fbpx
Finlandiya

Finlandiya’da Yaşam

By Eylül 13, 2022 No Comments

Finlandiya’da yaşam günümüzde özellikle Türkiye’den birçok kişinin hayali haline gelmiştir. Tipik bir İskandinav ülkesi olarak refah düzeyi yüksek, suç oranları düşük ve sakin bir ülke olarak tanımlanabilir. Öte yandan ülkede yaşam şartları ve masraflar kişilerin hayat tarzına göre değişecektir. Genelde ortalama bir asgari ücret ile çalışan kişiler rahat bir yaşam sürebilmektedir.

Yaşam standartları açısından Finlandiya dünya genelinde yaşam kalitesinin ve hayat pahalılığının en yüksek olduğu ülkeler arasında yer almaktadır. Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de yaklaşık 630 bin kişi yaşamaktadır. 1995 yılından beri Avrupa Birliği ülkesi olan Finlandiya’nın para birimi ise eurodur. Finlandiya’da yaşam şartlarına bakılarak yapılan araştırmalara göre dünyanın en mutlu ülkesi olarak ilk sıralarda yer almaktadır.

Finlandiya’da Yaşamak İçin Ne Yapmalı?

Finlandiya geçim kaynağı önceleri tarıma dayalı olsa da karma bir ekonomiye sahiptir. Ekonomisi içinde en büyük paya %72 oranla hizmet sektörü, ardından %31 ile imalat ve rafine etme işleri gelmektedir. Bu alanlarda nitelikli iş gücüne her zaman ihtiyaç duyulmaktadır. Finlandiya’da yaşamak için uzmanlığına göre kişilerin farklı iş kollarında iş olanaklarını değerlendirmeleri mümkündür.

Finlandiya’da 90 günden fazla yaşamak ve çalışmak isteyenlerin oturma izni alması gerekmektedir. Eğitim veya iş fırsatları açısından da farklı seçenekler sunan Finlandiya, Avrupa Birliği üyesi olmasıyla diğer AB ülkelerinde olduğu gibi yabancı kabulünde farklı kriterler uygulamaktadır.

Finlandiya’da Yaşam Zor Mu?

Finlandiya asgari ücret 2022 yılı itibariyle saatlik 13 euro olarak belirlenmiştir. Aylık olarak 3.000 euronun üzerindedir. Finlandiya yapılan son araştırmalara göre dünya üzerindeki en pahalı 19’uncu ülkedir. OECD ülkeleri arasında ise en düşük dördüncü yoksulluk sınırına sahiptir. Yaşam standartlarına ve tercihlere göre Finlandiya’da yaşam kalitesi de değişecektir.

Dünyanın en mutlu ülkeleri arasında ilk sıralarda yer alan Finlandiya’da suç oranları sadece %1,63 oranında seyretmektedir. Bu özellikleri sayesinde mutlu bir İskandinav ülkesi olan Finlandiya’da ortalama bir gelir ile rahat bir yaşam sürmek mümkündür. Ülkede eğitim ve sağlık hizmetlerinin de gelişmiş olması bu koşulların iyileşmesinde oldukça önemlidir. Finlandiya’da yaşam şartları ve kalitesi oldukça yüksektir.

Finlandiya Halkı Nasıl İnsanlardır?

Finlandiya Halkı Nasıl İnsanlardır?

Finlandiya’da yaşayan Türkler genelde ülke insanlarının genelde soğuk, içe kapanık ve sessiz sakin karakterde oldukları ifade edilmektedir. Yabancı biri ile sohbet etmekten çoğu zaman kaçındıkları görülmektedir. Her alanda eşitlik ve hoş görü gibi alanlarda duyarlı insanlar olarak öne çıkmaktadır. Ahlaki değerlere son derece bağlı ve açık görüşlü insanlar olarak tanımlanmışlardır. Finlandiya’da insan ilişkileri saygı çerçevesinde ilerlemektedir.

Finlandiya’da Ne Kadar Türk Yaşıyor?

Finlandiya’da Türk olmak artı veya eksi yanları olan bir durum değildir. Finler genel olarak tüm yabancılara karşı mesafeli olsa da Türklere karşı sempatileri bulunmaktadır. Ülkede yaşayanların büyük bölümü en az 1 defa da olsa Türkiye’ye gelmeleri nedeniyle Türkler hakkında genel bir fikir sahibi olmanın ötesinde bilgi sahibidirler. Finlandiya’da ortalama olarak 10 bin civarında bir Türk yaşadığı tahmin edilmektedir. Burada yaşayan Türklerin üçte birinin işsiz olduğu görülmektedir.

Finlandiya’da Türklerin ağırlıklı olarak gastronomi sektöründe çalıştıkları görülmektedir. Avrupa genelinde yaygın olduğu üzere döner ve kebapçılık bu alanda ilk sırada yer almaktadır. Türklerin Finlandiya’da Finlere göre üç kat daha fazla girişimcilik faaliyetlerinde bulundukları görülmektedir. Finlandiya’da yaşam bu açıdan Türkler açısından zorlayıcı değildir. Finlandiya’da yabancı düşmanlığı yok denecek kadar az olsa da münferit bazı olaylara da rastlanabilmektedir. Bu açıdan Finlandiya’da ortalama bir gelirle refah içinde yaşanabilir.

Ayrıca Bakınız: Finlandiya’da Ortalama Maaşlar

Leave a Reply