fbpx
Avrupa Birliği

İrlanda Ankara Anlaşması Başvuru Rehberi

By Eylül 23, 2022 No Comments

Ankara Anlaşması ülkeleri kapsamında Belçika Krallığı, Federal Almanya Cumhuriyeti, Fransa Cumhuriyeti, İtalya Cumhuriyeti, Lüksemburg Dükalığı ve Hollanda Krallığı bulunmaktadır. Bu kapsamda İrlanda yer almamaktadır. Ancak farklı ikili anlaşmalar ve vize seçenekleri ile İrlanda’da da eğitim, iş ve yaşam fırsatlarının elde edilmesi mümkündür.

Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu arasında bir ortaklık yaratan anlaşma olan Ankara Anlaşması, bu kapsamda birçok farklı Avrupa Birliği ülkesini kapsamaktadır. İrlanda Ankara Anlaşması başvuru rehberi kapsamında kişilerin İrlanda’da yaşamak için alacakları vize türlerine göre farklı şartlara yer verilebilir.

İrlanda Ankara Anlaşmasına Nasıl Başvurulur?

İrlanda Ankara Anlaşması başvuru seçeneklerine bakıldığında sadece posta yolu ile Turkish Agreement başvurularının yapılabildiği görülmektedir. Başvuru sahibi kişilerin alınacak vize, vatandaşlık ve diğer izinler için bazı koşulları sağlamaları gerekmektedir. Anlaşma her ne kadar Ankara Anlaşması olarak anılsa da bu konuda çok sık yanlışlık yapılmaktadır. Turkish Association’a başvurmak için İrlanda’da çalışma izni olan Stamp 1 almaları gerekmektedir.

Özellikle İrlanda’da eğitim fırsatlarını değerlendirmek isteyenlerin 19 Eylül 1980 yılında iki ülke arasında imzalanan özel anlaşma ile Ankara Anlaşması’nın bu konuyla herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır. Bu kapsamda İrlanda ve Türkiye arasında imzalanan Turksih Agreement’ın şu an için son bulma durumu bulunmamaktadır.

İrlanda Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Para Olması Gerekir?

İrlanda Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Para Olması Gerekir?

İrlanda vizesi almak için Türk vatandaşlarından iki ülke arasında yapılan anlaşmalar kapsamında farklı şartlar aranmaktadır. Öncelikle başvuru yapacak kişilerin güncel pasaportunun İrlanda dönüş tarihinden itibaren 6 ay daha geçerli olması ve yeterli boş sayfalara sahip olunması gerekmektedir. Bankada ise gösterilmesi gereken miktar, 6 aydan daha kısa eğitim kursları için okul parası ödendikten sonra haftalık 200 euro ve üzeri olarak hesaplanmaktadır.

Türk vatandaşlarının Türkiye’den İrlanda’ya gitmek için öncelikle vize başvurularını ilgili anlaşmalar kapsamında yapmaları gerekmektedir. İrlanda’ya hangi amaçla gidiliyorsa o amaca uygun vize türüne başvurulması gerekecektir. Oturum izninin türü de bu kapsamda göre değişmektedir. İrlanda Ankara Anlaşması başvuru rehberi kapsamında bu ikili anlaşmaların Ankara Anlaşması olmadığı görülecektir.

Ankara Anlaşması Şartları Neler?

Ankara Anlaşması şartları Avrupa Ekonomik Topluluğu ile Türkiye arasında yapılan anlaşma kapsamında belirlenmiştir. Bu anlaşma kapsamında İrlanda yer almamaktadır. Bu nedenle farklı diğer ikili anlaşmalara göre vatandaşların İrlanda’da eğitim ve iş fırsatlarını araştırmaları gerekmektedir.

Ankara Anlaşması şartları arasında Türk vatandaşı olmak ilk sırada yer almaktadır. Öte yandan gerçek bir iş kurma veya çalışma niyetini belli olan iş planının hazırlanması, yapılmak istenen işin serbest olması durumunda bu konuda sürdürülebilirlik ve uzmanlık gibi şartların karşılanması gerekmektedir. Birçok yönden Ankara Anlaşması ile Türk vatandaşlarının Avrupa’da yaşamalarına imkan verilmektedir.

İrlanda Stamp 1 ve Stamp 2 Vizesi Nedir?

Stamp 1 vizesi kısaca İrlanda’ya dil okulu ile gelip 1 yıl süre ile aynı iş yerinde çalışan Türk vatandaşları için (Turkish Agreement) ya da İrlanda hükümetinin ilgili biriminde yer alan Turkish Association’a başvuru yaparak çalışma iznin elde edilmesidir. İrlanda’da çalışmak ve yaşamak için bu şartların sağlanması gerekmektedir.

Stamp 2 vizesi ise eğitim kurumlarında eğitim gören kişilerin aynı zamanda İrlanda’da yarı zamanlı işlerde çalışmasını sağlayan bir izin türüdür. Stamp 3 ve Stamp 4 ise İrlanda’da gönüllü işlerde çalışacaklar için izin sağlayan bir izin türü olarak değerlendirilmektedir. İrlanda Ankara Anlaşması başvuru rehberi içinde bu vize türleri öne çıkmaktadır. Türk vatandaşlarının bu şartlara göre işlem yapması gerekmektedir.

Ayrıca Bakınız: Hollanda Ankara Anlaşması Başvurusu Nasıl Yapılır?

Leave a Reply