fbpx
Finlandiya

Yazılımcılar İçin Finlandiya Nasıl Bir Ülke?

By Ekim 18, 2022 No Comments

Finlandiya yazılımcı ve mühendisler için uzun süredir önemli bir merkez olmayı hedeflemektedir. Bilişim sektörü içinde yer alan hemen hemen tüm alanlarda gerçekleştirdiği atılımlar ve bilim ve teknolojinin Finlandiya ekonomisindeki yeri bu alana ilginin artmasını sağlamıştır. Uzun süredir IT alanında hizmet veren en başarılı ülkelerden biri olmasıyla Türk yazılımcı ve mühendisler tarafından da Finlandiya tercih edilen bir ülke olmayı başarmıştır.

Finlandiya’nın IT sektörü ve yazılımcılar için sunduğu olanaklar ve avantajlar ise kısaca şöyle özetlenebilir:

  • IT – bilişim teknolojileri alanında uzun yıllar kendin geliştiren bir ülke konumundadır.
  • İnovasyon odaklı teknolojilerin üretilmesinde merkez konumundadır.
  • Dijital ekonomi ve toplum endeksine göre AB içinde güçlü rakiplerine rağmen 15’inci sırada yer almaktadır.
  • Ar – Ge ve diğer alanlarda faaliyet gösteren pek çok farklı teknoloji firması ve start up projesinin merkezi konumundadır.

Kendini geliştirmek isteyen ve bilişim alanında iyi bir kariyer düşünen kişilerin yazılımcılar için Finlandiya gibi öne çıkan ülkeleri tercih ederek ciddi bir fayda sağlamaları mümkündür.

Bilgi Teknolojisi (IT) Nedir?

IT departmanı iş ilanlarının son dönemde artış göstermesi ile bu alana ilgi de bir hayli artmıştır. Bilgi teknolojisi olarak geniş bir başlık altında incelenen IT, genelde bir işletme veya başka bir girişim için veri ya da bilgi depolamak, almak, iletmek, çalışmak ve işlemek için bilgisayarların kullanılmasını ifade etmektedir.

Bilişim teknolojileri alanında en çok bilinen ve aranan meslek grupları ise kısaca şunlardır:

  • Web tasarım ve programcılık,
  • Veri tabanı ve programcılığı,
  • Ağ işletmeni – network uzmanı,
  • Yazılım – bilgisayar mühendisliği vb.

Günümüzün öne çıkan ve gelecek vaat eden mesleklerinin hemen hemen hepsi IT alanında olduğu görülmektedir. Finlandiya ise bu meslek grupları için en uygun ortamı sağlayan ve değer veren ülkeler arasında ilk sırada yer almaktadır.

Finlandiya’nın Bilişim Teknolojilerindeki Atılımları Neler?

Finlandiya bilişim teknolojileri alanında sektör için sunduğu imkanlar ile oldukça önemli bir merkez konumunda yerini almıştır. Uzun süredir bilişim teknolojileri alanında kendini geliştiren ve hizmet veren ülkeler arasında yerini almıştır. Bu alanda yapılan çalışmalar ise hız kesmeden devam etmektedir.

Dünya genelinde sektöre en büyük faydayı sağlayan Finlandiya AB içinde dijital ekonomi ve toplum endeksi içinde ilk sıralarda yer almaktadır. Finlandiya’da IT şirketlerinin ciroları geçtiğimiz yılların verilerine göre %1 oranında artmıştır. Toplamda aynı döneme ilişkin ilgili sektörde hizmet veren şirketlerin ciroları 15 milyar euro olarak kayıtlara geçmiştir. Ülke ekonomisinin büyük bölümü IT sektörü tarafından oluşturulmaktadır. Yazılımcılar için Finlandiya bu yönüyle oldukça önemli ve mantıklı bir ülke olarak değerlendirilmektedir.

Finlandiya Yazılım Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?

Finlandiya yazılım mühendisliği maaşları görev yapılacak şirket ve kişinin yeteneklerine göre değişmektedir. Avrupa genelinde hali hazırda yazılımcı maaşları oldukça yüksektir. Finlandiya’da yıllık 49.203 dolar seviyesinde olduğu görülmektedir. Avrupa’da en yüksek orana sahip ülke ise İsviçre olarak öne çıkıyor. İsviçre’de ortalama yıllık yazılım mühendisi maaşları 95.394 dolar olarak görülmektedir. Finlandiya ise bu ülkeler arasında öne çıkmayı başaran ve yeni bir merkez konumunda yer almaktadır.

Finlandiya’da Bilgisayar Mühendisliği İş İlanları Neler?

Finlandiya’da bilgisayar mühendisliği alanında çok sayıda açık iş ilanı bulunmaktadır. Linkedin, jobsinfinland.fi gibi online platformlar üzerinden bilgisayar mühendisliğine yönelik güncel iş ilanlarının sıralanması mümkündür. Yazılımcılar için Finlandiya yüksek maaş oranları, geniş iş olanakları ve destekler ile en Avrupa’da en ideal noktalardan biridir.

Ayrıca Bakınız: Helsinki’de İş Fırsatları Nelerdir?

Leave a Reply