fbpx
Estonya

Estonya’da Ortalama Maaşlar Ne Kadardır? -2

By Şubat 4, 2021 No Comments

Estonya’daki ortalama maaş asgari ücret üzerinden hesaplanır. Estonya’daki asgari maaş tutarı 584 euro’dur. Estonya halkı okuma ve yazma oranı yüksek bir toplum olduğu için Estonya’daki kişilerin ortalama maaşları stopaj ve vergiler uygulandıktan sonra 1.092,67 eurodur. Ülkede her yıl yaklaşık %11, 6 zam yapılır. Estonya’daki ortalama maaşlar kişilerin mesleklerine göre değişir.

Estonya’daki Asgari Ücret Ne Kadardır?

Estonya’da asgari ücret 2021 yılı için 584 euro olarak Estonya devleti tarafından belirlenmiştir. Çalışan vatandaşlar çoğunlukla asgari ücretten fazla maaş alıyorlar. Bu durum ülkenin eğitim seviyesi ve teknolojik gelişimiyle ilgilidir. Yüksek ortalamalı maaşa sahip olmak isteyen kişiler Estonya’da genellikle Tartu’da veya başkent Tallinn’de iş imkanı bulmalılardır. Bu şehirler büyük ve gelişmiş şehirlerdir.

Estonya’daki Asgari Ücretin Yıllara Göre Dağılımı Nasıldır?

Estonya’daki asgari ücretin yıllara göre oranlarınde değişiklik görülür. Estonya devletinin resmi para birimi euro olduğu için maaş ödemeleri euro üzerinden yapılır. Estonya’da yıllara göre asgari ücret dağılımı şöyledir:

  • 2013 yılında asgari ücret 320 eurodur.
  • 2014 yılında asgari ücret 355 eurodur.
  • 2015 yılında asgari ücret 390 eurodur.
  • 2016 yılında asgari ücret 430 eurodur
  • 2017 yılında asgari ücret 470 eurodur.
  • 2018 yılında asgari ücret 500 eurodur.

2021 yılı için asgari ücret 584 eurodur.

Estonya’da Mühendislerin Aldığı Ortalama Maaşlar Ne Kadardır?

Estonya’daki mühendislerin ortalama maaşları hangi mühendislik dalına sahip olduklarıyla ilişkili değişkenlik gösterir. Estonya’da mühendislere başlangıç maaşı olarak yüksek ortalamalı maaşlar ödeniyor. Ülkede en çok maaş alan mühendislik dalı yazılım mühendisliğidir. Estonya’nın teknolojik gelişmelere önem veren bir ülke olması bu durumda çok önemli bir faktördür. Estonya’daki bilgisayar yazılım mühendisleri yıllık ortalama 96.067 eurodur. İşe yeni başlayan bir yazılım mühendisi için yıllık ortalama maaş ise 84.670 eurodur. Estonya’daki bir elektrik mühendisi ise yıllık ortalama 86.674 euro maaş alır. Yeni işe başlayan bir elektrik mühendisi ise yıllık ortalama 58.984 euro maaş alır.

Estonya’nın İşsizlik Ve Enflasyon Oranının Maaşlara Etkisi Nasıldır?

Estonya’daki işsizlik ve enflasyon oranı birbiri ile ilişkilidir. Enflasyon oranı mal ve hizmetlerin fiyat artışı iken işsizlik oranı ekonomideki işi olmayan kişilerin işgücü toplamıdır. Estonya 1.3 milyon nüfusa sahip bir ülkedir. Ülkedeki enflasyon oranı %2.3’tür. Bu durum Estonya’da yaşayan kişiler için çok iyidir. Enflasyon oranı düşük olan ülkede gelişmişlik seviyesi artar. Böylece günümüzdeki Estonya’daki ortalama maaşların tutarı ülkedeki enflasyon oranına elverişli olduğu söylenebilir. Estonya’daki işsizlik oranı ise %4.5’tir. Bu oran Avrupa Birliği ortalama işsizlik oranı olan %6.9’tan daha azdır. Estonya vatandaşlarının tembelliği sevmediği ve ülkenin gelişimi işsizlik oranından rahatça anlaşılabilir. Bu işsizlik oranının düşüklüğü Estonya’daki ortalama maaşlara olumlu etki sağlar. İşsizlik oranının düşüklüğü eston vatandaşların ortalama maaşlarını artırır.

Estonya’daki Emek Harcama Saati Ne Kadardır?

Estonya’daki emek harcama süresi yıllık 1879 saattir. Bu emek harcama saati çoğu ülkeden daha fazla çalışma saati demektir. Estonya’nın çalışma saatleri ağır olmasına rağmen çalışma şartları esnektir. Estonya’da insanlar verdikleri emeğin karşılığını maaşlarında alırlar. Emek saatinin fazla olduğu Estonya’da çalışma şartları rahat olmasına örnek olarak hem çalışan hemde yüksek lisans yapan vatandaşların olması verilebilir.

Estonya’daki Yaşam İçin Harcamalar Nelerdir?

Estonya’da yaşamak için yapılan harcamalarda asgari ücret yeterli değil gibi gözüksede çalışanların aldığı ortalama averaj maaşlara bakılacak olursa Estonya’daki ortalama maaşların yeterli olduğu söylenebilir. Estonya’daki aylık kira fiyatlarına, market fiyatlarına, ve diğer harcamalara bakılırsa Estonya’daki ortalama maaşların ülkede yaşam standartları için elverişli olduğu söylenebilir.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

AB’ye Yerleşme Sürecinizde Advist ile çalışın.

Avrupa’da dilediğiniz ülkede oturma ve çalışma iznine sahip olsun!