fbpx
Finlandiya

Finlandiya’da Kuzey Işıkları

By Eylül 12, 2022 No Comments

Finlandiya’da kuzey ışıkları yıl içerisinde nerede ise 200 gün boyunca görülebilir olması ile eşsiz deneyimleri de beraberinde getirir. Turizmin de buna göre şekillenmesi ile Finlandiya’da sadece kuzey ışıklarının görülebilmesi için hazırlanmış özel konaklama alanları, iglolar ve farklı tesisler bulunur. Bu tesislerde konaklayarak, kamp yaparak ya da günübirlik bir seyahat ile kuzey ışıklarını Finlandiya’dan görebilmeniz mümkün.

Finlandiya’da kuzey ışıklarını izlerken hava sıcaklığının -25 ila -28 derecelere kadar düşebilmesi sebebi ile kişilerin kalın kıyafetler giymeye özen göstermeleri gerekir. Finlandiya’da kuzey ışıklarını izleyerek hayatına yeni bir deneyim katmak isteyen birçok kişi turları da tercih edebilir. Kuzey ışıkları için düzenlenen özel turlar ve rehberler aracılığı ile hem Finlandiya gezisi yapılabilir hem de kuzey ışıkları izlenebilir.

Kuzey Işıkları Nedir?

Kuzey ışıklarının oluşumu belirli ülkeler tarafından görülebilmektedir. Kuzey ülkelerinde görülen kuzey ışıkları bu ülkelerde belirli dönemlerde ortaya çıkar. Çoğu zaman zaten var olan unsurlar sadece hava olaylarından dolayı görülememe ihtimalini barındırır. Kuzey ışıklarının en iyi şekilde görülebileceği nadir ülkelerden biri olan Finlandiya, eşsiz bir görüntü sunmaktadır. Norveç ve İsveç gibi ülkelerde de görülebilmesine karşın en iyi deneyim için çoğunlukla Finlandiya tercih edilir. Finlandiya’da kuzey ışıklarını daha uzun süre ile görmek mümkündür. Yaz aylarına kadar görülebilen kuzey ışıkları yaz ve sonbahar aylarında nadir görülmektedir.

Finlandiya’da Kuzey Işıkları Ne Zaman Görülür?

Finlandiya’da kuzey ışıklarının görülme zamanı çoğunlukla kış ve ilkbahar aylarıdır. Kuzey ışıklarını görmek isteyen kişilerin belirli zamanlarda finlandiya’ya gitmesi gerekir. Yılın her zamanı görülmeyen kuzey ışıkları, özellikle ocak ve mart ayları arasında yaklaşık 2 ay boyunca olabildiğince net 1 şekilde görülebilmektedir. Kuzey ışıklarını görmek için genellikle Eylül, ekim, ocak ve mart ayları tercih edilir. Bu aylar arasında gitmek kuzey ışıklarının daha iyi görülmesini sağlayacaktır. Kuzey ışıklarını görmek için gidilen zamanda mevsim şartlarına bağlı olarak hareket edilmesi önerilir.

Finlandiya’da Kuzey Işıkları Nereden Görülür?

Finlandiya’da Kuzey Işıkları Nereden Görülür?

Finlandiya’da kuzey ışıklarının görüldüğü yerler birbirinden farklı dönemlerde olabileceği gibi farklı rotaları içermektedir. Finlandiya’ya giderek kuzey ışıklarını görmek isteyen kişilerin mutlaka uğraması gereken şehirler vardır. Finlandiya şehirlerinde kuzey ışıklarının en iyi göründüğü yerler şunlardır:

 • Rovaniemi
 • Ivalo
 • Nellim
 • Nuorgam
 • Utsjoki
 • Saariselka
 • Kakslauttanen
 • Inari

Finlandiya’da kuzey ışıklarının en iyi şekilde görüldüğü yerler olmasına karşın aynı zamanda bu yerlerin gezilecek ve görülecek yerlerine de şans verilmelidir. Sadece kuzey ışıklarını görmek için gidilmesi değil, aynı zamanda bahsi geçen bölgelerin gezilmesi de önerilir.

Kuzey Işıklarını Görmek için Öneriler Nelerdir?

Kuzey ışıklarını göreceklere tavsiyeler kuzey ışıklarını görürken zorlanılmaması ve önceden hazırlanılması için listelenmiştir. Kuzey ışıklarını görmek için Finlandiya’ya gidecek olan kişiler mutlaka yanlarına kalın kıyafetler ve atıştırmalıklar almalıdır. Bazı durumlarda görülmesi gerekeceği için rahat kıyafetler giyilmesi ve oldukça önemlidir. Kuzey ışıklarını görmeye gitmek isteyen ancak hangi saatler aralığında ve nasıl gideceğini bilmeyenler için hazırlanan bu öneriler şu şekilde sıralanabilir:

 • Akşam 22.00 ve gece 04.00 saatleri arasında kuzey ışıklarını görmek daha kolay ve rahattır.
 • Orman gibi alanlarda görülmesi daha rahat olur.
 • Kalın giyinilmelidir.
 • Su ve atıştırmalık bulundurulmalıdır.
 • Fotoğraf çekmek isteyenler fotoğraf makinelerini ve tripotlarını almayı unutmamalı.
 • Araç ile gitmek daha rahat bir imkan yaratır.
 • Yapay ışıklandırmanın fazla olduğu yerlerden kaçınılmalıdır.

Kuzey ışıklarını görmek isteyen kişiler özellikle kış şartlarına hazırlanmalıdır. Hava sıcaklıklarının düşmesi sebebi ile kuzey ışıklarını seyrederken kalın giyinilmesi ve şartlara uygun ekipmanlara sahip olmanın önemi artar.

Ayrıca Bakınız: Finlandiya’da İş Bulmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Leave a Reply