fbpx

Estonya turistik alanlar açısından çok zengin bir ülkedir. Bu turistik zenginlik teknolojinin gelişmesiyle tarihi yapıların korunup modernleştirilmesiyle oluşmuştur. Estonya Kuzey Avrupa’nın dijital şehri olarak bilinir. Letonya, Finlandiya ve Rusya ile komşu olan bu ülke doğal güzellikleriyle ünlü birçok turistik alana sahiptir. Estonya’daki turistik yerlerden bazıları şunlardır:

  • Tallinn Old Town: Başkent Tallinn’de popüler tarihi yapılara ev sahipliği yapan eski kent 1997 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. Eski kentteki yapıların inşaatı 13. ve 16. yüzyıllara dayanıyor. Bu tarihi yapıdaki bazı bozulmalar I. Dünya Savaşı sırasında olmuştur. Tallinn Old Town kültürel ve tarihi dokusuyla Estonya’nın turistik yerlerinin başında yer alır.
  • Oleviste Klisesi: Başkent Tallinn’de bulunan 12. yüzyılda inşaa edilen Estonya’nın popüler turistik yerlerinden biridir. Klise Aziz Olaf Klisesi olarak da biliniyor. Uzunluğu 24 metre olan Oleviste Klisesi 14. Yüzyıllarda dünyanın en uzun binası unvanına hakimdi. Bu klise Baptist-Protestan mezhebine sahip kişilerin geldiği bir ibadet yeri olması dışında tarihi güzelliğinden dolayı turistik bir mekandır. Oleviste Klisesi her gün 10.00 ile 18.00 saatleri arasında açık bir turistik mekandır.
  • Haanja Doğa Parkı:Estonya’daki turistik yerlerden olan bu doğa alanı gölleri, nehirleri ve yemyeşil ormanlarıyla turistlerin dikkatini çekiyor. Haanja Doğa Parkı yaklaşık olarak 17.000 hektarlık bir alana sahiptir. Estonya halkınında haftasonu tatili için uğradığı bir turistik alandır.
  • Otepaa: Estonya’daki bu turistik mekan Valga şehrinde yer alan bir kasabadır. Bu kasaba muhteşem doğa manzaralarıyla biliniyor. Kasabada ayrıca bisiklet kullanan kişiler için 12 kilometrelik doğa parkuru vardır. Otepaa turistik alanı Estonya’nın güneyinde yer alıyor.
  • AHHAA Bilim Merkezi: Estonya’nın Tartu şehrinde konumlanan bu bilim merkezi Baltık ülkelerinin en büyük ve en gelişmiş bilim merkezidir. AHHAA Bilim Merkezi’nin kuruluş amacı bilim ve teknolojiyi tanıtmak olsada bu mekan Estonya’da turistik yerlerin arasındadır. Bu bilim merkezi Tartu Üniversitesi tarafından kurulmuş bir vakıftır. Bu bilim merkezi birçok bilimsel etkinliğe katılarak bilimin ve teknolojinin önemini insanlara anlatmaya çalışır.
  • Kuressaare Kalesi: Estonya’nın Saaremaa adasında konumlanan bu tarihi kale turistik açıdan çok büyük önemi vardır. Kalenin duvarları 14. yüzyılında inşaa edilmeye başlanmıştır. Kuressaare Kalesinin etrafı yemyeşil ormanlarla kaplıdır. Bu durumda turistik yerleri gezmek isteyen kişilere hem doğa ortamı hemde tarihi yapı imkanı sağlar.
  • Toompea Kalesi: Estonya’nın başkenti olan Tallinn’de Toompea tepesinde yer alan bir tarihi kaledir. Toompea Kalesi 9. yüzyılında inşaatı tamamlanmış kültürel bir zenginliktir. Bu kale günümüzde Estonya’nın turistik yerlerinden biri olmakla beraber Estonya Parlamentosunu ev sahipliği yapıyor.
  • Parnu Plajı: Estonya’nın Parnu şehrinde yer alan Parnu Körfezine ait olan bir plajdır. Parnu plajında turistler için salıncaklar, su sporu ekipmanları ve mini golf sahası bulunur. Estonya ziyaretinde sadece tarihi yapı görmek istemeyen kişiler bu plaja giderek güneşlenebilir veya yüzerek sahilin tadını çıkarabilir. Aynı zamanda plajda yapılan çamur banyosu etkinlikleri ile turistlere çeşitli aktiviteler sağlanıyor.Parnu plajına ulaşım bisiklet ile sağlanabilmesi için bisiklet parkuru oluşturulmuştur. Estonya’nın turistik yerlerinden biri olan bu plaj her sene binlerce kişiye ev sahipliği yapıyor.

Estonya’daki turistik yerleri görmek isteyen bir kişi Avrupa vatandaşı olmalı veya Schengen vizesine sahip olmalıdır. Estonya’nın başkenti Tallinn’de bulunan Lennart Meri Tallinn Havalimanı hem ülkenin en büyük havalimanıdır hemde şehire sadece 4 kilometre uzaklıktadır. Estonya’daki turistik yerler hem tarihi yapısıyla hemde gelişen teknoloji ile modernleşmesiyle ön plana çıkar.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

AB’ye Yerleşme Sürecinizde Advist ile çalışın.

Avrupa’da dilediğiniz ülkede oturma ve çalışma iznine sahip olsun!