fbpx
Uncategorized @tr

Yurt Dışına İş Başvurusu Yapılırken CV’de Dikkat Edilmesi Gerekenler

By Ekim 17, 2022 No Comments

CV hazırlamak her zaman özen gösterilmesi gereken bir konudur. Sadece yurt içinde yapılan iş başvuruları için değil yurt dışına yapılan başvurular için de CV’nin gereken niteliği taşıması gerekir. Yurt dışına iş başvurusu yapan kişilerin hazırladıkları özgeçmişlerinden motivasyon ve niyet mektuplarına kadar birçok içeriğe dikkat etmeleri önerilir. Iş başvurusu yapılırken dikkate alınan en önemli belgeler bu belgelerdir. Dolayısıyla başvuruyu gerçekleştiren kişilerin de gereken özeni göstermesi başvurularının ilgi ile karşılanmasına neden olur. Yurt dışına iş başvurusu için CV hazırlamak isteyenler verdikleri bilgilerin de doğru olmasını sağlamalıdır.

Tasarım

CV tasarımı hafife alınmaması gereken bir konudur. Özgeçmiş hazırlarken tasarıma da dikkat edilmelidir. Tüm bilgilere yer veren ama aynı zamanda basit bir içeriğe olan CV’ler her zaman daha iyi sonuçlar verir. Özgeçmişi inceleyecek olan kişide kafa karışıklığı yaratmayan ve net bilgiler veren bir tasarım ile cv hazırlamak, kişinin öne geçmesini sağlayabilir. Dolayısıyla uygun bir dilde ve formatta hazırlanan özgeçmiş tasarımı kişinin işine yarayacak olan bir unsurdur.

Dil

Özgeçmiş dili her zaman profesyonel seviyede kurgulanmalıdır. Dil bilgisi kuralları başta olmak üzere kullanılan dilin hitap yöntemi de özgeçmiş için önemlidir. Karmaşık 1 dil kullanılmaması ve akıcı içerik hazırlamaya dikkat edilmelidir. Yurt dışına iş başvurusu yaparken aynı zamanda ülkenin diline ya da global dil olarak kabul edilmiş olan İngilizceye ağırlık verilmesi önerilir. Kullanılan yerel dil değil, hedef dilin özgeçmiş hazırlarken tercih edilmesi özgeçmişin öne çıkmasını sağlar. Bu durum aynı zamanda kişinin dil yeterliliğini göstermesi sebebi ile de önemli kabul edilir.

Ön Yazı

Ön Yazı

CV için ön yazı hazırlamak önemli bir konudur. Özgeçmişi için ön yazı hazırlayan kişiler aynı zamanda ilgili başvuru için bilgi sahibi olduklarını da karşı tarafa aktarırlar. Pozisyon hakkında bilgileri olduklarını ve bu konuda kendilerinin yeterli olduğunu düşündüklerini kanıtlamak isteyen kişiler, özgeçmişlerinde mutlaka ön yazıya da yer vermelidir. Yurt dışına iş başvurusu için CV hazırlama anında ön yazı CV’nin üst bölgesinde olabileceği gibi motivasyon mektubu gibi ayrı bir formda da olabilir. Çoğunlukla özgeçmişin ilk sayfasında çok uzun olmayan birkaç satırlık bir alanda yer alır. Özgeçmişte verilen bilgilerin cv içerisinde yer alan deneyim, eğitim, referans ve yetkinlik gibi içerikleri tekrar etmemesi önemlidir.

Fotoğraf Seçimi

CV için fotoğraf ekleme esnasında fotoğrafın formatına, netliğine, kalitesine ve doğru açıdan çekilip çekilmediğine dikkat etmek gerekir. Her başvuruda aynı fotoğrafın kullanılmaması da önem taşır. Başvuru yapılan içeriğe göre fotoğraf değiştirilebilir ya da kaldırılabilir. Bazı işverenler fotoğrafsız başvuru isterken bazıları ise başvuru sahiplerinden fotoğraflı özgeçmiş ile başvuru yapmalarını talep eder. Bu sebep ile kişilerin başvuru yapacakları yere uygun olarak fotoğraf seçimi yapması gerekir.

Özgünlük

Özgeçmişin özgün olması başvuru yapılan yerin daha çok dikkatini çekecektir. Hazırlanan özgeçmişin özgün olabilmesi için başvuru yapılan yere uyumlu olması gerekir. Örneğin bir reklam şirketine başvuru yaparken daha yaratıcı tercihler yapılırken kamu için yapılan başvurularda daha resmi olunabilir. Kullanılan font, renk, içerik, fotoğraf, bilgi ve diğer unsurlar başvuru yapılan yere göre özelleştirilebilir.

Bölümlere Ayırmak

Özgeçmişin bölümlere ayrılması ve başlıklar verilmesi daha kolay okunmasını ve bilgiye daha kolay ulaşılmasını sağlar. Bu sebep ile de özgeçmişi eğitim, deneyim, sertifika, ilgi alanları, dil yeterliği gibi başlıklara ayırmak önemlidir. Yurt dışına iş başvurusu için cv hazırlamak isteyenlerin bu unsurlara dikkat etmesi tavsiye edilir.

Ayrıca Bakınız: Schengen Üyesi Ülkelerde Oturma İzni Sahibi Olmanın Avantajları

Leave a Reply