fbpx
Estonya

Estonya’nın İklimi Nasıldır?

By Şubat 11, 2021 No Comments

Estonya’da iklim bir geçiş bölgesinde yer alır. Bu geçiş bölgesi ılıman iklim kuşağının kuzeyinde ve deniz ile karasal iklimin arasındadır. Kuzey Avrupa ve Estonya kuzey enlemde yer alır fakar ılıman bir iklim vardır. Bunun sebebi ise Kuzey Atlantik Okyanusu’nun denizsel hava ile ısıtılmasıdır. Estonya ülkesi dört mevsimi yaşayan bir ülkedir. Estonya’da şubat ayı -5.7 derece ile en soğuk ay iken temmuz ayı 16.4 derece ile en sıcak aydır. Ülkede ortalama sıcaklık 5.2 derecedir. Estonya’nın iklimi Kuzey Atlantik akımı ve İzlanda’nın asgari şartlarından etkilenir. Estonya’da yağış miktarı fazladır. Yıllık ortalama buharlaşma miktarı toplam yağıştan daha azdır. Bundan dolayı Estonya nemli bir ülkedir. Ülkede yağış miktarı en fazla Sakala Haanja ve Uplands’in batısında görülür. Estonya’da kar yağışı ise aralık ortasından mart sonuna kadar devam eder. Estonya ülkesinin yaşadığı dört mevsimdeki iklimler birbirinden faklıdır.

Estonya İklimi İlkbahar Mevsiminde Nasıldır?

Estonya’da ilkbahar mevsimi genellikle kuru ve hafif olarak geçer. Mart sonuna kadar kar yağışı görülebilir. Mart ayındaki kar yağışları nisan ayında kendini gökgürültülü fırtınalara bırakır. İlkbahar mevsiminin en sıcak ayı sıcaklığın 20 ile 30 dereceye kadar ulaştığı mayıs ayıdır.

Estonya İklimi Yaz Mevsiminde Nasıldır?

Estonya’da yaz mevsimi sıcak ve hafif geçerken Baltık adalarında soğuk geçer. Nisan ve Mayıs aylarında bazı günler hava derecesi 30 ile 35 dereceye çıkabilir. Fakat genellikle ortalama ilkbahar mevsimi sıcaklığı 20 derecedir. En sıcak ay temmuz olarak kabul edilsede kaydedilen en yüksek hava sıcaklığı 35, 6 derece ile ağustos ayında görülmüştür.

Estonya İklimi Sonbahar Mevsiminde Nasıldır?

Estonya sonbahar mevsiminde genellikle ıslak ve rüzgarlı bir havaya sahiptir. Eylül ayının ortasında sıcaklıklar olabilir fakat yerini gökgürültülü fırtınaya bırakması çok uzun bir süre almaz. İskandinavya’da birçok kasırgaya denk gelinebilir, Estonya’nın ikliminde ise ağır yağışlar sonbahar döneminde yaşanır. Fırtınaların bazıları 35 m/s hız ile yaşandığından sel kıyı seli veya kıyı rüzgarlarına yol açabilir.  Kar yağışının başlaması kasım aylarının sonuna doğru olabilir. Estonya’da sonbahar mevsiminde yaşanan en kuvvetli rüzgar 48 m/sn olarak 1969 yılında Ruhnu’da ölçülmüş.

Estonya İklimi Kış Mevsiminde Nasıldır?

Estonya’da kış mevsimi ocak ve şubat aylarında yaşanır. Bu dönemlerde en soğuk günler görülür. Estonya ülkesinin doğusu soğuk bir iklime sahipken güneydeki kıyı şeritleri daha sıcak bir iklime sahiptir. Estonya’da kış ayında -35 derece ile ocak ve şubat ayları ülkenin en soğuk dönemleridir. Fakat ülkedeki en düşük sıcaklık -43.5 derece olarak biliniyor. Estonya’ya kar fırtınası gelmesi genellikle siklonlarla olur. Siklonlar ülkeye kışın sıcak hava kütlesini taşırken yazın soğuk hava kütlesini taşır. Bazen ise deniz etkisinin getirdiği kar etkisi Estonya’da kar fırtınasına sebep olur. Estonya’da kış mevsimi hava şartları genellikle serttir.

Kuzey Avrupa’da Baltık ülkeleri arasında en kuzeyde konumlanan Estonya’nın iklimi genellikle Baltık Denizi etkisi altındadır. Baltık denizi etkisiyle denizden gelen esintiler Estonya’nın iklimini ılımanlaştırsa da ülkede soğuk hava etkisini kaybetmez. Estonya ülkesi Baltık ülkeleri gibi kış mevsimini fazlasıyla soğuk ve kar fırtınası ile geçirir. Yaz mevsimini sıcak geçiren Estonya ülkesi aynı zamanda yaz mevsiminde en kısa geceleri yaşar. Yaz mevsiminde Estonya’da yaklaşık 19 saat gündüz yaşanır. Estonya’da yıllık ortalama yağış miktarı değişkenlik gösterse de yaklaşık olarak 610 ile 710 mm arasındadır. Bu yağış ağırlıklı olarak kış aylarında görülür. Nadir olsada ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde de görülür.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

AB’ye Yerleşme Sürecinizde Advist ile çalışın.

Avrupa’da dilediğiniz ülkede oturma ve çalışma iznine sahip olsun!