fbpx
Uncategorized @tr

Kanada Çalışma İzni Nasıl Alınır?

By Eylül 27, 2022 No Comments

Kanada çalışma izni almak isteyenlerin belirli şartları sağlaması gerekir. Farklı bir ülkeden Kanada’ya çalışmak için taşınacak olan kişilerin başvuru yapması gerekir. Bu başvuru çalışma izni alınabilmesi için yapılması zorunlu olan bir başvurudur. Kanada’da çalışmak isteyen kişiler, başvurularını tamamladıkları takdirde başvuru sonucuna göre Kanada’da iş hayatına başlayabilirler. Başvuruları reddedilen kişilerin ise yeniden başvurma hakkı bulunmaktadır. Kanada’da çalışma izni almak isteyenlerin tamamlaması gereken belgeler ve şartlar vardır. Kanada çalışma izni almak için randevu oluşturulması ve bu randevuya bağlı olarak başvurunun gerçekleştirilmesi gerekir.

Kanada Çalışma İzni için Başvuru Nereye Yapılır?

Kanada çalışma izninin başvurusunun yapıldığı yer göçmenlik bürosudur. Çalışma ve oturum izni için başvuru yapmak isteyen kişiler göçmenlik bürosuna başvuru yapmalıdır. Göçmenlik biriminde çalışan sorumlu kişiler tarafından belgeler ve şartlar incelenecek ve uygunluk görülür ise kişinin başvurusu kabul edilecektir.

Kanada Çalışma İzni Alma Şartları Nelerdir?

Kanada çalışma izinleri şartları şu şekilde sıralanabilir:

 • İlgili çalışma süresi bittikten sonra ülkeden ayrılacağını gösteren belgeler.
 • Kanada’da yaşayabilmek ve geri dönebilmek için yeterli maddi kaynağı ve gelire sahip olmak ve bunu kanıtlamak.
 • Adli sicil kaydının temiz olması.
 • Kanada için güvenlik alanında sorun yaratacak bir durum teşkil etmemek.
 • Çalışma izninin alındığı işin ve işçinin statüsünün uygun olması.
 • İşverenin uygun olması.
 • Eksiksiz ve doğru evrak ile başvuru yapmak.

Kanada çalışma izni için istenen şartlardır. Bu şartları sağlayan kişiler, Kanada’ya çalışma izni için başvuru yapabilmektedir.

Kanada Çalışma İzninin Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Kanada Çalışma İzninin Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Kanada çalışma izinleri başvuru evrakları işe göre değişebilir. Çoğunlukla aynı belgeler istense de iş durumuna ve kişinin başvuru statüsüne göre istenen evraklar değişebilmektedir. Bu evrakların artması ya da azalması gibi konulardan tamamen göçmenlik bürosu sorumludur. Kanada çalışma izinleri için gereken başvuru evrakları şu şekildedir:

 • Dil yeterliliğini gösteren belgeler. Bu belgelerin İngilizce veya Fransızca için olması gerekir.
 • Biyometrik fotoğraf.
 • Davet mektubu.
 • İş sözleşmesi.
 • Mesleki yeterlilik ve öğrenim belgeleri.
 • Referans mektupları.

Kanada’da çalışma iznine başvururken verilmesi gereken belgelerdir. Aynı zamanda eğer iş yerinin emek piyasası görüşü onayı var ise bu onayın da kişinin başvuru esnasında göçmenlik bürosuna sunması gerekir. Çalışılacak işin Kanada tarafından yasal olarak kabul edilmiş olması da önem taşır.

Kanada Çalışma İzni Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Kanada çalışma izinleri başvurusunun açıklanma süresi değişiklik göstermesine karşın çoğunlukla 13 haftadır. Çalışma izni için başvuru yapan kişiler başvuru sonuçlarını. 8 ay içerisinde alabilmektedir. Bu süreç çoğunlukla 13 hafta olarak sabitlenme çalışılsa da bazı dönemlerde 6, bazı dönemlerde 4 ay içerisinde de çalışma izni başvurusunun sonucunu almak mümkündür. Süreç Kanada Büyükelçiliği tarafından yönetilir ve onların uygunluk durumuna göre Kanada çalışma izninin başvurusunun inceleme ve değerlendirme aşaması uzun sürebilmektedir.

Kanada Çalışma İzni Başvuru Vize Fiyatı Nedir?

Kanada çalışma izninin başvuru ücreti içerisinde farklı ödeme amaçlarını da barındıran bilmektedir. Çalışma izni için yatırılan vize harcının yanı sıra aynı zamanda parmak izi gibi masrafların da ödenmesi gerekir. Bunların yanı sıra eğer kişi aracı 1 kurum ile çalışıyor ise aracı kuruma da ödeme yapması önem taşır. Sabit olarak ödenmesi gereken Kanada çalışma vizesinin harç ücreti ise 155 Kanada dolarıdır. Parmak izi için istenen bütçe ise 85 cad olarak belirlenmiştir. Kanada çalışma izni için ek masraflar ile karşılaşılması mümkündür. Başvuru esnasında dosya masraflarıyla karşılaşılması ve bu masrafların ödenme zorunluluğunun olduğunun bilinmesini de gerekir.

Ayrıca Bakınız: İsveç Çalışma İzni

Leave a Reply