fbpx
Avrupa Birliği

Hollanda Çalışma İzni Almak

By Eylül 22, 2022 No Comments

Hollanda’da çalışmak isteyen kişilerin çalışma vizesi alması gerekir. Çalışma vizesi almak için bu yapılacak olan başvuruda sunulması gereken belgeler vardır. Bu belgelerin yanı sıra kişilerin başvuru şartlarını sağlamaları da önemli bir koşuldur. Şartları sağlamayan ve doğru belgeleri sunmayan kişilerin başvuruları kabul edilmez. Hollanda’da çalışma izni verilen farklı türler vardır ve bu çalışma vize türlerine göre başvuru yapılması gerekir. Hollanda çalışma izni alan kişiler, izinlerinin süresi içerisinde ülkede ikamet edebilir ve iş hayatlarına devam edebilirler.

Hollanda Çalışma Vizesi Türleri Nelerdir?

Hollanda çalışma vizesi türleri başvuru amacına ve çalışma koşuluna göre değişmektedir. Hollanda çalışma vizesi için belirlenen türler şu şekilde sıralanabilir:

 • Aynı kurumun farklı 1 ülkedeki şubesinden transfer olmak.
 • Yüksek vasıf içeren göçmenlik başvurusu.
 • Araştırmacı olarak çalışma vizesi almak.
 • Ücret karşılığı çalışmak için çalışma vizesi almak.

Aynı kurumun Hollanda’daki şubesine başlamak isteyen kişilerin transfer belgeleri sunması gerekir. Aynı zamanda ilgili iş yerinin yeni açılıyor olması da önemli bir avantajdır. Kurum içi transfer vizesi olarak da bilinen bir çalışma vizesi türüdür. Yüksek vasıf içeren göçmenlik başvurusu ise statüsü yüksek olan kişiler için geçerlidir. Üst düzey pozisyonlarda çalışan kişiler, yüksek vasıf içeren göçmenlik başvurusu adı altında çalışma vizesine başvuru yapabilirler. Araştırma olarak vize başvurusu yapacak olan kişilerin ise sponsor göstermeleri gerekir. Ücret karşılığı çalışma vizesi ise standart çalışma izni için gereken başvuru türüdür.

Hollanda Çalışma İzni Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Hollanda Çalışma İzni Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Hollanda çalışma izni başvuru evrakları başvuru türüne göre değişmesine karşın istenen ortak belgeler çoğunlukla şu şekildedir:

 • Pasaport
 • Çalışma izni başvuru formu
 • Biyometrik fotoğraf
 • Doğum kayıt örneği
 • Eş ile gidiliyor ise eşin pasaportu, evlilik belgesi
 • Yerleşim Temel Bilgi Sınavı sonucunu gösteren belge
 • İş yerine dair belgeler (iş sözleşmesi, işveren davetiye mektubu, referans yazısı, iş detaylarını ve süresini gösteren belgeler)

Hollanda çalışma izni başvurusunda sunulması gereken belgelerdir. Bu belgelerin hem orijinal olması hem de tercüme edilmiş versiyonlarının başvuruda bulunması önem taşır. Hollanda’ya serbest iş ile giden kişiler, kendi şirketlerini ya da işlerini kurmak istedikleri takdirde Ticaret Odası kaydı gibi farklı belgeleri de sunmalıdır.

Stajyerler Hollanda’dan Çalışma Vizesi Alabilir Mi?

Stajyer çalışma vizesi Hollanda’nın başvuru kabul ettiği bir çalışma alanıdır. Özellikle gençler tarafından sık sık başvurusu yapılan stajyer çalışma vizesi Hollanda tarafından kabul edilmektedir. Stajyer olarak bir şirkette ya da farklı bir iş yerinde deneyim elde edecek olan ve ücret karşılığı çalışması gereken kişiler de vize başvuru yapabilmektedir. Hollanda çalışma izni almak için başvuru sahibinin nerede, hangi koşullarda ve hangi sebep ile çalışacağını göstermesi gerekir. Başvuru esnasında bu detaylar verilmediği takdirde başvuru sonucu olumlu karşılanmaz.

Hollanda Çalışma Vizesi Tipleri Nelerdir?

Hollanda çalışma vizesi türleri çalışma tipine göre belirlenmiştir. Bu türler belirlenirken işin süresine ve çalışma vizesi için talep edilen süreye bağlı olarak hareket edilmiştir. Hollanda çalışma vizesi tipleri şu şekilde sıralanabilir:

 • A Tipi Çalışma Vizesi: Daimi çalışma izni olarak bilinen vize türüdür. Vatandaşlık hakkı olan kişiler yararlanabilir.
 • B Tipi Çalışma Vizesi: Hollanda B tipi çalışma vizesi uzatılabilen bir çalışma iznidir. Tek bir işverene bağlı olarak çalışılması durumunda geçerli olan bir vizedir.
 • C Tipi Çalışma Vizesi: Hollanda C tipi çalışma vizesi mevsimlik işler ve işçiler için geçerli olan bir vize türüdür.

Hollanda çalışma izni bu vize türlerine göre verilir.

Ayrıca Bakınız: Hollanda Vatandaşlık Şartları Nelerdir?

Leave a Reply