fbpx
Uncategorized @tr

Finlandiya’da Ortalama Market Fiyatları

By Eylül 12, 2022 No Comments

Finlandiya’da ortalama market fiyatları son dönemde dünya genelinde görülen enflasyon, euro/dolar paritesinde yaşanan gelişmeler ve küresel pandemi süreci ile gelen tedarik zincirindeki bozulma ve üretim sorunları nedeniyle artış göstermiştir. Ancak genel olarak Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler ile kıyaslandığında ise ortalama bir gelir elde eden kişiler için makul fiyatlar görülmektedir.

Finlandiya’da ortalama market fiyatları şöyle sıralanabilir:

  • Tavuk Göğsü 1 Kg – 9,99 euro
  • 1,5 litre su – 1.40 euro
  • Muz 1 kg – 1.62 euro
  • 1 paket yumurta – 2,21 euro
  • Peynir 1 kg – 6.80 euro
  • Pirinç 1 kg – 2,06 euro

Market fiyatları sürekli olarak değişeceği için ortalama fiyatlar hesaplanmıştır. Birçok farklı etken market fiyatlarının değişmesine neden olsa da Finlandiya’da asgari ücret ile çalışan bir kişi rahatlıkla tüm temel gıda harcamalarını gerçekleştirebilmektedir.

Finlandiya’da Etin Kilosu Ne Kadar?

Finlandiya’da etin kilosu ortalama 14 euro olarak görülmektedir. 1 kilogram but biftek 13,90 euro fiyata sahiptir. 1 kg sosis veya soğuk et fiyatı ise 14 euro seviyelerinde görülmektedir. Son dönemde Avrupa ülkelerinde de market fiyatlarının arttığı görülmektedir. Artan fiyatlara karşın mevcut durumda da Finlandiya’da temel gıda ürünlerine ulaşmak oldukça kolaydır.

Avrupa genelinde 2022 yılı itibariyle görülen tedarik sorunlarına yönelik alınan önlemlerde fiyatların aşırı yükselmesinin önüne geçmektedir. Ortalama market fiyatlarında göre bir ailenin kira hariç giderlerine bakıldığında 2.928 euro gibi bir seviye çıkmaktadır.

Finlandiya Ekonomisi Nasıl?

Finlandiya Ekonomisi Nasıl?

Finlandiya ekonomisi Avrupa’nın önde gelen Almanya, İngiltere ve Fransa gibi ülkelerle benzer şekilde eşit kişi başına üretim ile sanayileşmesini tamamlamış ve karma bir ekonomi benimsemiştir. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ağırlıklı olarak tarım ile ekonomisini oluşturan Finlandiya, serbest piyasa ekonomisine sahiptir.

Finlandiya’da devlet destekli olarak işsizlik ödeneği ile gelir bağlı işsizlik ödeneği olmak üzere iki farklı işsizlik sigortası bulunmaktadır. Gelire bağlı işsizlik ödeneği işsizlik sigortasından temin edilmektedir. Ülkenin genel ekonomik durumu oldukça iyidir. Refah seviyesinin de yüksek olduğu ülkede birçok farklı sektörde yüksek ücretlerle çalışan kişi sayısının bir hayli fazla olduğu görülmektedir.

Finlandiya Pahalı Mı?

Finlandiya asgari ücret oranı ve market fiyatları karşılaştırıldığında pahalı sayılabilecek bir ülke konumundadır. Ancak genel hatları ile diğer Avrupa ülkelerinin aksine hemen hemen tüm vatandaşların kolayca temel gıda ürünlerine ulaşmaları sağlanmaktadır. Yoksulluk seviyesinin bir hayli düşük olduğu ülkede hemen hemen tüm çalışanlar rahat bir yaşam sürmektedir.

En pahalı ülkeler arasında yer almasına rağmen refah seviyesi de en yüksek ülkelerden biri olan Finlandiya, sosyal destekleriyle de vatandaşlarını desteklemektedir. Sosyal devlet ilkesine bağlı olarak birçok alanda vatandaşlar eğitim ve sağlık gibi temel hizmetlerden de avantajlı şekilde yararlanabilmektedir. Bu tür özellikler ülkede yaşamayı kolaylaştırmaktadır. Ancak turistik seyahat için Finlandiya’nın tercih edilmesi halinde pahalı bir seyahat olabilir.

Finlandiya’da Ev Kiraları Ne Kadar?

Finlandiya’da ev fiyatları dünyanın her yerinde olduğu gibi başta konum olmak üzere ev tipine ve özelliklerine göre değişmektedir. Ortalama 1 kişinin aylık kira masrafı 720 euro seviyelerindedir. Bir ailenin ise ortalama kira masrafı 1.250 euro seviyelerinde yer almaktadır. Bu seviyelerin altında veya üzerinde de kira oranlar görülebilir.

Genel hatları ile Finlandiya’da ortalama market fiyatları ve ortalama ev kiraları ile rahat bir yaşam sağlanmaktadır. Düzenli gelir sahibi hemen hemen tüm çalışanların Finlandiya’da refah içinde hayat sürmeleri sağlanmaktadır. Yapılan pek çok araştırmada dünyanın en mutlu ülkesi olarak da Finlandiya öne çıkmaktadır.

Ayrıca Bakınız: Finlandiya’da Kuzey Işıkları

Leave a Reply