fbpx
Finlandiya

Finlandiya’nın İklimi ve Mevsim Durumları

By Eylül 16, 2022 No Comments

Finlandiya’nın iklimi ve mevsim durumları, kültürel özellikleri kadar birçok kişinin ilgisini çekmektedir. Kuzey Avrupa’da yer alan Finlandiya’nın topraklarının en büyük özelliği arazi yapısıdır. Ülkenin geneli ovalardan oluşmaktadır. Tepe ve dağlık alanlara nadiren rastlanmaktadır. Tatlı su kaynakları açısından da önemli bir konumda yer almaktadır. Coğrafi konumuna bakıldığında Avrupa’nın en kuzey ülkelerinden biri olmasına rağmen nispeten ılıman bir iklime ship olduğu görülmektedir.

Finlandiya, ülkenin bulunduğu enleme göre yaz aylarında genelde güneşli ve ılıman bir iklime sahiptir. Yaz aylarında ülkenin güneyinde 13 C° ile 22 C° arasında bir sıcaklığa sahiptir. Yaz aylarında ayrıca gece çok kısa ve kuzey kesiminde güneş sürekli ufukta yer almaktadır. Finlandiya’nın iklimi ve mevsim durumları coğrafi konumu itibariyle oldukça özel bir yapıdadır.

Finlandiya’nın İklimi Nedir?

Finlandiya’nın iklimi soğuk – ılıman iklim türündedir. Yıllık sıcaklık farkı da ciddi ölçüde görülmektedir. Kışın soğuk ve kurak, yazın ise ılıman özellikler görülmektedir. Coğrafi konumu gereği güneşli ve ılıman bir karaktere sahip yaz aylarında gece süresi oldukça kısadır. Finlandiya ayrıca sahip olduğu bu iklim özellikleri nedeniyle çok fazla yağış alan bir bölge değildir. Yıl boyunca hemen hemen aynı miktarda yağış düşmektedir. Kuzey Işıkları ile ünlü bölge olan Laponya’da ise değerler çok daha düşük seviyelerde görülmektedir.

Güney ve batı sahillerinde yağış miktarı 600 – 700 mm ile diğer bölgelere göre daha yüksek seyretmektedir. Kış aylarında ülke genelde karanlık, uzun ve soğuktur. Ayrıca Laponya bölgesinde kışın güneş neredeyse hiç doğmaz. Bu nedenle bu mevsimde oldukça soğuktur.

Finlandiya’da Kaç Ay Kış Sürüyor?

Finlandiya’da Kaç Ay Kış Sürüyor?

Finlandiya’da kaç mevsim var kış kaç ay sürüyor gibi sorular birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Mevcut verilere bakıldığında ise aralık ayından mart ayına kadar hava sıcaklığı oldukça düşüktür. Bu mevsimlerde kar yağışları da görülebilir. Mart ve nisan aylarında genelde kar eriyerek yerden kalkmaktadır.

Finlandiya’nın kuzey bölümünde nisan ayının sonunda, güney bölümünde ise mart ayının sonunda ilkbahar mevsimi başlamaktadır. Yazın her ne kadar ılıman bir yapıda olsa da genelde hava sıcaklıkları düşük olarak ölçülmektedir. Finlandiya’nın iklim ve mevsim durumları bu yönüyle bölgelere göre de farklılık göstermektedir.

Finlandiya’da Kışın Kaç Derece Olur?

Finlandiya kışın kaç derece olur soruna yine ülkenin farklı bölgelerine göre yanıt vermek mümkündür. Genelde kış aylarında tüm bölgelerde hava sıcaklığı 0’ın altında seyretmektedir. Zaman zaman hava sıcaklı -30 C° seviyelerine kadar düşebilir. Kuzey Finlandiya bölümü, güneye göre daha soğuktur. Ortalama 10 dereceye kadar iki bölge arasında sıcaklık değerleri farklılık gösterebilir. Kışın kar olasılığı yüksek olmasına rağmen oldukça az yağış almaktadır. Genelde buzlarla kaplı ve kaygan bir yapıya sahiptir.

Finlandiya’da Gece Gündüz Süreleri Ne Kadar?

Finlandiya gece gündüz süreleri bölgenin konumuna göre oldukça farklıdır. Yaz mevsiminde güneşin 24 saat boyunca batmadığı ender ülkelerden biridir. Çoğu zaman geceleri de aydınlık olmaktadır. Ülkenin en aydınlık zamanı ise haziran ayıdır. Haziran ayında yaz dönümü bayramı, gece yarısı güneş ve yaz ortası bayramı kutlanmaktadır. Kuzey Finlandiya bölümünde hava güneye göre daha aydınlık olmaktadır.

Kış ayları ise karanlık ve soğuktur. Laponya bölgesinde kışın güneş neredeyse hiç doğmaz. Güneşin bu konumu nedeniyle coğrafyaya alışık olmayan kişiler alışma sürecinde birçok zorluk yaşayabilmektedir. Finlandiya’nın iklimi ve mevsim durumları dünya genelinde en özel ülkelerden biri olmasını sağlamıştır. Farklı mevsim ve iklim tipiyle dikkat çekmektedir.

Ayrıca Bakınız: Finlandiya’daki Turistik Yerler

Leave a Reply