fbpx
Finlandiya

Finlandiya Oturma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

By Eylül 4, 2022 No Comments

Finlandiya oturma izni başvurusu yapmak isteyenler dijital kanalları kullanarak ön başvurularını tamamlayabilmektedir. Vize ve oturma izni gibi başvurular için Finlandiya tarafından bireylerin çevrim içi araçları kullanarak daha hızlı ve kolay başvuru yapmalarına izin verilir. Finlandiya’da oturma izni başvurusu yapmak isteyen kişiler Finlandiya Büyükelçiliğine gidebilecekleri gibi çevrim içi başvuru merkezini de kullanabilirler. Finlandiya oturma izni almak isteyen kişiler diledikleri takdirde aracı kurumlardan hizmet alarak da başvurularını gerçekleştirebilmektedir.

Oturma İzni Olmayan Kişiler Çalışabilir Mi?

Finlandiya oturma izninin kapsamı çalışmak için de geçerlidir. Finlandiya oturma ve çalışma iznini tek bir izin olarak veren ülkeler arasında bulunmaz. Ancak çalışma izni alınabilmesi için ön koşulu oturma izninin bulunmasıdır. Oturma izni olan kişiler Finlandiya’da iş hayatına katılabilmek için çalışma izni başvurusu yapabilmektedir. Oturma izni olmayan kişilerin Finlandiya’ya çalışma izni için başvuru yapmalarına izin verilmemektedir. Bu sebep ile de Finlandiya oturma izni başvurusunun çalışma izni başvurusundan önce yapılması tavsiye edilir.

Finlandiya’da Oturma İznine Nasıl Başvuru Yapılır?

Finlandiya oturma izni başvuru yeri Finlandiya hükümeti tarafından belirlenmiş kanallardır. Bu kanallar aracılığı ile ilgili formların doldurulması ve Finlandiya oturum iznine başvurulması mümkündür. Finlandiya Göçmenlik Dairesine yapılması gereken başvurular çevrim içi ortamda da gerçekleştirilebilir. Finlandiya’ya oturma ya da çalışma izni gibi izinler için başvuru yapmak isteyen kişilerin göçmenlik dairesi ile iletişime geçmeleri gerekir. Göçmenlik dairesi bütün bu hususlar ile yetkilendirilmiş olan ana kurumdur.

Finlandiya Oturma İzni Başvurusu Reddedilirse Yeniden Başvuru Yapılır Mı?

Finlandiya Oturma İzni Başvurusu Reddedilirse Yeniden Başvuru Yapılır Mı?

Finlandiya oturma izni başvurusunun reddedilmesi farklı sebeplere göre değişebilmektedir. Başvuru yapan kişilerin başvuru formuna ya da başvuru belgelerine doğru 1 şekilde göçmenlik dairesine sunmaması ya da gerekli şartları sağlamaları gibi durumlarda karar negatif olabilmektedir. Bu durum karşısında kişilerin sıfırdan oturma izni başvurusu aşamalarını tekrar etmeleri gerekir. Finlandiya oturma izni almak isteyen kişilerin belgelerinin tam olması ve gereken şartları sağladıklarından emin olmaları önem taşır. Farklı sebeplerden dolayı başvuruları reddedilen kişilerin ise öncelikle bu sorunları ortadan kaldırmaları ve ardından başvuru yapmaları önerilir. Finlandiya oturma izni alacak olan kişilerin başvurularını güçlendirmek için referans ve davetiye gibi belgeleri de başvurularına eklemeleri önemli olabilir.

Finlandiya Oturma İzni Alma Yöntemleri Nelerdir?

Finlandiya oturma izni başvuru gerekçeleri başvuru amacına göre belirlenir. Bu doğrultuda Finlandiya’ya oturma izni başvurusu yapacak olan kişiler genellikle şu sebepler için başvuru gerçekleştirmektedir:

  • Evlilik
  • Girişimcilik (kişinin kendi kurduğu ya da kuracağı girişim, start up)
  • İş (başka bir işveren tarafından verilen iş)
  • Eğitim

Bu unsurlardan dolayı çoğunlukla Finlandiya’ya oturma izni başvurusu yapılmaktadır. Özellikle. Evlilik gibi sebeplerden dolayı yapılan başvuruların birçoğu olumlu karşılanır. Burada önemli olan duygudur. Başvurunun amacı ve amacın kanıtlanabilir olmasıdır. Kişiler doğru belgeleri, doğru niyetleri ve dürüstlüğü sağladıkları takdirde Finlandiya tarafından oturma izni almaya hak kazanırlar.

Finlandiya’da 5 Yıl Oturma İzni Olanlar Vatandaşlık Alabilir Mi?

Finlandiya vatandaşlığını almak isteyenlerin yerine getirmesi gereken farklı şartlar bulunur. Bütün bu şartların arasında aynı zamanda kişilerin vatandaşlık başvurusundan önceki 5 yıl boyunca sürekli 1 şekilde Finlandiya’da yaşamaları yer almaktadır. Finlandiya’da 5 yıl boyunca oturma ve çalışma izni ile yaşayan kişiler, 5 yılın ardından vatandaşlık için ülkeye başvuru yapabilmektedir. Vatandaşlık başvurusu için sadece 5 yıllık Finlandiya oturma izni yeterli değildir. Bunun yanı sıra kişilerin Fince, İsveççe gibi dillerde yeterli puan almaları ve gerekli maddi koşulları da sağlamaları önem taşır.

Ayrıca Bakınız: Finlandiya Nüfus Yapısı ve Alım Gücü

Leave a Reply