fbpx
İngiltere

İngiltere’nin Nüfus Yapısı ve Alım Gücü

By Temmuz 5, 2021 No Comments

Avrupa kıtasının en büyük ülkelerinden biri olan ve Birleşik Krallık’ın dört ülkesinden en büyüğü olan İngiltere nüfusu ve ekonomisi ile merak edilen ülkeler arasında yer almaktadır.

İngiltere’nin nüfus yapısı ve alım gücü birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Özellikle Avrupa Birliği’nden ayrıldıktan sonra hemen herkes tarafından araştırılan ülke konumundadır. Birleşik Krallık ya da Büyük Britanya’nın en büyük ülkesidir. Avrupa’nın batısında yer almakta ve halkına da İngiliz denilmektedir.

Birleşik Krallık ülkeleri, İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler olarak sıralanmaktadır. Bu ülkeler içerisinde en büyüğü ve en gelişmişi İngiltere’dir. Ana dili İngilizce olan ülke, dünya üzerinde en çok konuşulan dildir. Büyük Britanya yaklaşık 66 milyon nüfusa sahiptir. Bu nüfusun büyük bir kısmı İngiltere’de yaşamaktadır. Yaklaşık olarak 57 milyon insan İngiltere’de yaşamaktadır. Ülkenin başkenti Londra’dır. Ülkenin bir diğer önemli şehri ise kuzeyin başkenti olarak bilinen Manchester şehridir.

Geleneklerine Bağlı Halkın Olduğu Yer İngiltere

İngiltere geleneklerine çok bağlı bir ülke olarak bilinmektedir. Tarihte güneş batmayan imparatorluk olarak bilinen ülkede demokrasi ve cumhuriyet olsa da krallık hala devam etmektedir ve ülke halkı için oldukça önemlidir. Ülkenin Londra ve Manchester şehirleri dışında önemli şehirleri ise şunlardır.

 • Cambridge
 • Birmingham,
 • Derby
 • Ipswich
 • Liverpool
 • Nottingham
 • Northampton
 • Oxford
 • Cardiff
 • Newpord
 • Tozfaen
 • Belfast
 • Down
 • Iyrone

İngiltere’nin nüfus yapısı ile genellikle şehir merkezinde toplanmış olarak şekillenmiştir. Nüfusun yüzde 80 oranında kısmı şehir merkezinde yaşamaktadır. Ülkede polise ve devlete olan saygı oldukça yüksektir. Dünya üzerinde silahsız polislik olan birkaç ülkeden biridir. İngiltere polisinde sadece tahtadan yapılan bir cop bulunmaktadır.

İngiltere Ekonomisi Nasıldır?

İngiltere ekonomisi oldukça merak edilen konulardan biridir. Özellikle ülkemiz ile kıyas yapanların en çok araştırdıkları konulara arasında yer almaktadır. Son yüzyıldan önce ülke büyük oranda ekonomisini sömürgeciliğe dayandırmaktaydı. Ancak bağımsızlık hareketleri ile neredeyse tüm sömürgeler bağımsız ülkeler haline geldi. Ancak ülke hala dünyanın en gelişmiş sekiz ekonomisinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkenin en büyük ekonomik gelirleri arasında ticaret gelmektedir.

İngiltere’nin gayri safi yurt için hasılası 2,716 trilyon dolardır. Kişi bası düşen gayri safi yurt içi hasıla ise 40 bin dolar civarındadır. Bunun yanından enflasyon oranı genel olarak yüzde 1 ile 2 arasında oluşmaktadır. Para birimi ise İngiliz Sterlinidir. En çok ticaret yapılan ülkeler ise Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, İrlanda, Çin, Almanya ve Hollanda’dır

İngiltere’de Alım Gücü

İngiltere’de en düşük ücret olan asgari ücret aylık olarak değil, saat olarak hesaplanmaktadır. Bir İngiliz işçi en düşük maaş olarak saatlik 8,91 pound almaktadır. Avrupa üzerinde saatlik ortalama ile yapılan hesaplamalara göre en yüksek asgari ücrete sahip yedinci ülke konumundadır. Yaklaşık 1583 Euro asgari ücret verilmektedir. Ülke para birimi ve Euro’ya göre ülkemizde bu rakam yaklaşık olarak 390 Euro olmaktadır.

Ülke düşük enflasyon ve yüksek alım gücü ile dikkat çekmektedir. Temel gıda ihtiyaçlarının yapıldığı ortalama bir alıveriş ülkede asgari ücretin otuzda birine denk gelmektedir. Aynı alışveriş ülkemizde beşte birlik kısma denk gelmektedir.

Dünyanın en Büyük 6. Büyük Ekonomisi

Bunların yanında İngiltere alım gücü olarak da üst sıralarda yer almaktadır. 27 ülke arasında asgari ücret alım gücü sıralamasında ilk 5 içerisinde yer almaktadır. Tüm bunlarla beraber dünyanın 6. Büyük ekonomisine sahiptir. Halkın büyük bölümü bu büyüklükten yararlanmakta ve genel olarak ekonomik gelişmelerden memnundurlar. Birçok Avrupa ülkesine nazaran büyük olan İngiltere aynı zamanda ekonomik olarak da büyük bir devlet olmaktadır.

Leave a Reply