fbpx
Estonya

Estonya’da Yaşayanlar İçin Ziyaret Edilebilecek Yakın Ülkeler Nerelerdir?

By Şubat 6, 2021 No Comments

Estonya’daki vatandaşların gidebileceği komşu ülkeler Letonya ve Rusya’dır. Estonya SSCB’den ayrılan ilk ülkedir. Estonya Kuzey Avrupa’da yer alan bir Baltık devletidir. Estonya Avrupa Birliği’ne üyedir ve Avrupa’nın en az nüfusa sahip ülkesidir.  Estonya’da yaşayan vatandaşlar seyahat etmek isterse yakınlardaki komşu ülkeler Letonya Rusya ve Finlandiya’dır.

Estonya’dan Letonya’ya Ziyaret Nasıl Yapılır?

Estonya’dan Letonya’ya ziyaret için zorunlu uçak seyahatine gerek yoktur. Baltık ülkeleri arasında yararlı bir otobüs ile seyahat sistemi vardır. Bu otobüs seferlerinde Estonya’nın başkenti Tallinn’den Letonya’nın başkenti Riga’ya otobüsler gidip gelir. Bu ülkeler arası otobüs seferlerinin fiyatı ise sadece 12 ile 20 euro arasındadır. Estonya’nın başkenti Tallinn’de tramvay sistemi iyi çalışıyor. Estonya’dan komşu ülke olsa bile Letonya’ya doğrudan tren hizmeti yoktur. Yolculuk ancak Estonya’da Valga şehrinden aktarma ile yapılır. Letonya’da gezmek keyifli ve eğlencelidir çünkü her Baltık ülkesi gibi nüfus yoğunluğu az, dolyısıyla trafik durumu az bir ülkedir. Letonya aynı zamanda kırsal bir ülke olduğundan bisiklet sürmek için ideal bir ülkedir. Letonya’da yapılan harcamalar daha pahalıdır. Bu ülkede 2 yıldızlı bir otelde tek gecelik konaklama fiyatı ortalama 25 eurodur. Estonya’dan Letonya’ya tren seyahati ile gidilebilir. Biletlerin tren içinde veya tren istasyonlarından satışı vardır. Ülkeler arası yolculuk için hem otobüs hemde tren kullanılarak istenilen vakitler kullanılabilir. Neredeyse saat başı tren ve otobüs seferleri vardır.

Estonya’dan Finlandiya’ya Ziyaret Nasıl Yapılır?

Estonya’dan Finlandiya’ya ziyaret için özellikle Helsinki şehri tercih edilir. Finlandiya ile Etonya arasında kara bağlantısı yoktur. Estonya’dan Finlandiya’nın başkenti olan Helsinki’ye geçmek için feribot turları kullanılır. Burada dört adet feribot operatörü vardır. Bunlar Tallink Silja , Viking Line , Eckerö Hattı ve Linda Hattıdır. Linda hattı dışındakiler genellikle iki şehir arası geçiş için ortalama 2 veya 2.5 saat süren güzergahları kullanırlar. Bu feribot hatları tüm yıl hizmet verir. Linda hattı ise daha küçük olduğu için kış mevsiminde çalışmasada yolculuk süresini 1.5 saate indirebiliyor. Bu hatta hızlı ve küçük katamaranlar kullanılıyor. Günlük ortalama 19 sefer yapıyorlar. Fiyatlar dört operator arasında rezervasyon yapılan sate göre değişiklik gösterse de ortalama bilet fiyatları 19 eurodur. Bliet satışları operatörlerin internet sitelerinden veya feribot terminallerinden yapılıyor. İndirim sunan iki operator vardır, bunlar Viking Line ve Tallink silja. Estonya yolculuklar için tren hizmetlerini yenilemiştir. Estonya’daki bir diğer olanak ise feribot ve tren istasyonlarının yürüme ile sadece 20 dakika uzaklıkta olmasıdır.

Estonya’dan Rusya’ya Ziyaret Nasıl Yapılır?

Estonya’dan Rusya’ya ziyaret çoğunlukla Moskova şehrine yapılıyor. Estonya’nın başkenti olan Tallinn’den Rusya’nın Moskova şehrine trenle yolculuk 867 kilometredir. Bu yolculuk için iki rota vardır. Bunlardan ilke Tallinn’den doğrudan Moskova’ya giden hattır diğeri ise Tallinn’den Petersburg’a uğrayarak Moskova’ya giden hattır. Petersburg’tan Moskova’ya trenle ortalama 4 saatte gidilebilir. Estonya’dan komşu ülke olan Rusya’ya tren yolculuğu ortalama 30 eurodur. Tren yolculuğu kış mevsiminde yapılırsa yolculuk esnasında trenin camlarında muhteşem manzaralar görülebilir. Rusya’da yaşam şartları Estonya’ya göre daha pahalıdır. Seyahat edecek kişiler bütçe takiplerini dikkatli yapmalıdırlar. Rusya’da tren hizmetlerinde gece yolculuğu alternatifi vardır. Kısa bir tatil düzenlemek isteyen kişiler Estonya’dan Rusya’ya gece tren yolculuğunu kullanarak gelebilirler. Böylece gündüzlerini kaybetmemiş, gecelerini değerlendirmiş olurlar. Gece trenleri yolculuk süresi ortalama 8 ile 9 saattir. Seyahat yapan kişiler gündüz şehri gezer ardından gece tekrar yolculuk yapabilir. Bu yolculuğun yorucu bölümünü de bir nebze de olsa azaltır. Estonya’dan Rusya’ya her gün yaklaşık 25 tren seferi yapılıyor.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

AB’ye Yerleşme Sürecinizde Advist ile çalışın.

Avrupa’da dilediğiniz ülkede oturma ve çalışma iznine sahip olsun!