fbpx

Estonya festivalleri 1981 yılından itibaren yapılıyor. Estonya’daki kültür seviyesi festivallerinin çeşitliliği ile bile ölçülebilir. Estonya’da yaşayan insanlar şarkı söylemeyi çok severler bundan dolayı Estonya’daki festivaller genellikle müzik festivalidir. Estonya’daki en ünlü festivaller şunlardır:

 • Baltık Folk Müziği Festivali: Estnonya’daki bu festival Avrupa merkezindeki halk müziğini temsil eder. Festival temmuz ayının son haftasonu kutlanır. Baltık festivali dışında sakin ve sessiz olan Estonya, festival zamanlarında tüm halkı şehrin sokaklarına çıkar. Festivaldeki en önemli özellik samimiyettir. Katılımcı sayısı 25.000’ den fazladır. Bu katılımcı sayısı ile Avrupa’nın ve Estonya’nın en büyük halk müziği festivalini temsil eder. Baltık Folk müziği festivalinde Eston sanatçılarla beraber farklı müzik grupları da şarkı söyler. Aynı zamanda Baltık Folk Müziği festivalinde Estonya folklor ekipleri geleneksel kıyafetlerle dans gösterisi yaparak şarkı söylerler. Bu festival aslında Litvanya’da düzenlenmeye başlanan bir festivaldir fakat zamanla tüm Baltık ülkelerinde kutlanmaya başlanmıştır. Festival Tallinn belediye binasının önündeki meydanda kutlanır.
 • Uluslararası Rock Müzik Festivali: Estonya’daki bu festival her yaz düzenlenir. Ülkenin yerel rock grupları ve çeşitli ülkelerin rock sanatçıları festivalde sahne alır. Festival ülkedeki rock müzik sevenler için çok eğlencelidir.
 • Estonya Şarkı Ve Dans Kutlaması: Estonya’nın başkenti olan Tallinn’de düzenlenen bu festival ilkbahar döneminde kutlanır. Bu festival Estonya kültürünü tanıtmada önemli bir rol oynar. Festivalin yapılış amacı milli duyguları uyandırmaktır. Bu yüzden festival başlangıcında Estonya milli marşı okunur.
 • Tallinn Uluslararası Jazzkaar Festivali: Estonya’da düzenlenen bu müzikal kasım ve aralık aylarında yapılır. EStonya’nın başkenti olan Tallinn’de bu festival gerçekleşir. Jazzkaar festivali başkent Tallinn’de bulunan Telliskivi meydanında gerçekleşir. Estonya’daki festivalde jazz müzik grupları sahne alır ayrıca dans gösterileri yapılır. Festivaldeki önemli avantajlardan biri hem araba hemde bisiklet için park alanları olmasıdır.
 • Eski Şehir Günleri Festivali: Estonya’nın başkenti Tallinn’de kutlanan bu festival mayıs sonunda düzenlenir. Bu festivalde şehirdeki tüm sokaklarda çeşitli tiyatrolar oynanır. İzleyicilere renkli anlar yaşatır. Tallinn’de yaşayan halkı geleneksek kıyafetler gürerler böylece tüm şehir orta çağdaymış gibi bir görüüm oluşturur. Bu festivalde her yıl farklı sloganlar oluşturuluyor. Festivalde demircilik ustalarının, cam üfleyen ustaların, masonların ve fırıncıların zanaatlarını festivale katılan kişiler izleyebilir. Aynı zamanda eski şehir günleri festivalinde şövalye turnuvaları düzenleniyor. Bu turnuvaya ait hediyelik eşyelar festival alanında satılıyor.
 • Fin- Ugor Dillerindeki Film Festivali: Estonyalılar için kendi dilleri çok önemlidir. Estonca Fin- Ugor dil ailesindendir. Bu festival Estonya’da her yıl haziranın son haftasında düzenlenir. Diğer Fin-Ugor ailesinden olan diller de bu festivalde yer alır. Bu diler Estonca, Fince ve Macarca’dır. Fin-Ugor dil ailesine sahip olan dillerde çekilen filmler bu festivalde gösterilir. Dil ve dil ailelerine ilgi duyan turistler tarafından da çok rağbet alan bir festivaldir.
 • Beyaz Kadın Festivali: Estonya’nın Haapsalu şehrinde her yıl düzenlenen bir festivaldir. Festival antic Episcopal kalesinde gerçekleşir. Bu festivalin oluşma rivayeti ağustosta bir dolunay akşamı şapelde görünen bir hayalettir. Festivalde gün batımında beyaz kadın adlı tiyatro gösterileri yapılır. Festival gün batımından sonra kutlanmaya başlanır. Tüm gece şehrin sokakları kişilere çeşitli gösteriler sunar. Şenlikte aynı zamanda şenlik ateşi geleneği yapılır. Şenlik ateşi geleneği deniz kıyısından ateş açılarak denizdeki denizcilerin yolu aydınlatılır. Bu gelenek aynı zamanda Baltık denizi kıyısındaki ülkeleri birleştirmeyi temsil eder.
 • Beer Summer Festivali: Bu festival yaz sezonu boyunca yapılan en büyük festivaldir. En gürültülü ve en fazla alkol içeren bu festival aynı zamanda aile tarsi olan bir müzik festivalidir. Festival adı olan biradan çok çeşitli müzikleriyle dikkat çekiyor. Bu durumda festivali kültürel bir etkinlik haline getiriyor. Festivalin tek şartı alkol tüketiminin dozunun aşılmamasıdır. Aksi takdirdeki durumlarda festivaldeki güvenlikler tarafından festival alanından misafirler uzaklaştırılabilinir.

Bu festivaller Estonya’daki festivallerin en ünlüleridir. Bu festivallerin dışında şu festivaller de vardır:

 • Tallinn Balck Nights Film Festivali
 • Punk Şarkı Festivali
 • Brigitta Müzik ve Tiyatro Festivali
 • Leigo Lake Music Festivali
 • Saaremaa Opera Günleri

Estonya’da çok çeşitli festivallerin bulunması ülkeyi turistik açıdan da zenginleştirir.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

AB’ye Yerleşme Sürecinizde Advist ile çalışın.

Avrupa’da dilediğiniz ülkede oturma ve çalışma iznine sahip olsun!