fbpx
Estonya

Estonya’da Şirket Kurmanın Girişimciler için Avantajları

By Şubat 11, 2021 No Comments

Estonya, E-Vatandaşlık programı, tüm dünyadaki girişimcilere online şekilde Estonya’da şirket kurma imkânı tanıyor. Estonya’da şirket kurmanın 10 avantajını açıklayacağız.

1) Estonya’nın özelleştirilmiş vergi sistemi

OECD’ye göre (Ekonomik Kalkınma ve İş birliği Örgütü) Estonya dünyadaki en rekabetçi vergi sistemine sahip ülkedir. Estonya’nın kurumlar vergisi sistemi, iş sahiplerine dünyada başka hiçbir ülkenin yapmadığı şekilde çok özel bir fırsat sunar. Şirket sahipleri, yatırıma dönüştürdükleri yıllık gelirleri için ya da şirket hesabından çıkarmadıkları gelirler için herhangi bir vergi ödemezler. Şirketten çıkartılan gelirler (kâr payı dağıtımı) için ise sabit 20% oranında vergi ödenir. Estonya, Avrupa Birliği içerisinde belirli bir itibara sahip olan ve iş sahiplerine önemli yatırım fırsatları sunan bir ülkedir. Bu anlamda, Estonya’da şirket sahibi olmak, sıradan bir off-shore şirket sahibi olmaktan çok daha ayrıcalıklıdır. Estonya’da kurduğunuz şirketiniz ile gayrimenkul, start-up ve daha birçok alanda vergisiz şekilde yatırımlar yapabilirsiniz.

2) Düşük kurulum ücretleri ve işletme maliyetleri

Estonya’da en çok kurulan şirket tipi olan Limited Şirket kurulumunu sadece 2,500€’luk bir hisse sermayesi taahhüttü ile yapabilirsiniz ve bu hisse sermayesini şirketinizi kurarken şirketinize yatırmanız zorunlu değildir. (1 sene içerisinde yatırabilirsiniz). Örneğin; Almanya’da aynı tip şirket kurmak isterseniz 25,000€ (x10 kat) yatırım sermayesinin kurulum esnasında hazır olması gerekir. Şirketinizin yönetimi için gereken yıllık maliyetler göz önüne alındığında (sanal ofis, lokal temsilci, danışmanlık, muhasebe vb.) aylık ortalama 100 – 150€ gibi cüzi tutarlar ile tüm işlerinizi advist.eu sayesinde uzaktan yürütebilirsiniz.

3) Mekândan bağımsız şirket yönetimi

Dünya’nın her neresinde olursanız olun, dijital kimlik kartınız sayesinde Estonya’ya gelmeden şirketiniz kurabilir. Baştan sona kadar tüm şirket işlerinizi online şekilde yürütebilirsiniz. Estonya’da şirket kuran birçok internet girişimcisi gibi siz de tropik bir adada keyfinize bakarken, Estonya’da kurduğunuz şirketiniz üzerinden online şekilde işlerinizi takip edebilirsiniz. İçinde bulunduğumuz çağ ve sahip olduğumuz teknolojik imkanlar sıfırdan başlayacak olsanız dahi işlerinizi büyütürken sizlere istediğiniz özgürlüğü vermek için yeterli. Mutsuz bir şekilde 9 – 5 mesailerine kendinizi hapsetmenize gerek kalmadan, çok cüzi yatırımlar ile yeteneklerinizi online şekilde kazanca çevirebilirsiniz.

4) Ortak Avrupa Birliği pazarı

Avrupa Birliği pazarı dünyanın en büyük ekonomik pazarıdır ve birliğe dahil ülkeler arasındaki serbest ticaret izni sebebiyle ortak bir pazara sahiptir. Estonya’da şirket sahibi olmak, tüm Avrupa Birliği ülkelerinde iş yapıp yaklaşık 500 milyon tüketiciye erişebilmek demektir. Türkiye içerisinde şehirlerarası ürün satışı yapar gibi Avrupa Birliği içerisindeki ülkeler arasında gümrüksüz şekilde ticaret yapabilirsiniz. Özellikle Apple gibi pazar yerlerinde satış yapan girişimciler, Estonya’da şirket kurarak 500 milyonluk Avrupa pazarına ürünlerini sunabilirler.

