fbpx
Estonya

Estonya’da Ortalama Market Fiyatları Ne Kadardır?

By Şubat 4, 2021 No Comments

Estonya’daki market fiyatları Estonya’ya gelenlerin en çok merak ettikleri konulardan biridir. Euro ile Türk lirası arasında kur farkı olduğundan Türk insanlarına Estonya’daki market fiyatları biraz pahalı gelebilir. Yaşam için en önemli kaynak olan suyu ülkede pek çok kişi çeşmeden tüketebiliyor fakat marketten satın alan kesimde çok fazladır. 1.5 litre su şişeleri Estonya’da 0.65 eurodur. Kalabalık aileler çoğunlukla çeşmeden akan suyu tüketiyorlar. Marketlerden su satın alan kişiler için toplu su alışları daha uygun fiyata gelir. Estonya’da marketlerde yiyecek bulamamak neredeyse imkansızdır. Her bütçeye sahip insana hitap eden marketler ülkede bulunur.

Estonya Süpermarket Fiyatları Ne Kadardır?

Estonya’daki supermarket fiyatlarının çoğu birbirine benzerdir. Şehirden şehire veya marketten markete çok büyük fiyat farkları görülmez. Estonya’daki ortalama market fiyatlarından bazıları şunlardır:

 • 1 litre süt için fiyat 0.5 ile 1 euro arasında değişiklik gösterir.
 • 500 gram beyaz ekmek fiyatı 0.54 ile 1.5 euro arasında değişiklik gösterir.
 • 12 adet yumurta fiyatı 1.2 ile 2 euro arasında değişiklik gösterir.
 • 1 kilogram yerel peynirin satış fiyatı 5 ile 10 euro arasında değişiklik gösterir.
 • Orta Seviye biir şarap fiyatı 5 ile 10 euro arasında değişiklik gösterir.
 • Yarım Litre yerli bira fiyatı 1 ile 1.7 euro arasında değişiklik gösterir.
 • 33 litre ithal bira fiyatı ise 1 ile 2.2 euro arasında değişiklik gösterir.
 • 1 paket Marlboro sigara fiyatı 4 ile 4.8 euro arasında değişiklik gösterir.
 • 1 kilogram kırmızı et ortalama fiyatı 8.6 eurodur.
 • 1 kilogram pirinç ortalama market fiyatı 1.4 eurodur.
 • 1 kilogram derisiz ve kemiksiz tavuk göğüs fiyatı 4 ile 6 euro arasında değişiklik gösterir.
 • Manav ürünleri fiyatları ise kendi içinde değişiklik gösterir. 1 kilogram elma ortalama 1.1 euro, 1 kilogram portakal ortalama 1.4 euro, 1 kilogram patates ortalama 0.52 euro, 1 adet marul ortalama 1.1 euro, 1 kilogram domates ortalama 2.1 euro, 1 kilogram muz 1.1 euro, 1 kilogram soğan ortalama 0.59 euro, 1 kilogram armut 1.4 euro, ve 1 kilogram salatalık 1.1 euro fiyata sahiptir.

Estonya Marketlerinde Özel Beslenmelere Uygun Gıdalar Bulmak Mümkün Müdür?

Estonya marketlerinde özel beslenmeler için yiyecekler neredeyse tüm marketlerde bulunur. Bu özel beslenmelerden biri helal gıda tüketen kişilerdir. Estonya’da herhangi bir markette helal gıda olan ürünleri kolayca kişiler bulabilir. Estonya halkı bu konuda çok hassasiyet gösteriyor. Marketlerde içeriği bilinmeyen ürünler çalışanlara sorularak içerik bilgisi alınabilir. Diğer bir özel durum vegan veya vejeteryan beslenmedir. Estonya’da neredeyse her markette vegan/vejeteryanlara özel gıdalar satılır. Bu ürünleri ortalama fiyatları çok yüksek değildir. Eston halkının çok küçük bir yüzdelik dilimi vegan veya vejeteryan olsa da ülkedeki marketler azınlık gruba hizmet vermek için marketlerinin içinde vegan/vejeteryan ürünler bulunan farklı reyonlar kurarlar. Diğer bir özel beslenme gerektiren kişiler ise gluten hassasiyeti olanlardır. Estonya’daki marketlerin büyük bir çoğunluğu gluten içermeyen ürünler satar. Tabiki bu özel beslenmelere uygun gıdalar market kanallarında daha çok bulunabilir, bakkal tarzı küçük esnaflarda bu gibi ürünleri veya çeşitliliği bulmak biraz zor olabilir.

Estonya’da Marketlerde Ortalama Zam Ne Kadardır?

Estonya marketlerindeki zam her yıl olmasa da genellikle görülür fakat zam oranları çok fazla değildir. Estonya marketlerinde ortalama fiyatlar ise bu zamma bağlı olarak yıllar geçtikçe artar. Senede genellikle bir veya iki kere zam yapılır. Zam yapılan gıdaya örnek olarak kırmızı et verilebilir. 2010 yılında ortalama market fiyatı 4.1 euro iken 2021 yılında kırmızı et 8.6 eurodur. Estonya’nın ekonomik gelişimine göre marketlerdeki gıdaların fiyatları zamlanmak yerine düşedebilir. Bu duruma örnek olarak patates verilebilir. Patates 2012 yılında ortalama 2.3 euro fiyata satılırken günümüzde Estonya marketlerinde ortalama 0.52 euroya satılıyor.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

AB’ye Yerleşme Sürecinizde Advist ile çalışın.

Avrupa’da dilediğiniz ülkede oturma ve çalışma iznine sahip olsun!