fbpx
Uncategorized @tr

Golden Vize Nedir?

By Ekim 10, 2022 No Comments

Golden vize Yunanistan başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde yatırım yoluyla elde edilen bir ikamet vizesi olarak tanımlanabilir. Nitelikli bir yatırım ile elde edilecek bu vize ile kişilerin geçici oturma izni almalarını sağlayan bir yatırım programı olarak da değerlendirilebilir. Avrupa Birliği (AB) dışındaki ülke vatandaşlarını kapsayan uygulama kapsamında seyahat olanakları ve ikamet izinleri gibi temel birçok fayda sağlanmaktadır.

Günümüzde yurt dışında yaşamak ve rahatça seyahat etmek isteyen kişilerce çok sık başvurulan golden vize ile birçok avantaj sağlanmaktadır. Bu avantajlardan faydalanarak kişilerin Avrupa’da birçok ülkedeki fırsatları değerlendirmeleri sağlanmaktadır.

Golden Vize Ne İşe Yarar?

Altın vize olarak tanımlanan golden vize, Avrupa Birliği üyesi olmayan ülke vatandaşları için bazı Avrupa ülkeleri tarafından 2015 yılında başlatılan bir vize programıdır. Temelde yatırım yolu ile vatandaşlık haklarından yararlanma olarak tanımlanabilir. Golden residence permit program olarak da tanımlamak mümkündür.

Program kapsamında vize almak isteyen kişilerin ilgili ülkelerde gayrimenkul satın almak veya iş kurmak gibi temel yatırım seçeneklerini yapmaları gerekmektedir. Bu yöntem ile süresiz oturum izni elde edilmesi de sağlanmaktadır. Avrupa Birliği ülkelerinde serbest dolaşım hakkından çalışma ve ticaret yapma fırsatlarına kadar birçok farklı unsur altın vize ile sağlanabilir.

Golden Vize Avantajları Nelerdir?

Golden Vize Avantajları Nelerdir?

Golden vize avantajları arasında sayısız unsur yer almaktadır. Avrupa’da yatırım yapacak kişiler için uygulanan program kapsamında elde edilecek başlıca avantajlar kısaca şunlardır

 • AB ülkelerinde serbest dolaşım,
 • Çalışma ve ticaret yapma hakkının tanınması,
 • Vatandaşlık alarak gayrimenkulleri satma ya da yatırımları geri çekme hakkının sağlaması,
 • 8 yıl sonunda tüm AB ülkelerinde geçerli AB pasaportu,
 • 167 ülkeye vizesiz seyahat imkanı,
 • Çocuklar için eğitim hakkı,
 • Aile için sağlık koruması vb.

Altın vize aldıktan sonra kişinin sadece kendisi değil aile bireyleri de bu haklardan yararlanabilmektedir. Eş ve çocuklar, eşlerin anne ve babası ile kişinin kendi anne ve babası da bu haklardan yararlanabilmektedir. Golden vize kapsamında aranan koşulların sağlanması ile kişilerin bu haklardan rahatlıkla yararlanması mümkündür.

Golden Vize Hangi Ülkelerde Geçerli?

Golden vize veren ülkeler arasında kısaca şunlar yer almaktadır:

 • İspanya
 • Portekiz
 • Yunanistan
 • İtalya

Yatırım yapmak istenen ülkelerin altın vize verip vermeyeceğine dair araştırmaların önceden yapılması gerekecektir. Golden vize sayesinde kişilerin birçok haktan yararlanması ve AB pasaportu almaya kadar giden süreçten yararlanmaları mümkündür. Avrupa’da birçok ülke tarafından altın vize verilmektedir. Ancak altın vize sahibi olmak için birçok farklı şartın sağlanması gerekecektir. Bu şartları sağlamayan kişilerin altını vize uygulamasından yararlanması mümkün değildir.

Altın Vize Nasıl Alınır?

Altın vize Portekiz gibi başlıca Avrupa ülkelerinde birçok hak elde etmenizi sağlayan bir yatırım programıdır. Programdan yararlanmak isteyen kişilerin birçok farklı kriteri sağlamaları gerekecektir. Bu şartları sağlamayan kişilerin başvurularını yapmaları mümkün değildir. Temel şart ise gayrimenkul satın almak, devlet tahvilleri almak veya istihdam sağlayacak bir işletme kurmak gibi temel yatırım şartlarını gerçekleştirmesi gerekir.

Vize programına dahil olmak için şu şartların karşılanması gerekebilir:

 • Belirlenen miktarda ve belirlenen alanlara yatırım yapmak,
 • Parasını yurt dışına ilgili ülkeye transfer edebilmek,
 • Yatırımın kaynağını gösterebilmek,
 • Temiz bir sicile sahip olmak vb.

Uluslararası terör kapsamında yer almamak ve kendi ülkelerinde herhangi bir suçtan dolayı soruşturmaya tabi olmamak ve hakkında kesinleşmiş hüküm bulunmamak gibi önemli şartlar da aranacaktır. Golden vize tüm AB ülkeleri arasında en kolay Yunanistan üzerinden alınabilmektedir. 5 yıl boyunca tüm aile bireylerine verilen ve yurt dışında yaşamayı düşünenler için birçok fayda sağlayan bir program türüdür.

Ayrıca Bakınız: Yurt Dışına Taşınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Leave a Reply