fbpx
Finlandiya

Finlandiya’da Ortalama Maaşlar

By Eylül 13, 2022 No Comments

Finlandiya’da ortalama maaşlar çalışılan kurum ve kişisel yeteneklere göre değişmektedir. Öte yandan ulusal düzeyde belirlenen çalışma koşullarına göre saatlik asgari ücretin altında çalışılmamaktadır. Finlandiya’da iş kollarına ve sektörlere göre elde edilecek kazanç oranları da farklılık göstermektedir. Hayat pahalılığının yüksek olduğu kentte aynı zamanda yoksulluk oranı da oldukça düşüktür. Bu oranlara göre ülkede refahın sağlanabildiği görülmektedir.

Finlandiya’da çalışan kişilerin meslek kollarına göre kazandıkları ortalama maaşları ise şöyledir:

  • Bankacılık: 3.800 – 7.500 euro
  • Doktor: 6.000 – 12.000 euro
  • Diş Hekimi: 6.000 – 12.000 euro
  • Grafik Tasarımcı: 4.500 – 9.000 euro
  • Garson: 3.000 euro

Sektörlere, kuruma ve kişinin yeteneklerine göre maaş ortalamaları değişmektedir. Ancak ağır işlerde çalışanlar, nakliye personelleri ve teknik elemanlar (ustalar) ciddi kazançlar elde edebilmektedir. Avrupa genelinde bu tür alanlarda iş gücüne ihtiyacın her geçen gün artması bu alanda verilen maaşların da artmasını sağlamaktadır. Finlandiya’da ortalama maaşlar daha pek çok farklı kritere göre değişmektedir.

Finlandiya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Finlandiya’da asgari ücret 2022 yılı itibariyle ortalama olarak saatlik 13 eurodur. Aylık çalışma periyodunda ise 3.000 euronun üzerine çıkabilmektedir. Finlandiya’da ayrıca çalışma saatleri de oldukça düşüktür. Düşük çalışma saatleri ve yüksek ücretler ile çalışanların rahat bir çalışma hayatı geçirmeleri sağlanmaktadır. Haftanın 4 günü 6 saat olarak çalışılmaktadır. Türkiye’deki çalışma saatlerine kıyasla Finlandiya’da çalışma saatlerinin çok daha düşük olduğu ve ortalama kazancın ise çok daha yüksek olduğu görülmektedir. Ortalama bir asgari ücretle çalışan bir kişinin rahat bir sosyal yaşam sürmesi sağlanmaktadır.

Finlandiya’da Hangi İşler Var?

Finlandiya’da Hangi İşler Var?

Finlandiya iş ilanları arasında birçok farklı sektörde iş olduğu görülmektedir. İş olanaklarının en yüksek odluğu alanlar ise hizmet sektörüdür. Yemek, ulaşım, beden işleri gibi temel birçok farklı alanda iş gücüne ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle fiziksel güç gerektiren işler açısından çok sayda insan kaynağına ihtiyaç duyulmaktadır.

Hizmet sektöründe çalışan kişi sayısının artırılmasına yönelik gelecek dönemde de farklı politikaların uygulanması beklenmektedir. İnsan kaynağına birçok farklı sektörde ihtiyaç duyulmaktadır. Finlandiya’da ortalama maaşlar iş kollarına ve sektörde duyulan ihtiyaca göre de belirlenmektedir.

Finlandiya’da Türkler Ne İş Yapıyor?

Finlandiya’da yaşan Türkler ağırlıklı olarak hizmet sektöründe ve gastronomi alanında çalışmaktadır. Döner ve kebap üzerine çok sayıda işletme olduğu görülmektedir. Finlandiya’da ayrıca Türklerin Finlere göre çok daha fazla girişimcilik faaliyetlerinde bulundukları görülmektedir.

Yurt dışında çalışan ve iş kuran Türklerin ağırlıklı olarak bu alanda çalışmalarının yanı sıra sağlık sektöründe de yer aldıkları görülmektedir. Genel olarak Türklerin Finlandiya’da yer aldıkları meslek grupları arasında garsonluk, bakıcılık, girişimcilik, beden işçisi vb. ilk sırada yer almaktadır. Bu sektörlerde görev alan Türklerin ise Finlandiya’da ortalama aldıkları maaşlarda birçok yönden değişmektedir.

Finlandiya’da Yaşam Pahalı Mı?

Finlandiya’da yaşam masrafları yaşam standartlarına ve tercihlere göre değişmektedir. Ortalama olarak yapılan hesaplamalara göre Finlandiya’da 1 kişinin sadece 1 aylık kira masrafı ortalama 720 eurodur. Kira dışında diğer masrafları ise ortalama 803 euroyu bulmaktadır. Bir ailenin ise ortalama kira ve kira dışı masrafı ise ortalama 4 bin euronun üzerine çıkabilmektedir.

Ülkeye turistik amaçla gidecekler için Finlandiya son derece pahalı olabilen bir şehirdir. Ancak ülkede bir iş sahibi olan ve ortalama bir kazanç elde eden kişiler refah içinde yaşayabilirler. Genelde pahalı bir ülke olsa da yoksulluk oranları oldukça düşüktür. Finlandiya’da ortalama maaşlar çoğu zaman tatmin edici ve çalışma süreleri de insancıldır.

Ayrıca Bakınız: Finlandiya Toplu Taşıma ve Ulaşım Olanakları

Leave a Reply