fbpx
Estonya

Estonya’ya Taşınmak İçin 5 Neden Nedir?

By Şubat 4, 2021 No Comments

Estonya’ya taşınma sebeplerinin kökeni Estonya’nın gelişmiş bir ülke olmasına dayanır. Estonya, Kuzey Avrupa’da yer alan küçük ve huzurlu bir ülkedir. Gelecekte tamamen dijitalleşme süreci yaşayacak dünya için Estonya dijitalleşme temellerini günümüzde atmıştır. Bu özellikler doğrultusunda Estonya’ya taşınmak için 5 önemli neden şöyledir:

  • Ücretsiz Toplu Taşıma İmkanı: Estonya’nın başkenti Tallinn’de geçerli olan ücretsiz toplu taşıma projesi Eston vatandaşların yararına olan bir durumdur. Günümüzde sadece Tallinn’de geçerli olsada proje tüm ülkeye yayılmaya çalışılıyor. Toplu taşımanın ücretsiz olmasıyla vatandaşlar haftasonları daha çok gezip, harcama yapıyorlar. Böylece ülkedeki iç piyasanın ekonomisi canlanıyor. Toplu taşımanın ücretsiz olması, ülkeden vatandaşlık almak için başvuranların sayısını da artırmıştır. Bu durum sayesinde Estonya devleti hazinesine ciddi miktarda katkı sağlamıştır. Ülkede sadece Estonya vatandaşları ve eğitim almak için gelen öğrenciler ücretsiz ulaşımdan yaralanabiliyor. Turistik amaçlı geziyle gelen kişiler belirli ücret ödemelilerdir.
  • Yüksek Teknoloji İmkanı: Estonya hükümeti geleceğin tamamen teknoloji ile ilişkili olduğunu düşünüyor. Bu durumdan dolayı teknolojik gelişmelere ve yazılım sektörüne ülkede çok önem veriliyor. Ülkede yüksek teknoloji bilgilendirmeleri içeren eğitimler veriliyor. Çoğu okul pandemi döneminden öncede uzaktan eğitime geçmiştir. Estonya’da çok erken yaşlarda yüksek teknoloji eğitimleri verilmesi Estonya’ya taşınmak için önemli bir sebeptir.
  • E-vatandaşlık İmkanı: Ülkede herhangi bir iş kurmak için ilk şart e-vatandaşlık alınmasıdır. E-vatandaşlık ülkede geçerli olan dijital bir kimliktir. E-vatandaşlık sayesinde Estonya hükümeti vatandaşlarının tüm bilgilerini dijital platformlarda tutuyor. Böylece vatandaşlar mali işlerini, vergi işlerini, sağlık kontrollerini ve birrçok devlet ile ilişkili işlerini internet üzerinden yapabiliyorlar. Bu dijital platform sayesinde vatandaşların devlet dairesine gidip uzun süre beklemelerine gerek yoktur. Bu dijital kimlik sayesinde hükümet seçimleri bile internet üzerinden yapılıyor. Vatandaşlar ilk başta tüm işlerin internet üzerinden olmasına sıcak bakmasa da Estonya hükümeti şeffaflığı ve güvenilirliği ile halkın takdirini kazandı. Vatandaşlar istemediği sürece kimse onların kişisel verilerini görüntüleyemez. Ancak kişilerin izin verdiği bölümler görüntülenebilir. Dijital platformdaki seçimlerde de seçim sistemi tarafsız bir şekilde korunuyor.
  • Girişimcilere Özel Vergi Sistemi İmkanı: Estonya’da e-vatandaşlık hakkı kazanıp ardından bir iş kurmak isteyen kişiler diğer ülkelerde olduğu gibi gayrimenkul satın almak zorunda değillerdir. Girişimciler Limited bir şirket kurarak 2.500 euro gibi bir rakamla ülkede yatırım yapabilirler. Ayrıca bu para şirketin kurulumunda olması gerekmiyor, işin devam etiiği bir yıl içinde ödenebilir. Estonya hükümetinin girişimcilere yatırım yapmasında belirlediği vergi oranı %20 ‘dir, ve bu oran sabittir. Estonya’da eğer kar edilen para şirkette tutulup, tekrar bir yatırımcı olarak kullanılırsa bu durumda vergi oranı sıfır olur. Estonya’da büroksi neredeyse yoktur. Girişimciler nerdeyse 15 dakika içinde internet üzerinden şirket kurup, 3 dakika içinde de yine internet üzerinden vergi beyanı oluşturabilirler.
  • Kültürel Gelişimi: Estonya vatandaşları gelenklerine çok bağlı bir toplum olmasıyla beraber yeniliklere de çok açık bir toplumdur. Ülkenin nüfusunda birçok etnik köken görülür. Bu etnik kökenler Alman, Fin, Rus, Eston ve diğer ülkeden olan vatandaşlardır. Ülkenin nüfusunun yarısından fazlası kadınlardan oluşuyor. Kadınlar erkeklere oranla yaklaşık 10 yıl daha fazla yaşamasından dolayı Estonya’da kadınlar iş hayatında ciddi bir rol oynuyor. Ülkedeki iş imkanlarının kadınlara elverişli olması da kadınların iş gücündeki ağırlığını açıklayabilir. İş hayatında kadın nüfusunun fazla olması dünyada hiçbir ülkede örneği yoktur. Estonya’ya taşınmak için bir sebepte ülkede ki okur yazar oranının %99.9 olmasıdır. Okuma yazma bilen sayısının artışı ülkenin eknomosininde ciddi rol oynar.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

AB’ye Yerleşme Sürecinizde Advist ile çalışın.

Avrupa’da dilediğiniz ülkede oturma ve çalışma iznine sahip olsun!