fbpx
Finlandiya

Helsinki’de İş Fırsatları Nelerdir?

By Ekim 11, 2022 No Comments

Helsinki’de iş fırsatları  yakalamak isteyen kişilerin karşılaştığı birçok sektör ve pozisyon bulunur. Kalifiye iş hayatı noktasında kendini geliştirmiş olan Helsinki, işçi hakları konusunda da en iyi örnekleri sunmaya devam etmektedir. Yurt dışında çalışmak isteyen birçok kişi üniversite diplomalarına ve aldıkları eğitime göre de iş bulabilmektedir. Helsinki’de çalışmak isteyenler uzmanlık alanlarına göre kolay istihdam seçeneklerini daraltabilir. En iyi şartlarda çalışmak ve yaşadığı ülkedeki işini Helsinki’ye taşımak isteyenler için de uygun birçok seçenek bulunuyor.

Yazılımcı

Yazılımcı

Helsinki’de yazılımcı iş ilanları özel şirketler tarafından açılmaktadır. Helsinki’de birbirinden farklı birçok iş fırsatı bulunur. Yazılımcı olan kişiler isterler ise Helsinki’de ikamet ederek isterler ise de uzaktan çalışma metodu ile buradaki iş fırsatlarını değerlendirebilir. Yazılım uzmanları, çalışma alanlarına göre araştırma, geliştirme ve tasarlama gibi birçok teknik seviyede iş bulabilmektedir.

Girişimci

Girişimci

Helsinki’de girişimci olmak ve işini orada büyütmek isteyenlerin yaptıkları işi projelendirmeleri beklenir. Girişimci olarak çalışan, iş büyüten ya da yeni iş kuran kişiler Helsinki’de ikamet edebilmektedir. Özellikle genç girişimcileri destekleme konusunda öncü bir konumda olan Helsinki birçok farklı iş fırsatını da beraberinde getirmektedir. Helsinki’ye girişimci olarak gitmek isteyenlerin alması gereken lisanslar da vardır. Yaptıkları işi gösteren proje, deneyim ve iş planı gibi belge ve stratejilerin vize esnasında sunulması gerekebilir. Helsinki’de şirket kurmak ve işlerini büyütmek isteyen kişilerin de özellikle yasal belgelerini tamamlaması önemlidir.

Yönetici

Yönetici

Helsinki yönetici iş ilanları en sık açılan ve karşılaşılan kategoridir. İş için Finlandiya’ya taşınmak isteyen kişiler Helsinki bölgesinde açılan yönetici ilanlarına bakabilir. Özellikle insan kaynakları gibi birimlerin yanı sıra yaratıcı endüstriler için de sık sık yönetici ilanları yayınlanmaktadır. Helsinki yönetici iş ilanları ile kişiler kendi yetkinlik, tecrübe ve uzmanlıklarına göre üst düzey pozisyonlara başvuru yapabilir. Helsinki’de çalışmak isteyenlerin dil seviyeleri de önemlidir. Özellikle üst düzey pozisyonlarda çalışmak için dil seviyesinin yüksek olması gerekir.

Araştırmacı

Araştırmacı

Finlandiya’da araştırmacı olmak ve kariyerine burada devam etmek isteyenlere de ülke tarafından vize verilmektedir. Alanında uzman olan ve kariyeri belirli bir seviyeye gelmiş olan kişiler Finlandiya tarafından farklı istihdam seçenekleri ile desteklenmektedir. Helsinki’de araştırmacı olarak çalışacak olan kişilere istihdamın yanı sıra burs gibi destekler de sunulmaktadır. Genç araştırmacıları destekleyen Helsinki’de araştırmacı olarak özellikle ARGE çalışmalarına katkı sunacak olanlar için birçok çalışma alanı bulunur.

Stajyer

Stajyer

Finlandiya’da stajyerlik özel şirketler kadar devlet bünyesinde yer alan birimlerin de ihtiyacı olan bir çalışma alanıdır. Gençlerin desteklenmesi, yeni deneyimler kazanmaları ve uzmanlıklarına katkıda bulunmak için stajyer ilanları açılmaktadır. Stajyer olarak deneyim kazanmak isteyenler ayrıca hedef ve uzmanlık alanlarına göre kendileri de ilgili kurum ve kuruluşlar ile iletişime geçebilir. Staj yeri bulmak birçok ülkede daha zordur ve stajyer ilanlarının duyurusu da genellikle iç kanallarda yapılır. Bu sebep ile başka bir ülkeden Finlandiya’ya staj için gitmek isteyen kişilerin kendi belirleyecekleri şirketler ile doğrudan iletişime geçmeleri önerilir.

Aşçı

Aşçı

Helsinki’de aşçılık yapmak isteyenler için de uygun iş ilanları bulunmaktadır. Kaliteli ve birinci sınıf restoranlardan otellere kadar birçok alanda aşçı ilanları açılır. Finlandiya’da aşçı ya da şef olarak çalışmak için gerekçeli oturma izni alınması gerekir. Gerekçeli oturma izni Helsinki’de çalışmak için verilen bir izindir. Dolayısı ile hali hazırda işleyen bir yerde çalışmak isteyenlerin Göçmenlik Dairesi ile iletişime geçmesi gerekir. Oturma izni ile ilgili kararlar Göçmenlik Dairesi’nde verilmektedir.

Ayrıca Bakınız: Golden Vize Nedir?

Leave a Reply