fbpx
Estonya

Estonya’da Toplu Taşıma Nasıldır?

By Şubat 11, 2021 No Comments

Estonya’da toplu taşımanın en önemli özelliği 2013 yılında hayat geçirdileri ücretsiz toplu taşıma sistemidir. Ülkedeki toplu taşıma araçlarının ücretsiz olmasından eston vatandaşları yaralanır. Eston vatandaşlar bu durumdan çok memnundurlar. Ülkenin toplu taşımayı ücretsiz yapması hükümete olumsuz değil olumlu etki yapmıştır. Ülkede toplu taşıma ücretsiz olmasıyla vatandaşlar daha fazla gezmeye ve dolaşmaya başlamışlardır. Böylece iç piyasa hareketlenmiş ve ekonomik olumlu etkiler oluşmuştur. Estonya’da toplu taşıma ücretsiz olsada Estonya hükümeti vatandaşların verdiği gelir vergisinde 1000 euro kadar bir pay almıştır. Öncelikle pilot şehirlerde uygulanmaya başlanan ücretsiz toplu ulaşım, şuan sadece ülkenin başkenti Tallinn’de ücretsizdir. Ayrıca Tallinn’de toplu taşımanın ücretsiz olmasıyla ülkeye çalışmaya veya yaşamaya gelen kişilerin sayısı artmıştır. Bu sayı artışı Estonya hükümetinin vergi gelirine 1 milyon euro katkı sağlamıştır.

Estonya’da Hangi Toplu Taşımalar Ücretsizdir?

Estonya’da ücretsiz toplu taşımalar otobüs, tramvay ve troleybüstür. Estonya’da toplu taşıma olmasına ücretsiz olmayan toplu taşıma tren yolculuklarıdır. Ülkede tren biletleri ücretsiz olmamasına rağmen çok ucuzdur. Devletin planları arasında demiryollarını ücretsiz yapmak şuanda yoktur. Estonya’da ücretsiz toplu taşımalar şunlardır:

  • Tramvay
  • Otobüs
  • Troleybüs (Gücünü elektrik direklerinden alan elektrikli otobüslerdir)

Estonya’da Toplu Taşımanın Ücretsiz Olmasının Faydaları Nelerdir?

Estonya’da ücretsiz ulaşımın avantajları hem eston vatandaşlarına hemde Estonya hükümetinin ekonomisine vardır. İnsanlar ücretsiz toplu taşıma sayesinde kişisel araçlarını daha az kullanmaya başlamıştır hatta araba kullanımını azaltmak için ülkede özel otobüs şeritleri ve çeşitli bisiklet yolları yapılmıştır. Estonya’da ulaşımın ücretsiz olması sayesinde kente her sene yeni vatandaş katılabiliyor. Bu durumda devletin hazinesine yıllık yaklaşık 1 milyon euro kazandırır. Ayrıca Estonya hükümeti her yeni kent sakininden toplu taşıma için 2 euro ödeme alır. Estonya’da düşük bütçeli vatandaşlar bu uygulamadan ciddi fayda almışlardır. Ulaşımın ücretsiz olmasıyla kişiler para biriktirmeye başlayabilmişler. Estonya’da toplu taşımanın ücretsiz olması sayesinde şehir içindeki hareketlilik artmıştır böylece vatandaşlar daha fazla harcama yaparlar ve ekonomi canlanır.

Estonya Vatandaşları Dışındakilerin Toplu Taşıma Ücretleri Ne Kadardır?

Eston vatandaşlarına toplu taşıma ücretsiz olsada Estonya’ya turist olarak gelen kişiler için ücretsiz değildir. Ülkede 7 yaşından küçük turistlere de toplu taşımalar ücretsizdir. Estonya’ya gelen turistler tramvay, otobüs ve troleybüsleri kullanabilir. Otobüsler ülkede sabah 06.00 ile akşam 23.00 arasında çalışır. Toplu taşımaya binmek için bilet alınmalıdır. Bilet olmadan seyahat yapan kişiler tespit edildiğinde 40 euro ceza öderler. Ülkede toplu taşıma için en ekonomik yol Tallinn Card sahibi olunmasıdır. Bu kart ile tüm toplu taşıma kanalları kullanılabilir ve 40 farklı turistik noktaya ekstra ücret ödemeden gidilebilir. Hatta bazı mağaza ve restorantalr turistelere bu kartla indirim uygular. Tallinn Card’ın ücretleri şöyledir:

  • 24 saat için kişi başı fiyatı 25 euro
  • 48 saat için kişi başı fiyatı 37 euro
  • 72 saat için kişi başı fiyatı 45 euro

Bir diğer toplu taşıma için kullanılan kart ise Smart Card’tır. Smart Card için 2 euro depozito ödemesi yapılmalıdır, bu depozitonun süresi 6 aydır. Smart Card toplu taşıma dışında herhangi bir hizmet sağlamaz. Smart Card ücretleri şunlardır:

  • 24 saat için 3 euro
  • 72 saat için 5 euro
  • 5 gün için 6 euro
  • Tek seferlik bilet 2 euro

Estonya’da Toplu Taşıma Dışındaki Ulaşım Yolları Nelerdir?

Estonya’da toplu taşıma dışında şehir içinde kişisel arabalar veya taksiler kullanılır. Estonya’nın başkenti Tallinn’de taksilerin taksimetre ücretleri 5.5 eurodan başlar. Taksinin kilometre başına 1.1 euro ücret ödenir. Ülkedeki taksilerin ücretleri değişkemlik gösterir. Estonya’da toplu taşınma kullanılmasına rağmen kullanmak istemeyen çoğu kişi bisiklet ile ulaşımını sağlar. Özellikle yaz ve ilkbahar mevsiminde bisiklet kullanımı yaygındır. Estonya’daki bisiklet parkurlarıda bisiklet kullanımını teşvik eder.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

AB’ye Yerleşme Sürecinizde Advist ile çalışın.

Avrupa’da dilediğiniz ülkede oturma ve çalışma iznine sahip olsun!