fbpx
Estonya

Estonya’da Yazılım ve Dijitalleşme

By Şubat 11, 2021 No Comments

Estonya’da yazılım ülke için çok önemlidir. Avrupa’daki en çok teknolojiye önem veren ülkelerinden birisidir. Estonya’da yazılım şirketleri ülkenin neredeyse yarısından fazladır. Ülkede yapılan teknolojik gelişmeler ve Estonya hükümetinin izlediği politikalar Estonya’yı yazılım alanında mantıklı bir ülke yapar.

Estonya Hükümeti Dijital Toplumları Nasıl Kurdu?

Estonya dünya’nın dijital toplumlarının en gelişmişini kuran bir ülkedir. Estonya özellikle covid-19 pandemisi sırasında önemli bir dijital dönüşüm yaşadı. Estonya’daki dijital toplumlar şunlardır:

  • Elektronik ortamda oylama
  • Okullarda internet üzerinden eğitim
  • Dijital ortam bürokrasisi
  • Sağlık hizmetlerinde dijitalleşme
  • Kamu kuruluşlarında çevrimiçi ortam

Estonya vatandaşları dijital yenilikleri çabuk benimsemiştir çünkü yazılım yatırımları güvenilir, adaletli ve herkesin faydasına olan yatırımlardır. Estonya’nın dijital toplum kurulmasındaki başarısı sadece teknolojik yenilikten ibaret değildir.

Estonya’da E-devlet Yapılanması Nasıldır?

Estonya’daki devletin altyapısı tamamen internet tabanlıdır. Devletteki hizmetlerin neredeyse tamamı çevrimiçi ilerliyor. İşletmelerin kurulup kontrol edilmesinde ayrıca sosyal yardım kuruluşlarında yapılan işlemler için Estonya’da dijital yapılanma mevcuttur. Sağlık hizmetlerinde Estonya’da e-devlet yapılanması sayesinde dijital sağlık kayıtları ve e-reçete hizmetleri sağlanabilir. Bu durum pandemi döneminde ülkeye çok fayda sağlamıştır. Estonya’da e-vatandaşlık için dijital kimlik kartları kullanılması devlet tarafından verilen tüm imkanların sorunsuz işletilmesini sağlar. Estonya’da covid-19 pandemisi sırasında devlet küresel bir çevrimiçi hackathon oluşturdu ve pandeminin sorunlarını çözmelerini hedefledi.

Estonya’da Sanal Sınıflar Nasıl Oluşturuldu?

Estonya’da sanal sınıflar ülkedeki eğitimin dijital platform taşınması için oluşturuldu. Eston öğretmenler uzaktan eğitim için ülkenin tüm dijital faydalarınıdan yararlanır. Estonya 2015 yılında eğitim için kullanılan tüm materyalleri dijital bir altyapıyla sağladı. Avrupa 2018 PISA testine göre dünyadaki en başarılı olan genç kesim Estonya’ya aittir. Bu durum teknoloji ve yazılımdaki stratejisine bağlıdır. Ülkenin hemen hemen her yerinde internet ağı ulaşılabilir ve ücretsizdir. Estonya’daki sanal sınıflar yüksek öğretime kadar uzanıyor. Dünya’daki tüm ülkelere göre Estonya dijital teknolojiye ve gerekli teknolojik malzemelere çok önceden sahip oldu. Pandemi döneminde tüm dünyada eğitim alanında sorunlar yaşansada Estonya böyle büyük problemlerle uğraşmak zorunda kalmamıştır.

Estonya’da Yazılım Sektöründe Güvenilirlik Ne Kadar Önemlidir?

Estonya’da yazılımda güven oluşturma ülkede yatırım yapmak için çok önemlidir. Estonya’nın dijital dünyadaki başarısı onlarca yatırım ve teknolojik gelişmelerin sonucunda gerçekleşti. Vatandaşlar yazılım sektöründe gelişim gösterirken Estonya hükümeti çeşitli yasalarla bu hamleleri desteklemiştir. Böylece Estonya’da yazılım sektöründe devlet tarfından vatandaşlara bir güven oluşturulmuştur.

Estonya’da Veri Gizliliği Nasıl Yapılır?

Estonya’daki verilerin gizliliği Eston hükümetinin çeşitli yasa ve yönetmeliklerle korunuyor. Estonya vatandaşlarının hizmet gördüğü her alanda kişisel verileri vardır. Yazılım sektörü çeok kapsalım bir alan olduğu için devlet bu kişisel hakları korumaktadır. Ülkede kişilere ait bilgileri kimin ne zaman görüntülediğine dair çeşitli yazılımlar kullanıyorlar. Kamuda görev yapan kişiler kesinlikle herhangi bir veriye zorunlu olmadıkça erişemez. Estonya vatandaşlarının istedikleri verilere erişim vermesi için çeşitli yazılımlar oluşturulmuştur.

Estonya’da Dijitalleşme Basamakları Nelerdir?

Estonya dijitalleşme için çok güçlü yazılımlar kullanılıyor. Estonya’daki yazılım sektörü ülkenin altyapısını oluşturan en önemli alandır. Estonya’da dijitalleşme basamaklarında yapılanlar şöyledir:

  • Estonya hükümeti tarafından çeşitli yasalar oluşturuldu
  • Estonya hükümetinin siyasi iradesinde istikrar sağlandı
  • Vatandaşlara güvenilir bir ortam oluşturuldu
  • Her vatandaşa adaletli bir yaklaşım yapıldı
  • Kişisel haklara saygı duyuldu

Estonya’da yazılım sektörü çok gelişmiştir. Ayrıca dünyadaki tüm insanlar bu ülkede yazılım sektörü ile alakalı şirket kurabilirler. Bu yazılım şirketi kurulurken Estonya’nın teknolojik alyapısında dolayı kişilerin Estonya’ya gelmesine gerek yoktur. Estonya bağımsızlığının ilanından sonra özellikle yazılım ve teknoloji alanında çok önemli yatırımlar yapmıştır. Günümüzde de Estonya yazılımda en önemli hatta Avrupa’da ilk sırada olan ülkelerden biridir.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

AB’ye Yerleşme Sürecinizde Advist ile çalışın.

Avrupa’da dilediğiniz ülkede oturma ve çalışma iznine sahip olsun!