fbpx
Estonya

Estonya’nın İklimi Ve Mevsim Durumları Nasıldır?

By Şubat 5, 2021 No Comments

Estonya’nın ikliminde dört mevsim yaşanır. Geçiş bölgesinde olan Estonya ılıman iklim kuşağının kuzeyinde ve denizsel karasal iklimin arasındadır. Estonya Kuzey Avrupa’da yani kuzey enleminde yer alsada ılıman bir iklime sahiptir. Estonya’daki ılıman iklimin sebebi Kuzey Atlantik Okyanus’unun denizsel hava ile ısıtılmasıdır. Baltık denizinin kıyı kesimlerinde ve iç kesimlerinde olan ülkelerin iklimleri arasında fark vardır. Baltık denizine kıyısı olan ülkelerin ikliminin ortalama sıcaklığı 16.3 derecedir. Estonya’da iklim sıcaklığı ortalama 5.2 derecedir. Estonya’da kış mevsiminde şubat ayı en soğuk ay olmakla beraber ortalama sıcaklık -5.7 derecedir. Estonya’da yaz mevsiminde temmuz ayı en sıcak ay olmakla beraber ortalama sıcaklık 16.4 derecedir. Kuzey Atlantik akımı ile İzlanda’nın asgari şartları Estonya’nın iklimini ciddi anlamda etkilenir. Estonya’nın ikliminde yağış miktarı fazladır hatta ortalama buharlaşma miktarı yağış miktarından daha azdır. Estonya’nın iklimi nemli bir yapı gösterir. Estonya’da Sakala Haanja ve Batı Uplands Estonya’da en fazla yağış alan şehirlerdir. Ülkede kar yağışı aralık ayının 15’inden mart ayının bitimine kadar sürer. Estonya’da yaşanan dört mevsim birbirinden farklı özellikler gösterir.

Estonya’da İlkbahar Mevsimi Nasıldır?

Estonya’da ilkbahar mevsimi kuru ve hafif geçer. Mart ve nisan aylarında kar yağışı görülebilir. Nisan ayında ülkede gökgürültülü fırtınalar görülebilir. Sıcak hava dalgaları Estonya’ya ilk ulaştığında ülkenin iklimindeki ortalama sıcaklık 20 ile 30 derece arasına kadar çıkar. Estonya’da ilkbaharda en sıcak geçen ay mayıstır ve bu ayda ortalama sıcaklık 30 derece olur.

Estonya’da Yaz Mevsimi Nasıldır?

Estonya’da yaz mevsimi Baltık adalarının soğuk havalarının aksine sıcak ve hafiftir. Ülkede yaz döneminde ortalama sıcaklık 30 ile 35 dereceye kadar çıkabilir fakat genellikle ölçülen sıcaklık 20 derecedir. Estonya’da yaşanan en sıcak ay temmuzdur. En sıcak ay temmuz olsada ülkede en yüksek sıcaklık 35.6 derece ile ağustosta ölçülmüştür. Ülkede gündüzleri akşama doğru fırtınalar görülebilir.

Estonya’da Sonbahar Mevsimi Nasıldır?

Estonya’da sonbahar mevsimi çoğunlukla rüzgarlı ve ıslak bir havaya sahiptir. Ülkede eylül ayının 15’inde yüksek sıcaklık görülebilir fakat bu sıcaklıklarını yerini gök gürültülü fırtınalara ve yüksek miktarda yağışlara bırakması uzun sürmez. Ülkede bazı durumlarda görülen kıyı seli ve rüzgarlara sebep olan fırtınaların hızı 35 m/s’dir. Estonya ikliminde görülen kar yağışı genellikle kasım ayının sonlarında görülür. Günümüzde kaydedilen en kuvvetli rüzgarın hızı 48 m/s olarak 1969 yılında Ruhnu’da ölçülmüştür.

Estonya’da Kış Mevsimi Nasıldır?

Estonya’da kış mevsimi ocak ve şubat aylarında çok sert yaşanır. Estonya’nın doğusunda iklim soğuk geçerken kıyı kesimlerinde görülen sıcaklık daha yüksektir. Estonya’nın ikliminde kış mevsiminin en düşük sıcaklığı -43, 5 derecedir. Estonya’da kış mevsiminde ortalama sıcaklık -35 derecedir. Estonya’da görülen kar fırtınalarının sebebi siklonlardır. Siklonlar ülkeye kışın sıcak hava kütlesini taşırken yazın soğuk hava kütlesini taşır. Baltık ülkelerindeki deniz etkisi Estonya’da kar yağışının fazlalığını öngörebilir. Estonya ikliminde kış mevsiminde hava koşulları ciddi anlamda serttir.

Kuzey Avrupa’daki Baltık ülkelerinden olan Estonya’da iklim ılıman olsada ülke genelinde soğuk hava etkisini kaybetmez. Her Baltık ülkesi gibi Estonya’da kış mevsimini ciddi anlamda soğuk ve kar fırtınalı geçirir. Estonya’da yaz mevsiminde vatandaşlar en kısa geceleri yaşarlar, gündüzler yaklaşık olarak 19 saat yaşanır. Estonya’da yıllık ortalama yağış miktarınde değişkenlik görülür. Ülkeye yıllık ortalama düşen yağış miktarı 610 ile 710 mm arasındadır. Bu yağış miktarının çoğunluğu kış mevsiminde yaşanır. Yaz mevsiminde az olmakla beraber sonbahar ve iilkbahar mevsimlerinde de yağışlar görünür.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

AB’ye Yerleşme Sürecinizde Advist ile çalışın.

Avrupa’da dilediğiniz ülkede oturma ve çalışma iznine sahip olsun!