fbpx
Finlandiya

Finlandiya’daki Turistik Yerler

By Eylül 15, 2022 No Comments

Finlandiya’daki turistik yerler arasında tarihi ve doğal pek çok alan sayılabilir. Bu güzelliklerden bahsetmeden evvel ülke hakkında genel bilgi sahibi olmak daha verimli bir seyahat programı hazırlamak için önemlidir.

Finlandiya Cumhuriyeti, Avrupa’nın kuzeyinde yer alan ve Rusya, İsveç, Norveç ile komşu bir İskandinav ülkesidir. Botniya ve Finlandiya körfezine kıyısı bulunmaktadır. Başkenti ise Helsinki’dir. Helsinki, Rovaniemi, Tampere, Turku gibi kentler en fazla turist yoğunluğunun görüldüğü yerler arasında bulunmaktadır. Finlandiya’daki turistlik yerler arasında her şehir için farklı bir alan sayılabilir.

Finlandiya’nın Doğal Güzellikleri Nelerdir?

Finlandiya’nın doğal güzellikleri en az ülkenin tarihi yapıları ve sanat merkezleri kadar öne çıkmaktadır. Mutlaka bu doğal güzelliklerin de keşfedilmesi tavsiye edilmektedir. Ülkede doğal güzellikleri ile dikkat çeken alanlar ise kışça şunlardır:

 • Oulu Nalikari Plajı: Oulujoki Nehrinin ağzında ve Bothnia Körfezi’nin batı bölümünde yer alan plaj tarihi yapıları ile ünlü bir şehre de son derece yakındır. Eşsiz güzelliği ile fotoğrafçılar için vazgeçilmez bir alandır.
 • Kuzey Işıkları: Finlandiya denince akla ilk gelen elbette Kuzey Işıkları olmaktadır Birçok noktadan görülse de en ideal nokta olarak Laponya tercih edilmektedir. Laponya ışıkları görme şansının en yüksek olduğu yerdir.
 • Suomenlinna Adası: Helsinki’den tekne ile yaklaşık 15 dakikada adaya ulaşarak doğal ve tarihi noktaları keşfedebilirsiniz.

Finlandiya’da Gezilecek Tarihi Yerler Nereler?

Finlandiya’da Gezilecek Tarihi Yerler Nereler?

Finlandiya’da tarihi yerler en az ülkenin doğal görülmesi gereken alanları kadar fazladır. Finlandiya’yı ziyaret eden kişilerin mutlaka görmesi gereken tarihi alanlardan öne çıkanlar kısaca şunlardır:

 • Turku Kalesi: Şehrin güney bölümünde yer alan kale en turistik tarihi alanlar arasında yer alır. 1280’de bir adaya inşa edilmiş ve şehrin zaman içinde çökmesi ile ana karaya bağlanmıştır.
 • Tampere Katedrali: Finlandiya’nın en büyük üçüncü şehri olan Tampere’de yer alan katedral, bölgenin en önemli alanlarından biridir.
 • Finlandiya Ulusal Sanat Müzesi: Theodor Höijer tarafından tasarlanan Finlandiya Ulusal Sanat Müzesi (Ateneum), 1887 yılından beri aktif olarak ziyaret edilmektedir. Hem tarihi yapısı hem de müze envanteri ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir alandır.
 • Santa Claus Village: Noel Baba Köyü olarak da bilinen bu yer, Noel Baba’dan hediye isteyen çocukların mektupları ile renklenen bir yerleşimdir. Her ne kadar Noel Baba’nın asıl yaşadığı yer Antalya Demre olsa da birçok kişi tarafından bölge ziyaret edilmektedir.
 • Suomenlinna Kalesi: 18’inci yüzyıldan kalma bir hisar ve birbirine bağlı 6 adaya yayılmış bir doğa ve tarih bölgesidir. Müze, park alanları ve yürüyüş yollarına sahiptir. Ayrıca burada bir de opera festivali düzenlenmektedir.

Finlandiya’da Neler Yapılır?

Finlandiya’nın meşhur yerleri ile seyahatini tamamlayanlar şehir merkezini keşfe çıkabilirler. Mutlaka görülmesi gereken tarihi ve doğal yerlerin ardından şehrin gece hayatına dahil olabilirsiniz. Müzeler, sanat galerileri, tarihi dini yapılar, kaleler, doğal güzellikler ve daha fazlasına Finlandiya’da ulaşmak mümkündür. Finlandiya’daki turistik yerler arasında her şehir için farklı bir yer sayılabilir.

Finlandiya’da Ne Yenir, Finlandiya Neyi ile Meşhur?

Finlandiya tarihi ve turistlik yerleri aynı zamanda geleneksel birçok yemek ve içeceğe de ev sahipliği yapmaktadır. Ülkenin geleneksel yemekleri de oldukça dikkat çekicidir. Bu geleneksel yemekleri tatmadan seyahatin sonlandırılmaması gerekir.

Finlandiya’da mutlaka tatmanız gereken geleneksel yemeklerden bazıları şunlardır:

 • Soğuk somon fümesi,
 • Lahana sarması,
 • Gravlax,
 • Soğuk kızartılmış tatlı su levreği,
 • Hernekeitto vb.

Balık yemeklerinin bir hayli meşhur olduğu bölgede farklı lezzetler tadılabilir. Finlandiya’daki turistik yerler ve yemekleri unutulmaz bir seyahat deneyimi yaşamanızı sağlayacaktır.

Ayrıca Bakınız: Finlandiya’daki Festivaller Nelerdir?

Leave a Reply