok daha kolay bir süreç ile çalışma izni elde edilmesini sağlamaktadır. Fransa resmi makamlarınca verilecek bu çalışma izinlerine ilişkin farklı şartlar aranmaktadır.

Hollanda Çalışma İzni

Hollanda göçmenlik şartları kapsamında ülkede yaşaması ve çalışması için farklı birçok kapsamlı koşul aranmaktadır. Hollanda yine Avrupa’da Türkler başta olmak üzere birçok farklı milletten kişinin çalışma izni almak için tercih ettiği ülkelerin başında gelmektedir. Hollanda’da çalışma izni almak için şu adımlar izlenebilir.

 • Çalışma izni için gerekli evraklar hazırlanır.
 • Hollanda çalışma izni başvuru için randevu alma süreci tamamlanır.
 • Randevu tarihinde tüm gerekli evrak ile başvuru yapılır.
 • Detaylı plan ve program sunulur.

Hollanda’da çalışma izni almak isteyenlerin çalışacakları kurumu önceden bulmaları ve iznin işveren tarafından alınması süreci bir hayli kısaltacaktır. Ulusal bir işçi alma ve göçmenlik programı kapsamında yer alan kişiler ise çok daha kısa sürede çalışma iznine sahip olabilirler.

İsveç Çalışma İzni

İsveç’teki Türk firmaları başta olmak üzere ülkede birçok farklı kurum ile önceden konuşarak size uygun işler için çalışma izni başvurusunda bulunabilirsiniz. AB dışında bir ülke vatandaşı olan kişilerin İsveç’te çalışmak için çalışma iznine ihtiyacı vardır.

Online yöntemler kullanılarak çalışma izni için başvuru yapan kişiler sonrasında İsveç Göçmenlik Ajansı üzerinden tüm işlemleri tamamlaması gerekmektedir. Çalışma izni en kolay alınan ülke araştırmalarında Avrupa ülkelerinin öne çıkmasının temel nedeni ise her geçen gün iş gücüne olan ihtiyacın artmasıdır. Özellikle ağır işlerde ve hizmet sektöründe görev almak üzere çok sayıda işçi alımı gerçekleştirilmektedir.

Ayrıca Bakınız: Bluecard Nedir?

Leave a Reply