fbpx
Finlandiya

Finlandiya’da Konuşulan Diller ve Fince Öğrenmek

By Temmuz 30, 2021 No Comments

Finlandiya’da ikamet etmek isteyen veya çalışmak isteyen kişilerin en az orta derecede Fince ya da İsveççe öğrenmesi gerekmektedir.

Finlandiya’ya bazı sebeplerden dolayı gitmeyi planlayan kişilerin en az orta seviyede Fince veya İsveççe konuşması gerekmektedir. Finlandiya halkının %87’si Finceyi ana dili olarak konuşmaktadır. Finlilerin %5’i ise İsveççe konuşmaktadır. Bu yüzden çoğu kişi Fince mi? yoksa İsveççe mi? diye soruyor. Öncelikle Finlandiya’da yaşamak istediğiniz bölgeye göre dil tercihinde bulunmalısınız. Ancak ülkenin büyük bir çoğunluğu Fince konuşmaktadır. Dolayısı ile sizler de en az orta seviyede Fince işaret veya konuşma dilini öğrenmelisiniz.

Finlandiya’ya iş nedeni ile yerleşmek isteyen kişilerin ülke de konuşulan Fince ve İsveççe dillerinden birini öğrenmesi gerekiyor. Kişinin kendini ifade edecek kadar dil bilmesi yeterlidir. Bunun için bir dil kursuna giderek Fince veya İsveççe konuşmayı öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda Finlandiya vatandaşlığına başvuru yapmayı düşünen kişilerin de dil bilmesi şarttır. En az orta seviyede konuşuyor olmak en önemli gerekçedir. Vatandaşlık için başvuru yaparken dil becerinizi kanıtlamanız gerekiyor. Bunun için sizi mülakata sokabilirler. Finlandiya dil becerisi şartları hakkında ayrıntılı bilgi öğrenmek istiyorsanız InfoFinland’ın Dil becerisi resmî belgesi sayfasını incelemenizi önermekteyiz.

Finlandiya’da Çalışmak İçin Fince Bilmeli Miyim?

Finlandiya hükümeti yabancı vatandaşları ülkesinde ikamet etmesine izin verirken dil bilmesi gerektiği konusunda oldukça ısrarcıdır. Bu yüzden ülkeye çalışmak için gitmeyi hedefleyen yabancı ülke vatandaşlarının en düşük seviyede Fince veya İsveççe bilmesi gerektiğini vurguluyor. Birçok işyerinde ve eğitim göreceğiniz kurumlarda Fince diline ihtiyacınız olacaktır. Bu yüzden kendi ülkenizden gitmeden birkaç ay içerisinde Fince dilini öğrenmek için bir dil kursundan yardım alabilirsiniz. Aynı zamanda Fince dili bilen eğitimci kişilerden özel ders alarak daha kısa sürede konuşmaya başlayabilirsiniz.

Ülkede uzun süre kalmayı düşünmüyorsanız bile Fince’yi bilmenizde fayda var. Aynı zamanda Finlandiya en iyi İngilizce konuşabilen ülkeler arasında yer almaktadır. Fakat yine de Fince ya da İsveççe öğrenmeniz şarttır. Bu yüzden vakit kaybetmeden dil eğitimi için kendinize uygun bir kurum seçebilirsiniz. Bir dili konuşmaya karar verdiğinizde istediğiniz seviyede öğrenmeniz mümkündür. Önemli olan azim ve cesarettir. Bazen bir kelimeyi anlamayabilirsiniz. Fakat karşıdaki kişinin size kurduğu cümleden ne demek istediğini anlayabilirsiniz. Örneğin; Finlandiya’ya gittiğinizi varsayalım. Burada bir markete alışveriş için gittiniz. Aradığınız bir ürünü bulamadığınızda reyon görevlisine sormanız gerekecektir. Bu doğrultuda kuracağınız cümleyi doğru telaffuz etmeseniz de karşıdaki kişi ne istediğinizi anlayacaktır. Bu yüzden dil çok zor ve ben bunu yapamam demeyin. Cesaret ettiğiniz her şeyin en iyisini yapabilirsiniz.

Finlandiya Dil Becerisi Sınavı

Finlandiya vatandaşlığı için başvuru yapmayı düşünüyorsanız Fince ya da İsveççe dil becerinizi kanıtlayan resmi bir belgeye sahip olmanız gerekmektedir. Finlandiya hükümetinin şart koştuğu dil seviyesine uygun olacak şekilde Fince ya da İsveççe bilmeniz gerekiyor. Finlandiya da yaşamak, okumak ve çalışmak için gitmeyi hedefleyen kişiler dil becerisini belgelemek zorundadır. Peki, dil becerinizi nasıl belgeleyebilirsiniz?

  • Dil becerinizi belgelemek istiyorsanız aşağıda yer alan adımları inceleyebilirsiniz.
  • Genel dil sınavına girerek dil becerinizi belgeleyebilirsiniz.
  • Devlet tarafından yapılan Fince veya İsveççe dil sınavına girerek dil becerinizi belgeleyebilirsiniz.
  • Diplomanızda bulunan Fince ya da İsveççe ders notunuz ile belgeleyebilirsiniz.

Dolayısı ile ülkede konuşulan dilleri en az seviye konuşmanız şarttır. Bu sebeple Fince ya da İsveççe dilini öğrenmeniz ve bildiğinizi kanıtlamanız zorunludur.

Leave a Reply