fbpx
Finlandiya

Finlandiya’daki Festivaller Nelerdir?

By Eylül 14, 2022 No Comments

Finlandıya doğal güzellikleri ve sakin yapısı ile dünyanın en mutlu ve suç oranlarının en düşük olduğu ülkelerinden biridir. Her yıl farklı bölgelerinde gerçekleştirilen ulusal, yerel ve uluslararası etkinlik ve Finlandiya’daki festivaller için ise dünya genelinden sayısız ziyaretçi katılmaktadır. Kültür sanat etkinliklerinden geleneksel festivallere kadar herkes için uygun bir etkinliğe rastlamak mümkündür.

Kuzey Avrupa’da bir İskandinav ülkesi olan Finlandiya, doğuda Rusya, kuzeyde Norveç ve batıda ise İsveç ile komşudur. Başkent Helsinki başta olmak üzere ülkenin önde gelen pek çok şehrinde ve bölgesinde yıl içinde gerçekleştirilen festivaller Finlandiya kültürünü de yaşatmaktadır. Finlandiya’daki festivaller birçok farklı başlıkta incelenebilir.

Finlandiya’daki Festivaller Meşhur Olanları Nelerdir?

Finlandiya’nın meşhur etkinlikleri arasında kültürel, sanatsal ve geleneksel – modern pek çok etkinlik yer almaktadır. Ülke ile özdeşleşen ve festival tarihlerinde yerli ve yabancı çok sayıda kişinin katılım sağladığı meşhur etkinlik ve festivallerden bazıları ise şunlardır:

  • Seinajoki Tango Festivali
  • Hameen Keskiaika Festivali
  • Savonlinna Opera Festivali
  • Lahti Block Party
  • Lux Helsinki
  • Helsinki Festivali
  • Katka Maritime Festivali

Kuzey Avrupa’nın en dikkat çeken ülkelerinden biri olan Finlandiya, festivalleriyle de yılın belirli dönemlerinde, özellikle mart, nisan ve haziran aylarında birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Finlandiya’daki festivaller arasında daha pek çok yerel ve uluslararası festival bulunmaktadır.

Finlandiya Seinajoki Tango Festivali

Finlandiya'daki Festivaller Seinajoki Tango Festivali

Finlandiya festivalleri arasında ilk sırada yer alan Tangomarkkinat, dünyanın en eski tango festivali olarak dikkat çekmektedir. Her yılın temmuz ayı başında Finlandiya’nın Seinajoki kentinde düzenlenen festival, ülke genelinde en iyi tango şarkıcıları, bestecileri ve dansçılarının katılımı ile büyük bir yoğunlukta gerçekleşmektedir. Festival kapsamında birçok farklı etkinliğe de yer verilmektedir.

Tangomarkkinat kapsamında düzenlenen yarışmaların dışında, en iyi Fin sanatçıları tarafından sağlanan canlı müzikler ve halk dansları da bu kapsamda yer almaktadır. Tangonun ana temayı oluşturduğu festival kapsamında dans ve müzik bir arada gerçekleşmektedir.

Savonlinna Opera Festivali

Savonlinna Opera Festivali

Savonlinna Ooperajuhlat adı ile düzenlenen, Finlandiya’nın öne çıkan en önemli etkinlikleri arasında yer alan Savonlinna Opera Festivali, yerli ve yabancı birçok katılımcı ile büyük bir sanat etkinliği olarak dikkat çekiyor. 1476 yılında inşa edilen Olavinlinna adlı bir kalede düzenlenen festival, muhteşem bir göl manzarasında müzik keyfinin doruklara yaşanmasını sağlamaktadır. Her yılın temmuz ayında gerçekleştirilen festival ile farklı bir ambiyans yaratılmaktadır. Müthiş bir tarihi atmosferde gerçekleşen sanat etkinliği dikkat çekicidir.

Helsinki Festivali

Finlandiya'daki Festivaller Helsinki Festivali

Helsinki Festival kapsamında her yıl son derece geniş bir katılım gerçekleştirilmektedir. Finlandiya’daki en büyük ve çoklu sanat etkinliği olarak da tanımlanan Helsinki Festivali (Helsingin Juhlaviikot), ziyaretçiler açısından da önemlidir. 2015 yılında festivale yaklaık olarak 295 bin kişinin katılım sağladığı ifade edilmektedir.

Her yıl ağustos ayında Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de gerçekleştirilen festival kapsamında müzik, tiyatro, dans, sanat sergileri, sirk, sinema, çocuk etkinlikleri gibi çoklu sanat etkinliklerine yer verilmektedir. Çok sayıda tanınmış uluslararası sanatçıyı da ağırlamaktadır. Çoğu gösteri ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir. Festivalin ana etkinliği ise tüm şehrin Helsinki’nin parklarında ve sokaklarında açık havada performans gösterilmesidir. Sana Gecesi (Taiteiden yö) olarak adlandırılır.

Kotka Maritime Festivali

Finlandiya'daki Festivaller Kotka Maritime Festivali

Finlandiya etkinlikleri içinde önemli bir yere sahip olan Kotka Maritime Festivali, 1962 yılından beri devam etmektedir. Festival kapsamında Baltık Denizi köyünü ziyaret ederek geçit törenlerine katılabilir veya Junnu Vainio temalı konserlere gidebilirsiniz. Festival kapsamında seçilebilecek birçok etkinlik bulunmaktadır. 200’den fazla etkinlik bu kapsamda yer almaktadır. Finlandiya’daki festivaller içinde önemli bir yere sahiptir.

Ayrıca Bakınız: Finlandiya’da Yaşam

Leave a Reply