fbpx
Avrupa Birliği

İsveç Vatandaşlık Şartları Nelerdir?

By Eylül 26, 2022 No Comments

İsveç vatandaşı olmak isteyenlerin yerine getirmesi gereken şartlar vardır. Bu şartları sağlayan kişiler İsveç vatandaşlığı için başvuru yapabilmektedir. İsveç Göçmenlik Bürosu tarafından yapılan başvurular incelenmekte ve değerlendirmeye alınmaktadır. Bu ülkede vatandaş olmak isteyen kişiler ilgili belgeler ve sağladıkları koşullar ile başvurularını yapabilir.

İsveç vatandaşlığı için gereken şartlar İsveç hükümeti tarafından belirlenmektedir. Bu sebep ile de tüm şartların sağlanması ve belgeler ile de kanıtlanabilir olması önem taşır. İsveç vatandaşı olmak isteyen kişiler eğer şartları sağlayamazlar ise bu durumda vatandaşlık başvuruları İsveç Göçmenlik Bürosu tarafından reddedilecektir.

İsveç Vatandaşlığı için Gereken Başvuru Şartları Nelerdir?

İsveç vatandaşlık başvurusu yapmak isteyenlerden yerine getirmesi talep edilen şartlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Başvurudan önceki 5 yıl boyunca ülkeden ayrılmadan -kesintisiz- İsveç’te yaşamak
  • Oturma hakkının olması ya da oturma için gereken karta sahip olmak (AB vatandaşları ve yakınları için geçerlidir)
  • Daimi oturum izninin olması
  • 18 yaşından büyük olmak
  • İsveç’te geçinebilecek bir gelir kaynağının olması
  • Kimlik bilgilerinin kanıtlanabilir olması

Vatandaşlık başvurusu yapan kişilerden talep edilen şartlardır. Bu şartlar sağlandığı takdirde kişiler İsveç vatandaşlığına başvurularını yapabileceklerdir. Tüm belgeleri ve şartları tam olduğu takdirde İsveç vatandaşlıkları onaylanabilir. Eksik başvuru yapılması durumunda ya da gereken şartlar sağlanamadığında İsveç Göçmenlik Bürosu tarafından başvurular kabul edilmemektedir.

İsveç Başvurusunda 5 Yıl Şartı Nasıl Sağlanır?

İsveç Başvurusunda 5 Yıl Şartı Nasıl Sağlanır?

İsveç’te 5 yıl oturmak ve vatandaşlık birbiri ile bağlantılı şartlardır. İsveç vatandaşlığına başvuru yapmak isteyen kişilerin tamamlanması gereken en önemli şartlardan birisi de 5 yıl şartıdır. 5 yıl boyunca ülkede ikamet eden kişiler vatandaşlık için başvuru yapabilmektedir. Vatandaşlık başvurusunda bu 5 yıl şartına önem verilmektedir. İsveç başvurusu öncesinde 5 yıl boyunca ülkede yaşanması 2 şekilde olabilmektedir.

Bunlardan birisi evlilik bir diğeri ise istihdamdır. İsveç vatandaşı olan bir kişi ile evlenilmesi ve 5 yıl boyunca ülkede kalınması vatandaşlık başvurusu yapılabilmesini sağlar. Aynı zamanda İsveç kuruluşu olan bir iş yerinde çalışılması ve 5 yıl istihdam edilmesi de başvuruyu olumlu etkileyecek unsurlardan biridir. İsveç vatandaşlığı için evlenmeyi tercih edenlerin de gerekli vatandaşlık, oturma ve çalışma izni gibi adımları takip etmesi gerekir.

İsveç Vatandaşlık Başvurusu Nereye Yapılır?

İsveç vatandaşlık başvurusunun yapıldığı yer İsveç Göçmenlik Bürosudur. Uluslararası ismi ile Swedish Migration Agency (SMA) olarak bilinen büro ile iletişime geçilmesi gerekir. İsveç vatandaşlığına başvuru yapmak isteyen kişiler, hazırladıkları belgeler ile buraya başvurmalıdır. Yapılan vatandaşlık başvurularının incelenmesi, denetlenmesi ve nihai olarak karar verilmesinden İsveç Göçmenlik Bürosu sorumludur. Burada çalışan yetkililer tarafından vatandaşlığın verilip verilmeyeceğine karar verilmektedir.  Başvuru yapmak isteyen kişiler aracı 1 kurum kullanmadan doğrudan İsveç Göçmenlik Bürosuna evraklarını teslim edebilir. Bunun için randevu alınması gerekir.

İsveç Vatandaşlık Başvurusu için Gereken Belgeler Nelerdir?

İsveç vatandaşlık başvuru evrakları başvuru yapacak herkesten talep edilmektedir. Evlenme ve kariyer gibi sebepler ile taşınan kişilerin eklemesi gereken belgeler farklı olabilmektedir. Temelde bütün başvuru yapan kişilerden istenen ortak belgeler şu şekildedir:

  • Başvuru yapan kişiye ait pasaport ve / veya kimlik kartı
  • Daimi oturum iznini gösteren belge
  • AB vatandaşı olan kişilerin ve bu kişilerin akrabalarının başvurusu için oturum hakkını gösteren belge ya da oturum kartı
  • 18 yaş altı çocuklar için yapılan başvurular da velayet gösteren belge

İsveç vatandaşlığı için geçerli olan belgelerdir. Bu belgeleri toplayan kişiler İsveç Göçmenlik Bürosuna başvuru yaparak sürecin ilk adımını tamamlayabilmektedir.

Ayrıca Bakınız: İsveç Çalışma İzni

Leave a Reply