5) Alternatif ödeme sistemlerine erişim

Estonya’da şirket kurarak, uluslararası ödeme sistemlerine erişebilirsiniz. Bu sayede Türkiye’deki kısıtlamalar işlerinize engel olmaz. Örneğin; Türkiye’deki birçok online satıcının, PayPal Business hesabı açamamasından ötürü müşterilerinden ödeme alamamaları ve aylık binlerce lira para kaybetmeleri gündemde olan problemlerden biridir. Estonya’da şirket açarak, size detaylı izah edeceğimiz yöntemler ile PayPal Business ve Stripe hesabı açabilir ve yasal şekilde müşterilerinizden ödemelerinizi alabilirsiniz.

6) Estonya’nın global çapta sahip olduğu dijital itibar

Dijital tabanlı işlerinizin merkezinin Estonya’da olması, Estonya’nın dijital anlamda sahip olduğu reputasyondan ötürü işlerinize büyük ölçüde itibar kazandıracaktır. Örneğin, Singapur’da bulunan birçok yazılım firması ya da freelancer yazılımcı şirketlerini Estonya’da kurduktan sonra edindikleri güvenilir imaj sayesinde Avrupa’daki firmalar ile çalışma imkânı elde ediyorlar. Ayrıca, dünyanın farklı ülkelerindeki birçok start-up, şirketlerini Estonya’da kurarak Avrupa ve Amerika merkezli yatırımlara erişme imkânı bulmaktadırlar.

7) İstikrarlı ortam

Estonya’da şirket sahibi olarak Estonya’nın ve Avrupa Birliği’nin istikrarlı ortamında iş yapma imkânı elde edersiniz. Bu durum birçok iş adamı için, yarın ne olacak kaygısını ortadan kaldırmaktadır. Teknoloji alanında hizmetler üreten girişimciler için istikrarlı bir ortamda bulunmak çok daha önemli bir gereksinim çünkü yasalarda yapılan ufak bir değişim ya da kısıtlama çok büyük olumsuz sonuçlara sebep olabiliyor. Estonya’da bu durum tam tersine işliyor çünkü devlet teknolojiye ve girişimcilere fazlasıyla destek veriyor ve yapılan tüm yenilikler girişimcilerin lehine sonuç doğuruyor.

8) Yeni nesil online bankacılık sistemlerine erişim

Estonya’da şirket sahibi olarak yeni nesil online bankacılık sistemlerine erişim imkânı elde edersiniz. Bu sayede, geleneksel bankacılık hesabına ihtiyacınız dahi kalmaz. Online bankacılık sistemleri, fiziksel şubesi olmayan ve 100% online bankacılık servisleri sunan teknoloji firmalarına aittir. Estonya’daki şirketiniz ve kişisel bilgileriniz doğrulandıktan sonraki 2 – 3 iş günü içerisinde, şirketinize ait IBAN hesapları açabilir ve harcamalarınız için Türkiye’deki adresinize MasterCard siparişi dahi verebilirsiniz. Muhasebe ve vergi beyanı hizmetlerini bu platformlarda sahip olduğunuz hesapların özetleri ile yapılabilmektedir.

9) Büyüyen ekosistem ve artan iş fırsatları

Estonya’nın sahip olduğu dijital altyapı, hızla büyüyen start-up ekosistemi, iş sahiplerini ve yatırımcıları destekleyen politikalarından ötürü her sene binlerce yabancı şirket, merkezlerini Estonya’ya taşıyor. Özellikle teknoloji tabanlı işlerin ekosistemi çok hızlı büyüyor ve devletin 2025 senesine kadar 10 Milyon e-vatandaş hedefi de düşünülünce tüm bu şirketler arasında çok büyük hacimde iş fırsatlarının oluşacak olması kaçınılmaz bir durum.

10) Estonya’da şirket kurmak, oturum izni almaya da imkân sunar

Estonya’da şirket kurduktan sonra, şirketiniz üzerinden oturum iznine başvurup ilk başvuruda 2 – 5 yıl arası yaşama/çalışma imkânı elde edebilirsiniz. Bunun için yenilikçi bir iş fikrinizin ve bir şirketinizin olması yeterlidir.

AB’ye Yerleşme Sürecinizde Advist ile çalışın.

Avrupa’da dilediğiniz ülkede oturma ve çalışma iznine sahip olsun!