fbpx
Avrupa Birliği

İrlanda Dil Okulu ile Çalışma İzni

By Eylül 24, 2022 No Comments

İrlanda dil okulu okumak beraberinde farklı izinleri de getirmektedir. İrlanda’da dil okuluna gitmek ve aynı zamanda çalışmak isteyen kişiler buna uygun olan vize türlerine başvuru yapabilmektedir. Gidilen dil okulunu, statüsü, süresi ve diğer unsurları çalışma iznini etkiler. Belirli 1 sürenin altında olan dil okulları kayıt yaptıran kişilerin çalışma izni almasına izin verilmez. Bu sebeple de kayıt yaptırılan dil okulunun ne kadar süreceği ve eğitim programı gibi unsurlar önem taşır.

İrlanda dil eğitimi ve çalışma hayatını birlikte devam ettirmek isteyenlerin başvurması gereken dil okulunu dikkatli seçmesi gerekir. Seçilen dil okulunun yasal süreçlere tabi olması. Daha önce birçok kişinin buradan eğitim alması ve aynı zamanda çalışma izninden yararlanması gibi unsurların 1 kriter olarak belirlenmesi önemlidir. Belirlenen kriterlerin incelenmesi ve denetlenmesi araştırma sürecinde bireylerin daha rahat vize almalarını sağlar.  

İrlanda Dil Eğitimi Alırken Çalışmak için Kaç Hafta Kursa Gitmek Gerekir?

İrlanda dil eğitimi süresi çalışma iznini etkileyen en önemli unsurlar arasında bulunur. İrlanda’da dil eğitimi almak ve aynı zamanda çalışmak isteyen kişilerin 25 haftalık 1 kursa gitmesi gerekir. 25 haftadan az olan kursa giden kişilerin çalışma izni almasını çoğunlukla izin verilmez. Çoğunlukla 25 hafta ve üzerinde yapılan kayıtlarda hem oturma hem de çalışma izni verilmektedir. Bu kriter gözetilerek 25 hafta ve daha fazla süren bir kursa kayıt yaptıran kişinin çalışma hakkı 8 ay olabilmektedir. Öğreniminin yanı sıra tam 33 hafta boyunca kişilerin iş hayatına girmelerine izin verilen oturma ve çalışma izni vizesi bulunur.

İrlanda Dil Okulu ile Çalışma Süresi Ne Kadar?

İrlanda Dil Okulu ile Çalışma Süresi Ne Kadar?

İrlanda dil eğitimiyle gidenlerin haftalık çalışma süresi yasal koşullar ile belirlenir. İrlanda hükümeti tarafından belirlenmiş olan bu kurallar çerçevesinde İrlanda’ya dil okulu ile giden ve aynı zamanda oturma ve çalışma izni alan kişiler part time işlere girebilmektedir. Haftada 20 saatlik çalışma izinleri bulunur. Haftalık 20 saati tamamlayan kişiler, bu saatin üzerine çıkmamalıdır. Part time ücretler çoğunlukla saat bazlı belirlenir ve sigorta da 20 saat üzerinden düzenlenir. Dolayısıyla ile İrlanda dil okulu giden kişiler part time çalışma hakkı elde ettikleri takdirde haftalık 20 saatten daha fazla çalışmamalıdır. İrlanda dil eğitimi ve çalışma koşulları birbiri ile bağlantılıdır.

İrlanda’ya Dil Okulu ile Gidenler Full Time Çalışabilir Mi?

İrlanda dil eğitimi ve full time çalışma söz konusu değildir. Ülkeye 1 dil okulu aracılığı ile giden kişilerin haftalık sadece 20 saat çalışmasına izin verilir. Bu kişilerin full time çalışması kanunlar ile de yasaklanmıştır. Dil eğitimi ile giden kişiler sadece part time çalışma hakkına sahiptir. Full time çalışmak isteyen kişilerin dil okulundan bağımsız olarak çalışma ve oturma iznine başvuru yapması gerekir. Ancak dil okulu ile giden kişiler dil eğitimlerini alırken 1 yandan da ders programlarına göre şekillenmiş part time işlerde çalışabilirler. Full time işte çalışmaları söz konusu değildir.

Tüm Dil Okulları Çalışma İzni Verir Mi?

İrlanda’daki dil okullarının çalışma izni vermesi büyük bir çoğunluğu kapsamaktadır. Dil okullarının birçoğu belirli bir sürenin üzerinde kayıt yaptıran öğrencilere çalışma izni de sunmaktadır. Buradaki süreç gidilen kurs yeri, göçmenlik dairesi ve büyükelçilik gibi birimler tarafından çok yönlü olarak yönetilir. İrlanda dil eğitimi ve çalışma izni birçok kişinin deneyimlediği bir alandır. Uzun süre dil eğitimine giden kişiler bu haktan yararlanabilir.

Ayrıca Bakınız: İrlanda Ankara Anlaşması Başvuru Rehberi

Leave a Reply