fbpx
Estonya

Danışan Röportajları Serisi

By Nisan 8, 2021 No Comments

Danışanlarımızla yaptığımız yurtdışına taşınma yolculuklarını ele aldığımız, röportaj serimize hoş geldiniz. Umarım siz değer okurlarımız için aydınlatıcı ve yol gösterici bir çalışma olacağına inanıyoruz. Sözü fazla uzatmadan yaptığımız röportaja geçiyoruz.

 

-Oğuz Bey sizleri kısaca tanıyabilir miyiz?

– 1979 İstanbul doğumluyum. İlk ve lise eğitimimi İstanbul’da tamamladım. Lise eğitimimden sonra Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne girdim. Satış, Photoshop editörü, grafik sanatçısı, web tasarımcısı gibi girişimci bir kişiliğe sahip olduğum için birçok farklı iş yaptım. Profesyonel kariyerime Star Gazetesi web hizmetlerinde başladım. Web tasarım çalışmalarına ilgilendim ve bu alana odaklandım. 2005 yılında bireysel ve kurumsal müşterilerine yaratıcı çözümler sunan Grifa Ajans şirketimi kurdum. Web tasarımı, yazılım entegre çözümleri ve mobil uygulamalar alanında faaliyet göstermekteyiz. Evliyim ve bir kızım var.

 

-Estonya oturma ve çalışma iznine hak kazanmanızı sağlayan girişiminizden bahseder misiniz?

-Advist danışmanlık ile yaptığımız ön görüşmede bana yenilikçi bir iş fikrimin olup olmadığını sordular ben de hali hazırda bulunan dating uygulamamızdan bahsettim. Ekip olarak yaptıkları değerlendirmeden sonra mevcut hali ile başvurunun uygun olmayacağını belirterek danışmanlıkları kapsamında bir iş geliştirme yaptılar. Dating uygulamamıza eklediğimiz kişilik testi ile ilerde yaşanması muhtemel ayrılıkları ve boşanmaları azaltmayı hedefleyen bir amaç kazandırmış olduk.

 

-Süreç hakkındaki düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

-Bütün süreç başladığımız günden itibaren 6 ay kadar sürdü. Süreç boyunca üç kere Ankara’daki Estonya Konsolosluğu’na geldim bunlardan sonuncusu oturma ve çalışma izni kartımı almak içindi. Projeden 4 ortak olarak onay aldık, bizim için tek süreç Pasaportun taranmış hali, biyometrik fotoğraf ve CV’nin hazırlanması gibi kişisel evrakların toplanmasından ibaretti. Bir de bahsettiğim gibi iki kere işlem için konsolosluğa geldim bunlardan biri şirket kurulumu için E-Residency kartımı almak diğeri ise oturma ve çalışma izni başvurusu için evraklarımı teslim etmek içindi. İş planının yazılması, web sitesinin hazırlanması, video ve diğer sunumların hazırlanması gibi tüm süreçleri Advist yürüterek bizim onayımıza sundu. Genel itibariyle bizim için çok soft bir süreçti diyebilirim, Schengen vizesi almaktan daha az yorucuydu.

 

-Neden Estonya’yı tercih ettiniz?

-Avrupa’nın silikon vadisi olma iddiasıyla yola çıkan Estonya bölgede hızlı büyüyen ülkelerden bir tanesi. Hem sakinliği hem de doğası ile yaşanmaktan keyif alınan ülkelerden benim için. Özelikle işinizi taşımak istiyorsanız vergi rekabeti konusunda harika bir ülke, kar payı dağıtılmadıkça kurumlar vergisi ödenmemesi gerçekten büyük bir avantaj. Başka ülkelerin girişimcilik programlarını da araştırdık opsiyonlar arasında başvuru şartları en uygun olan Estonya’ydı. Bütün oklar Estonya’yı gösteriyordu doğru bir seçim yapmışız bu pandemi döneminde Avrupa’ya seyahat edebilmek bile imkansızken oturma ve çalışma izni alarak serbest dolaşım kazanmak beni ayrıca memnun etti tekrardan bütün Advist ekibine teşekkürlerim iletirim.

 

-Biz teşekkür ederiz Oğuz Bey, süreç boyunca sizinle birlikte çalışmaktan büyük keyif aldık.

Çayımızı bitirip Ankara’daki konsolosluğun yanından ayrılıyoruz. Oğuz Bey ile vedalaşıyoruz ve kendisi arabasına binip İstanbul’a doğru yola koyuluyor. Yakında Tallinn yolcusu olan Oğuz Bey, artık oradaki ekibimize emanet.

Danışan Yorumları

Bizimle çalışan danışanlarımız deneyimlerini sizinle paylaşıyor!

Estonya Startup Vizesi 1:26

Danışanımız Oğuz Bey deneyimlerini sizlerle paylaşıyor.

Finlandiya Startup Vizesi 5:47

Danışanımız Ferhat Bey deneyimlerini sizinle paylaşıyor.

Finlandiya Startup Vizesi 1:46

Danışanımız Serkan Bey deneyimlerini sizinle paylaşıyor.

Estonya Startup Vizesi 3:04

Danışanımız Emre Bey deneyimlerini sizinle paylaşıyor.

Estonya Startup Vizesi 1:05

Danışanımız Onur Bey deneyimlerini sizinle paylaşıyor.

Advist Danışmanlık 0:53

Daha fazla danışan yorumlarımıza Youtube kanalımız üzerinden ulaşabilirsiniz.

6 Ayda
Avrupa’ya Taşının!

Advist danışmanlık ile siz de kolayca Avrupa’dan oturma ve çalışma izni alın. Alanında uzman danışmanlarımızdan süreç hakkında ücretsiz olarak arama alabilirsiniz.

Aranma Talebi İçin Tıklayın