fbpx
Estonya

Estonya’da Yaşam Nasıldır?

By Şubat 6, 2021 No Comments

Estonya’da yaşamak çoğu insanın tercih edeceği bir durumdur. Kuzey Avrupa’da bir Baltık ülkesi olan Estonya 1990 yılında Sovyet Rusya Birliğinden ayrılmıştır. Bu dönemde kendi para birimleri basmış olsalarda 2002 yılında Avrupa Birliğine katıllmasıyla ağırlıklı olarak euro para birimini kullanıyor. Yemyeşil ormanların ve masmavi denizin ön planda olduğu bu ülkenin başkenti Tallinn’dir. Tallinn’de bulunan Eski Kent UNESCO tarafından dünya miras listesindedir. Avrupadaki küçük ülkelerden biri olan Estonya’da yaşam oldukça konforludur. Eğitim, adalet ve turizm gibi alanlarda kendin, geliştiren Estonyanın okuma yazma bilen kişi sayısı yaklaşık %98.9’dur. Estonya’yı hem tarihi yapılarının zenginliğinden dolayı turistler hem de eğitim seviyesinin yüksek olduğundan dolayı öğrenciler tercih ediyor. Estonya’daki refah seviyesi oldukça yüksektir. Estonya’daki ünlü firmalar arasında Skype, Transferwise ve Hotmail gibi şirketler gösterilebilir.

Estonya’da Teknoloji Günlük Hayatta Nasıl Kullanılır?

Estonya’daki teknolojik gelişmeler sayesinde bu ülke Avrupa’nın teknolojik başkenti olarak anılıyor. Estonya dijital dünyanın öncüsü niteliğine sahip bir ülkedir. Estonya’daki yaşamlarında halk fazlasıyla teknolojiyi kullanıyor. Devletteki resmi işlemlerin, parlament seçimlerinin hepsi dijital platformlarda yapılıyor. E-resident uygulaması ile kişiler masrafsız bir şekilde şirket kurabiliyor ve vatandaşlık hakkına sahip oluyorlar. Tallin Teknoloji Üniversitesi öncülüğünde yapılan robotlar şehrin sokaklarında dolaşarak kurye görevini yapıyorlar. Kadriorg parkı ve KUMU Sanat Müzesi arasında sürücüsüz otobüsler Estonya’da görülebilir. Estonya yaşamında ulaşım neredeyse tamamen elektrikli scooter üzerinden yapılıyor. Ülkenin düz bir coğrafyaya sahip olması, yerel bir firma olan Stiga firmasının elektrikli taşıt üretmesi ve Bolt firmasının elektrikli taşıt kiralaması sayseinde ülkedeki ulaşım elektrikli scooter üzerinden yapılıyor. Günlük yaşamda teknolojinin kullanılması parklarda da görülüyor. Parklarda gezerken çim biçen robotlar görülebilir. Sağlık alanında da teknolojiden yaralanan Estonya ülkesi, pandemi zamanında Estonya’nın test merkezleri ve Eston adaları arasında drone taşımacılığı ile tıbbi numune taşımışlardır.

Estonya’daki Yaşam Tarzı Nasıldır?

Estonya’daki yaşam tarzı muhafazakar bir yapıdadır çünkü 20 sene öncesine kadar Eston halkı köy veya kasabalarda yaşıyorlardı. Estonya’nın genelinde sakin ve huzurlu bir yaşam sürülmektedir. Başkent Tallinn’de diğer şehirlere göre daha hareketli bir yaşam tarzı vardır. Tallinn’deki renkli ve hızlı yaşam şehirde yer alan üniversiteler ve turizm mekanlarından kaynaklı olduğu söylenebilir. Aynı zamanda başkentte farklı kültürlere ve dillere sahip insanlara rastlanabilir. Estonya’nın başkenti çok uluslu bir yapıya sahip denilebilir. Özellikle genç nüfusun yoğun olduğu başkentte gece hayatı çok hareketlidir. Tallinn’de birçok gece klubü vardır. Hatta gece kulüpleri o kadar ünlüdür ki komşu ülkelerden gençler günlük olarak Estonya’ya eğlenmeye bile gelirler.

Estonya’daki Yaşam Şartları Nelerdir?

Estonya’da yaşam koşulları diğer ülkelere göre daha rahattır. Kişilerin yaşam standartlarına göre değişsede Estonya’da aylık ortalama 500 veya 600 euro gibi bir para ile kişiler geçinilebilir. Estonya’daki yaşam şartlarına göre harcalamar örnek olarak şunlardır:

  • Gıda masrafı için aylık ortalama 200 ile 250 euro gibi bir bütçe lazımdır.
  • Eston vatandaşlarının veya ülkeye eğitim almaya gelen vatandaşların ulaşım için bir bütçeye ihtiyacı yoktur fakat turistler için ortalama aylık 50 euro kadar bir bütçe gereklidir.
  • Estonya’da kültürel etkinliklerden olan tiyatro için 10 euro, sinema için 5 euro gibi bir bütçe yeterlidir.
  • Bütün konserler aynı fiyatta olmasada ortalama 30 euro gibi bir bütçeye iyi bir konsere katılınabilir.
  • Spor salonları aylık ortalama 30 ile 50 euro arasında değişen bir bütçeye sahiptir.

Estonya Günlük Yaşamında Ulaşım Nasıldır?

Estonya’daki ulaşım tren, tramvay ve otobüsle sağlanıyor. Eston halkına ve ülkeye eğitim almaya gelen öğrencilere ulaşım ücretsizdir. Lennart Meri Havaalanı Tallinn’de bulunur ve ülkenin tek havalimanıdır. Avrupa’nın en ucuz taksileri Estonya’da bulunur. Şehir dışı yolculuklar dışında taksi ücretleri 10 eurodan fazla değildir. Estonya’daki günlük yaşamda en çok kişisel elektrikli scooterlar kullanılıyor. Bu scooterlar araçlara göre hem daha uygun fiyatlı hemde hızlı ve park problem yoktur.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

AB’ye Yerleşme Sürecinizde Advist ile çalışın.

Avrupa’da dilediğiniz ülkede oturma ve çalışma iznine sahip olsun!