fbpx
İngiltere

İngiltere’de Toplu Taşıma Sistemi Nasıl Çalışır?

By Temmuz 5, 2021 No Comments

İngiltere’de toplu taşıma sistemi son derece çeşitlidir. Birleşik Krallık’ta oldukça geniş kapsamlı bir ulaşım ağı vardır.

İngiltere’de toplu taşıma sistemi şehir içi ve şehir dışı olmak üzere ikiye ayrılır. Şehir dışında standart alternatifler söz konusu olurken, şehir içinde ise birçok pratik çözüm vardır. Trafiğin yoğun olduğu alanlarda elektrikli bisiklet ve scooter kullanımı yaygındır. Özellikle yakın mesafede işi olanlar araba yerine bu araçları tercih etmektedir.

Ekspres otobüs hatları ve standart otobüslerde ise farklı şehirlerde farklı hatlar söz konusu olmaktadır. Tabi en çok tercih edilen ulaşım araçlarından olan metrolar da ülke genelinde özellikle metropollerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Köklü bir tarihi olan İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda bölgelerinde gelişmiş bir ulaşım ağına sahiptir. Ayrıca kara, hava ve demiryolu su ağlarıyla desteklenmiştir. 1952 yılından beri, yapılan karşılaştırmalara göre araç kullanımında ciddi bir artış görülmüştür.

Ulusal ve uluslararası demiryolu ağlarından şehir içi raylı sistemlere kadar birçok ulaşım ağına sahip olan İngiltere’de toplu taşıma konusunda birçok pratik çözümün bulunduğu biliniyor. Bu kapsamda hafif metro sistemleri gibi bireysel kullanımın desteklendiği taşımacılık tercih edilmektedir.

İngiltere Şehir Dışı Toplu Taşıma

İngiltere şehir dışı toplu taşıma çözümleri birçok açıdan kolaylık sağlar. İngiltere’de şehirlerarası ulaşım genelde karayolu ve hava yoluyla yapılmaktadır. Ancak bazı bölgelere raylı sistemlerle ulaşmak da mümkün olmaktadır. Şehirlerarası ulaşım için otobüsler, metro istasyonları ve genelinde bulunan 414 havalimanıyla kapsamlı bir ulaşım ağı mevcuttur.

Bununla birlikte su yolları da bağlantıları geliştirmek amacıyla tercih edilecek bir alternatif olarak kullanılmıştır. Birçok yere trenle ulaşmak mümkün olduğu için raylı sistemler son derece yaygın bir kullanım imkanına sahip olmaktadır. Öyle ki birçok ülkenin aksine, tren fiyatları daha yüksek olmaktadır.

İngiltere Şehir İçi Toplu Taşıma

Şehir içi toplu taşıma konusunda da yerliler treni sıkça tercih etmektedir. Milyonlarca turist akınına sahip olan ülkede, tüm ulaşım araçları tercih edilebilir. Bu yüzden güvenli bir seyahat planı gerçekleştirmek istediğinizde gideceğiniz yerin uzaklığına göre toplu ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz.

Elektrikli Bisiklet ve Scotter

Son zamanlarda dünya genelinde yaygınlaşan elektrikli bisiklet ve Scotter kullanımı İngiltere’de de popüler olmuştur. Hemen hemen tüm popüler caddelerde kiralayabileceğiniz bu araçlarla hem egzersiz yapabilirsiniz hem de spor yapmış olursunuz. Fiyat olarak da dakika üzerinden ücretlendirme yapılmaktadır. İngiltere’de ulaşım özellikle genç kesim için bu şekilde popüler olmuştur.

Otobüsler

Trenden daha yavaş olan ekspres otobüsler, İngiltere’de şehirler arası ve uluslararası seyahatlerde çok sık kullanılıyor. Şehir içinde ise bu durum tüm banliyö ve merkezlere yayılmıştır. Çift katlı kırmızı otobüsleriyle popüler olan otobüsler sabah 06:00’da 24:00’e kadar sefer düzenlemektedir. Bu saatlerin dışında ise daha az geçen otobüslerle ulaşım devam etmektedir. Engelli vatandaşlar için ise evlerin kapısına kadar bırakan otobüsler vardır. Bu kapsamda yolcuları evden alıp eve bırakırlar.

Tüm otobüslerin resmi bir taşıma kapasiteleri vardır. Buna göre oturarak ya da ayakta yolcu taşırlar.

Raylı Sistemler

Avrupa’nın en iyi demiryollarından birine sahip olan İngiltere’de tren ve diğer raylı sistemler de çok sık kullanılmaktadır. Ülkenin en uzun mesafeli seyahatleri genelde trenle gerçekleşmektedir. Hemen hemen her ülke için havalimanı olan kentte birçok ulaşım ağı tren, metro ve tramvay kullanılarak sağlanmaktadır.

Taksiler

En pahalı ulaşım araçları taksilerdir. Akıllı telefonlarla taksi çağırmak daha ekonomik olduğu gibi, araçlarda sayaç da olmadığından fiyat konusunda anlaşmanız gerekebilir. Unutmamalısınız ki İngiltere’de trafik sağdan akmaktadır. Bu yüzden araç kiralayacaksanız ilk etapta biraz şaşırabilirsiniz.

Leave a Reply