fbpx
Avrupa Birliği

Fransa Çalışma Vizeleri Nelerdir?

By Eylül 17, 2022 No Comments

Fransa çalışma vize türleri amaca göre sınıflandırılmıştır. Özel kartların yanı sıra geçici, kısa ve uzun vadeli çalışma vizeleri de bulunmaktadır. Fransa çalışma vizesi için belirlenen türler şunlardır:

 • Yetenek pasaportu
 • Maaşlı işçi çalışma izni
 • Mevsimlik işçiler için çalışma izni
 • Kısa süreli çalışma vizesi
 • Uzun süreli çalışma vizesi
 • Geçici işçilik için çalışma izni
 • Avrupa Birliği mavi kart ile çalışma izni

Fransa çalışma vizeleri için belirlenen türlerdir. Her bir içeriğin farklı bir başvuru belgesine ihtiyacı olabilir. Kişiler hangi amaç için başvuru yapıyorlar ise o kategorinin koşullarını sağlamalıdır.

Fransa Çalışma Vizesi Başvurusunda Gereken Belgeler Nelerdir?

Fransa çalışma vizesi için gereken belgeler Fransa göçmenlik bürosu tarafından belirlenmektedir. Bu belgeleri sağlamayan kişilerin başvuruları dikkate alınmamaktadır. Fransa çalışma vizesine başvuru yapmak isteyenlerin ilgili yere sunması gereken belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Biyometrik fotoğraf.
 • Kimlik kartının fotokopisi.
 • İşverenin temin etmesi gereken iş izni.
 • Adli sicil kaydı.
 • Dil bilgisini gösteren belgeler.
 • Çalışma vizesi başvuru formu.

Fransa göçmenlik bürosu tarafından çalışma izni için başvuru yapacak. Bireylerden istenen evraklar vardır. Bu evraklar sağlandığı takdirde başvuru dikkate alınacak ve gerekli inceleme ve değerlendirmeler başlatılacaktır. Kişilerin iş hayatları ile ilgili destekleyici belge sunmaları da süreci kolaylaştıracak olan unsurlar arasında yer alır.

Fransa Çalışma Vizesi Başvurusu Nereden Alınır?

Fransa çalışma izni başvuru yeri Göçmenlik bürosudur. Fransa’da çalışmak ve oturmak isteyen kişilerin çalışma vizesine başvurması gerekir. Çalışma vizesine başvuru yapan kişiler ise başvurularını büyükelçi. Niye ya da göçmenlik bürosuna yapabilmektedir? Çalışma izniyle ilgili başvurular çoğunlukla göçmenlik bürosuna yapılır. Her, ülkede göçmenlik bürosu gibi bürolar bulunur. Bu birimlerin isimleri farklı olabilir ancak çalışma amaçları ve çalışma şekilleri çoğunlukla aynıdır. Dolayısıyla Fransa çalışma iznine başvuru yapmak isteyenlerin yine göçmenlik bürosu ile iletişimde olmaları gerekmektedir. Fransa çalışma vizesi için süreç büyükelçilik aracılığı ile başlatılsa da kişiler ülkeye gittiklerinde göçmenlik bürosuna da evrak sunmalıdır. Fransa çalışma vizesi için Fransa Çalışma Bakanlığı ile iletişime geçilmesi de gerekebilir.

Fransa Çalışma İzni Süresi Ne Kadar?

Fransa Çalışma İzni Süresi Ne Kadar?

Fransız çalışma vizesinin süresi Çoğunluk ile 90 gündür. Kısa dönem çalışma vizesi olarak bilinen 90 günlük çalışma izni herkes tarafından kolayca alınabilen 1 vize türüdür. Alınan 3 aylık vizenin daha sonra artırılması mümkündür. Fransa çalışma izninin süresi aynı zamanda kişinin başladığı işe ve yapılan iş sözleşmesine göre değişiklik gösterir. Bazı durumlarda kişi 5 yıllık sözleşme yapsa dahi her 2 yılda ya da 1 yılda yeniden vize başvuru yapması gerekebilir.

Fransa Çalışma İzni Ne Zaman Çıkar?

Fransa çalışma izninin sonuçlanması çoğunlukla 30 güne kadar sürebilmektedir. Fransa için çalışma iznine başvuru yapan kişiler ortalama 1 hafta içerisinde sonuç alabilmektedir. Başvuru yoğunluğu, değerlendirmesi ve evrakların tam olması gibi durumlar başvurunun ne zaman sonuçlanacağını etkileyen önemli unsurlardır.

Fransa Çalışma İzni Başvuru Yöntemi Nedir?

Fransa çalışma izni başvuru yöntemi vize merkezleri, büyükelçilik, göçmenlik bürosu ve çalışma bakanlığı gibi birimlere bağlı olarak değişir. Fransa’da çalışmak için çalışma izni başvurusu yapacak olan kişilerin izlemesi gereken bazı adımlar bulunur. Aracı kurum ile çalışma iznine başvuran kişilerin belirli formları doldurması gerekir. Aracı kurumlardan destek alındığında bu formlar profesyonel kişiler tarafından da doldur olabilmektedir. Kişiler bireysel başvuru yaptıkları durumda büyükelçilik ve göçmenlik bürosu gibi kanallara kendileri başvurularını gerçekleştirebilir. Fransa çalışma vizeleri için yapılan başvuruların amaca uygun olması ve kanıtlanabilirliği önemlidir.

Ayrıca Bakınız: Avrupa’da Oturma İzni Almanın Avantajları

Leave a Reply